Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Arenie studenci przejęli władze w mieście, a Grunwaldzką przeszły tysiące kibiców – KALENDARIUM - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Arenie studenci przejęli władze w mieście, a Grunwaldzką przeszły tysiące kibiców – KALENDARIUM
06-06-2021 23:24   Janusz Ludwiczak
47 lat temu, 28 czerwca 1974 po dwóch latach budowy uroczyście otwarto w Parku Kasprowicza halę widowiskowo-sportową "Arena", a 120 lat temu, 29 czerwca 1901 r. nastąpił odbiór kościoła Matki Boskiej Bolesnej, którego całkowity koszt budowy wyniósł blisko 302 tys. marek. 1 czerwca 2003 r. na ścianie kamienicy przy ul. Lodowej 3 odsłonięto tablicę pamiątkową Stanisława Strugarka, aktora i dziennikarza, mistrza gwary poznańskiej. W czerwcu 1945 roku w willi przy ul. Berwińskiego 5 uruchomiono studio poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia – ŁAZARSKIE KALENDARIUM: czerwiec.

1 czerwca 2003 – Na kamienicy przy ul. Lodowej 3 odsłonięto tablicę pamiątkową Stanisława Strugarka, aktora i dziennikarza, mistrza gwary poznańskiej. Od tego czasu Komitet Organizacyjny Dni Łazarza przyznaje doroczną nagrodę im. Stanisława Strugarka za popularyzację gwary.

1 czerwca 2017 – W kamienicy przy ul. Głogowskiej 82 znajdowało się Morskie Biuro Podróży Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, pod numerem 78 powstał pierwszy sklep Społem, a dwa numery wcześniej znajdowała się przychodnia Łazarska. Z okazji Dni Łazarza przygotowano wystawę "Historia miejsca - pamięć o miejscu", która pojawiła się w witrynach sklepowych pomiędzy Rynkiem Łazarskim a Targami.

1 czerwca 2019 – w szpitalu przy ul. Grunwaldzkiej zmarła Bogumiła Maćkowiak, wieloletnia radna Osiedla Św. Łazarz, wcześniej Osiedla Targowego i członek koła Caritas w Parafii Michała Archanioła.

2 czerwca 2014 – Prezydent RP Bronisław Komorowski otworzył II Powszechną Wystawę Krajową "Konkurencyjna Polska", która prezentuje dorobek polskich firm i przedsiębiorstw na przełomie lat 1989-2014 z okazji 25-lecia wolnej Polski.

3 czerwca 1945 - Odbyło się uroczyste otwarcie radiostacji przy ul. Bukowskiej 53 oraz studia radiowego przy Berwińskiego 5.

3 czerwca 2015 – 8 osób, w tym dwójka dzieci zostało rannych w wyniku zderzenia dwóch tramwajów na rondzie Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Około godz. 17 "jedynka" skręcająca z Reymonta w Grunwaldzką wjechała w tramwaj linii nr 6 wjeżdżający na Rondo Jeziorańskiego.

3 czerwca 2018 – Arcybiskup Stanisław Gądecki konsekrował kościół Św. Anny.
– Kiedy osiem lat temu przybyłem do tego kościoła, zwróciłem uwagę, że nie był on konsekrowany, nie było namaszczenia ścian i ołtarza, ta parafia musiała czekać 70 lat, żeby poświęcenia dokonał nasz arcypasterz – powiedział ks. kanonik Marek Balcer, proboszcz Parafii Św. Anny.

4 czerwca 2019 – Z okazji 30. jubileuszowych Dni Łazarza oraz 30. rocznicy wolnych wyborów ulicami dzielnicy już po raz czternasty przeszła Parada Łazarska z udziałem mieszkańców, harcerzy, uczniów szkół, w towarzystwie zabytkowych samochodów i przy akompaniamencie Orkiestry Dętej ze Swarzędza.

4 czerwca 2019 – Podczas uroczystości zakończenia 30. jubileuszowych Dni Łazarza przyznano tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2019", który otrzymała Maria Paradowska, dyrektor Dziennego Domu Pomocy nr 1 przy ul. Konopnickiej. Nagrodę im. Stanisława Strugarka za popularyzację gwary poznańskiej otrzymał pośmiertnie Jacek Hałasik, nagrodę tą odebrał jego syn Grzegorz. Z kolei nagrody "Przyjaciel Łazarza" otrzymali: Małgorzata Sienkiewicz - dyrektor Liceum nr 37 z Oddziałami Terapeutycznymi, bryg. Jarosław Kuśmirek, dowódca Jednostki Ratowniczo–Gaśniczej nr 2 oraz Marianna Jarzina z Klubu Osiedlowego "Krąg". Ponadto przyznana została nagroda "Człowiek 30-lecia Łazarza", którą otrzymał Jerzy Babiak.

5 czerwca 2014 – Na Arenie studenci przejęli władze w mieście. Tym razem pochód juwenaliowy wyruszył spod 40-letniej hali widowiskowo-sportowej znajdującej się w Parku Kasprowicza i przez Wyspiańskiego, Reymonta, Rondo Jeziorańskiego i Grunwaldzką dotarł na stadion przy Bułgarskiej. Był to jak do tej pory jedyny pochód juwenaliowy na Łazarzu.

5 czerwca 2019 – tragiczny wypadek na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Dmowskiego. Ok. godz. 19:40 na ul. Hetmańskiej, przy skrzyżowaniu z Dmowskiego pod jadący tramwaj linii nr 1 w kierunku Franowa wpadł 8-letni chłopak. Pomimo trwającej 40 minut reanimacji dziecka nie udało się uratować. Według ustaleń biegłych zarówno 8-latek jak i motornicza mieli czerwone światło i nie powinni znaleźć się na skrzyżowaniu. Motornicza w momencie zdarzenia była trzeźwa. Przez kilka dni po wypadku nie można było jej przesłuchać, gdyż była ona w szpitalu, udzielana była jej pomoc psychologiczna.
Ostatecznie rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata i roczny zakaz prowadzenia tramwajów – taki wyrok usłyszała pół roku później, w styczniu 2020 r. motornicza.. 27-letnia Anna M. dobrowolnie poddała się karze.

5 czerwca 2019 – Wojciech Wośkowiak został nowym przewodniczącym Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald, zastępującym tym samym Jerzego Babiaka.

6 czerwca 1936 - Urodził się Roman Wilhelmi, polski aktor (zm. 1991). Rodzina Wilhelmich mieszkała m.in. przy ul. Głogowskiej 50.

6 czerwca 1986 - Uroczyste podsumowanie konkursu na najlepiej przystrojone okno wystawowe. Za najciekawszą uznano witrynę przygotowaną przez Bożenę Bittner w sklepie perfumeryjnym przy ul. Głogowskiej 69.

7 czerwca 1945 - Uruchomienie linii tramwajowej nr 3 od Pogodnej (Błonia Grunwaldzkie) wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej do Mostu Teatralnego.

7 czerwca 2015 – Tysiące kibiców przemaszerowało Grunwaldzką fetując zwycięstwo Kolejorza.

9 czerwca 1929 - Zakończył się odbywający się podczas Powszechnej Wystawy Krajowej - Ogólny Zjazd Literatów Polskich. Zjazd ten wśród kongresów kulturalnych w czasie PeWuKi posiadał poważne znaczenie, a jego rezultatem było utworzenie Akademii Literatury, jako "stałej instytucji opieki nad literaturą i literatami". Stefan Papee, nawiązując do tej decyzji pisał: "Znamienne, że tę uchwałę powzięto właśnie w Poznaniu, biorącym przed wojną tak znikomy udział w ogólnym ruchu literackim w Polsce".

10 czerwca 1950 - Urodziła się Anna Jantar (Anna Szmeterling), jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek lat 70. Mieszkała w kamienicy przy ul. Kasprzaka 7, uczęszczała do przedszkola muzycznego przy Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej oraz do VIII LO. Zginęła w katastrofie lotniczej, 14 marca 1980 roku.

14 czerwca 1908 - Dla uczczenia jubileuszu 25-lecia założenia niemieckiego Towarzystwa Przeciw Nadużywaniu Napojów Wyskokowych jego poznańska filia zorganizowała w dniach 14-21 czerwca 1908 r. interesującą wystawę o alkoholizmie, urządzoną w sali gimnastycznej miejskiej szkoły przy ul. Hardenberga (obecnie Wyspiańskiego)- na podstawie: "Walka z pijaństwem w Poznaniu w latach 1890-1914", Waldemar Karolczak, KMP 4/2000.

15 czerwca 2014 – Dla upamiętnia II Powszechnej Wystawy Krajowej "Konkurencyjna Polska" w targowym ogrodzie MTP zakopano Kapsułę Czasu, w której znalazły się pamiątki, zdjęcia, monety, a także wydania gazet (w tym artykuły z portalu lazarz.pl). W uroczystości uczestniczyła Łucja Waligóra-Wiciak, która była uczestnikiem PeWuKi w 1929 roku. Kapsuła Czasu ma zostać odkopana za 85 lat, 15 czerwca 2099 r., w 170. rocznicę pierwszej i 85. rocznicę drugiej Powszechnej Wystawy Krajowej. Natomiast PWK 3 mogłaby się odbyć za 25 lat, w 50. rocznicę suwerennej Polski - zapowiedział Andrzej Byrt, prezes MTP.

18 czerwca 1984 - Utworzenie w Poznaniu Urzędów Dzielnicowych (w miejsce Ekspozytur).

18 czerwca 2017 – Podczas specjalnego benefisu parafianie podziękowali ks. Marianowi Ciesielskiemu za wieloletnią posługę i wzniesienie świątyni przy ul. Palacza. Odchodzący proboszcz Parafii Chrystusa Sługi otrzymał od dzieci Order Uśmiechu, a od wiernych prezent - łódkę, która ma służyć do pływania po jeziorze w nowej parafii w Chrzypsku Wielkim.

22 czerwca 1927 - Rada Miejska Poznania wyasygnowała na posiedzeniu w dniu 22 czerwca 1 min zł na budowę nowej hali targowej, o powierzchni ok. 7 tys. m 2 . Bezpośrednią przyczyną dość nagłej decyzji była komiczna sytuacja, jaka wytworzyła się na ostatnich Targach Międzynarodowych (1- 8 V), na które napływ wystawców był tak wielki, że musiano wykwaterować z budynku dyrekcji Targów Miejską Szkołę Handlową, aby móc pomieścić zagraniczną ofertę targową. Dla szkoły tej, przewidziano już plac budowlany przy ul. Śniadeckich 2.

23 czerwca 1927 - Park Wilsona był z pewnością oczkiem w głowie Magistratu. "Dla wzbudzenia zainteresowania szerokich kół obywatelstwa Parkiem Wilsona i gromadzeniem większego kapitału na rozbudowę tegoż, zwołano w dniu wczorajszym na sali posiedzeń Magistratu zebranie celem powołania do życia Towarzystwa Miłośników Parku Wilsona" - pisał sprawozdawca "Kuriera Poznańskiego" .Pod koniec czerwca powstał natomiast komitet budowy planetarium, które zamierzano wznieść, u zbiegu ulic Orzeszkowej i Śniadeckich 80.

25 czerwca 2015 - ok. godz. 8 na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Śniadeckich doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. W wypadku zmarł 40-letni mężczyzna, który jechał motorem.

25 czerwca 2017 – na skwerze przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej odbył się piknik sąsiedzki "(nie)Zwyczajni 56", podczas którego można było spotkać się z uczestnikami i świadkami wydarzeń Powstania Poznańskiego Czerwca 1956. Nie zabrakło okazji do wspomnień do zdarzeń jakie miały miejsce na ulicach 61 lat temu.

25 czerwca 2018 – Nie usłyszymy już "cześć wieruchna". W wieku 74 lat zmarł Jacek Hałasik, znawca i sympatyk gwary poznańskiej. Przez ponad 50 lat związany był z Radiem Poznań (poprzednio Radiem Merkury), jak mawiał był szczunem z Łazarza i z tą dzielnicą był związany najbardziej. W 2014 roku otrzymał tytuł "Człowiek Roku Łazarza".

28 czerwca 1974 - Otwarto salę sportowo-widowiskową "Arena".

29 czerwca 1901 - Nastąpił odbiór budynku kościoła Matki Boskiej Bolesnej w stanie surowym przez policję budowlaną. Całkowite koszty budowy wyniosły 301 486 marek, w tym samego kościoła – 205 000, probostwa – 73 848 i parkanu – 22 620.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: