Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kierowcy płacą już za postój praktycznie na całym Łazarzu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kierowcy płacą już za postój praktycznie na całym Łazarzu
03-08-2021 22:52   Janusz Ludwiczak
Od poniedziałku strefa płatnego parkowania obowiązuje już praktycznie na terenie całego Łazarza z wyjątkiem Rynku Łazarskiego, ulicy Dmowskiego i fragmentu Lodowej.

Od 2 sierpnia kierowcy płacą za postój na wszystkich ulicach na Łazarzu, w obrębie ulic: Bukowskiej, Roosevelta, Głogowskiej, Gąsiorowskich, Kolejowej, Góreckiej, Krauthofera, Palacza, Arciszewskiego, Reymonta i Przybyszewskiego.

– Wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania było odpowiedzią na postulaty lokalnych samorządów i mieszkańców. Celem jest uspokojenie ruchu na terenie osiedli, zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz rotacji parkujących pojazdów. Zmiany w organizacji ruchu powodują także to, że piesi odzyskują chodniki – wyjaśnia Agata Kaniewska, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Za pierwszą godzinę parkowania kierowcy w strefie płatnego parkowania na Łazarzu zapłacą 3,50 złotych, za drugą – 4,20 zł, a za trzecią – 4,90 zł. Z kolei mieszkańcy mogą kupować identyfikatory uprawniające do parkowania w Strefie Płatnego Parkowania na preferencyjnych warunkach – w cenie 10 zł/mc na okres 12 miesięcy. Standardowo abonament ma kosztować 30 złotych miesięcznie, a za kolejny pojazd 150 zł/mc.

Zdania na temat wprowadzenia strefy są podzielone. Znaczna część mieszkańców jest zadowolona, jednak są opinie, że ubyło wiele miejsc postojowych i pojawiło się dużo słupków, zwłaszcza w tych miejscach gdzie można było parkować auto – jak np. przy ul. Chociszewskiego czy Morawskiego. Drogowcy tłumaczą sytuację przepisami.

– Słupki stawiane są 10 metrów od przejść dla pieszych, żeby parkujące auta nie zasłaniały widoczności osobom wchodzącym na jezdnię. Również kierowcy muszą mieć szansę zobaczyć pieszego, który się do przejścia zbliża – tłumaczy Agata Kaniewska z ZDM.

Strefa płatnego parkowania nie działa jeszcze na Rynku Łazarskim, ulicy Dmowskiego oraz Lodowej (od Stablewskiego do Rynku Łazarskiego), a to ze względu na prowadzoną jeszcze przebudowę Rynku Łazarskiego. Tak ma być do końca września.

Są jednak miejsca, gdzie miejsca postojowe zostały wyznaczone dość nietypowo. Na ulicy Łukaszewicza na miejscu postojowym znajduje się hydrant, a na Kolejowej miejsca do parkowania zostały wyznaczone np. na popękanych i krzywych chodnikach, wysokich krawężnikach, na korzeniach drzew, czy na tzw. "klepiskach". W 2017 roku miasto deklarowało, że strefa płatnego parkowania zostanie uruchomiona dopiero po zakończeniu przebudowy Kolejowej.

– W związku z planowaną inwestycją związaną z przebudową ulicy Kolejowej, wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania na ww. ulicy nastąpi po realizacji powyższego zadania. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania w sprawie zmian w wieloletniej prognozie finansowej Miasta Poznania termin realizacji zadania inwestycyjnego pn. "Przebudowa ulicy Kolejowej" przewidziano na lata 2018-2020 – tłumaczyła w 2017 roku Katarzyna Bolimowska, ówczesna dyrektor ZDM.

Zmieniła się dyrekcja ZDM, zmieniły się też i plany. Mieszkańcy jednak coraz mniej wierzą, że Kolejowa doczeka się remontu, a ulica nie będzie wciąż wyglądać jakbyśmy mieli XIX wiek. Najwięcej zastrzeżeń budzą dziurawe, krzywe i nierówne chodniki. Osobom, którzy mieszkają przy Kolejowej przeszkadza również nierówna kostka brukowa na jezdni, która powoduje hałas, zwłaszcza, gdy samochody przekraczają dozwoloną prędkość do 40 km/h.

Tymczasem niebawem zaplanowane są poprawki wprowadzonej strefy.

– W sierpniu i wrześniu prowadzone będą prace uzupełniające i poprawkowe tam, gdzie oznakowanie wykonane zostało w zastępczej, tymczasowej technologii ze względu na warunki zimowe (m.in. na ulicach Spychalskiego i Potworowskiego) – zaznacza Agata Kaniewska z ZDM.

Opłaty za postój:
• 80 groszy – czas minimalny
• 3,50 zł za 1 godzinę
• 7,70 zł za 2 godziny
• 12,60 zł za 3 godziny
• 3,50 zł/za każdą następną


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (6)

29-08-2021 21:21:35
Kristo
Zawsze tak jest, są wybory, obiecują " złote góry" a potem........ Obietnice włodarzy tego popieprzonego miasta są jak dmuchawce, mowią i zapominają. Ale nie zapominają o jednym, jak wyciągnąć kasę z mieszkańców. Dopoki nie było strefy, wszedzie były zakazy parkowania, jak pojawiła sie strefa to nagle można parkować w każdym miejscu patrz ul. Kolejowa. Pomijam idiotę, który zlecił malowanie oznakowań strefy na 25 cm. krawężnikach. Teraz parkujemy na calym Łazarzu, ważne, że kasa miejska będzie znowu pełna. A potem znowu cos tam obiecają i jakos będzie się krecić ta karuzela.
14-08-2021 00:50:30
Poznaniak
Jak to dobrze, że już nie mieszkam w tej dzielnicy. Teraz czas wyprowadzić się z tego miasta oraz kraju.
06-08-2021 09:01:04
Robert Łukaszewicza
Fantastycznie ,nie dość że teraz jest duży problem z parkowaniem po godzinie 18-tej,to jeszcze przybędzie więcej aut.
04-08-2021 20:40:24
Opiekunka niepełnosprawnego 6
Przykro patrzeć na chodniki ulicy Kolejowej Idąc trzeba uważać aby się nie potknąć Jak długo będziemy czekać na remont Ulica w centrum Poznania przeraża Czy nasi włodarze z nas kpią?
04-08-2021 10:28:53
MM
Jedyna korzyść z wprowadzenia strefy to bezpieczne przejścia dla pieszych np Łukaszewicza.
04-08-2021 08:22:25
Mieszkaniec Kolejowej
Jak tu wierzyć w obietnice ZDM-u... Ciekawe kiedy pojawią się zgłoszenia uszkodzeń samochodów. Osobiście naliczyłem już 5 przypadków uszkodzenia w wyniku zjazdów z wysokiego krawężnika. Miejsca są kompletnie nieprzygotowane do pełnienia funkcji parkingowych. Miał być remont i potem wyznaczenie miejsc, ale mamona wzięła górę. A remontu nie widać - w 3 kwartale miał być ogłoszony przetarg na wykonawcę, ale jak zwykle "termin uległ przesunięciu" - pytanie kiedy to usłyszymy - czekamy już a może dopiero 11 lat :( !!!!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

wrz

do 26-09-2021
Park Wilsona
Poznań Wood Festival - festiwal rzeźby
W programie: - warsztaty malowania w drewnie
- warsztaty rzeźby w glinie>br> - licytacje drewnianych rzeźb
- konkurs główny

24

wrz

do 26-09-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Tour Salon" - Targi Regionów i Produktów Turystycznych
Targi kamperów i przyczep kempingowych oraz wyposażenia
Targ mieszkań i domów (25-26.09.)
9. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert Dominiki Dobrosielskiej "Moje serce to jest muzyk"
(w przypadku deszczu koncert odbędzie się w sali domu kultury Klub "Krąg")

26

wrz

Koszary Kultury ul. Matejki 62
Babi Targ
w godz. 12:00-15:00

27

wrz

13:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Zdrowy kręgosłup" - gimnastyka dla grupy 60+
"Zumba gold" - gimnastyka dla grupy 60+

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: