Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

MPK również posiadało straż pożarną - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
MPK również posiadało straż pożarną
04-05-2021 20:51   Janusz Ludwiczak
4 maja przypada Dzień Strażaka. Okazuje się, że w przy MPK działała jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.

Ochotnicza Straż Pożarna przy MPK powstała 30 maja 1967 roku. Jednostka dysponowała profesjonalnym sprzętem gaśniczym: motopompą, gaśnicami, agregatem gaśniczym czy samochodem Multicar.

– Od 1981 roku w ramach formacji obrony cywilnej działała w spółce Zawodowa Straż Pożarna licząca początkowo 11, a 7 lat później już 15 strażaków. Oprócz realizacji działań podobnych do OSP zawodowa straż zajmowała się dodatkowo konserwacją sprzętu ppoż., kontrolowaniem gaśnic czy dróg ewakuacyjnych w przedsiębiorstwie. W październiku 1990 roku zakres obowiązków powiększył się o ratownictwo techniczne jak na przykład wstawianie na tory wykolejonych tramwajów, usuwanie obcych pojazdów z torów czy ratowanie ludzi spod wagonów. Do tych celów powierzony został samobieżny dźwig Krupp Ardelt – informuje MPK.

Wprowadzona w 1992 roku ustawa o straży pożarnej zwolniła MPK z posiadania własnej jednostki. Pozostawiono jedynie służby prewencyjne i służby ratownictwa technicznego. 3 października 2001 podjęto decyzję o zakończeniu działalności Ochotniczej Straży Pożarnej przy Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Poznaniu.

Obecnie profilaktyką przeciwpożarową w MPK zajmuje się dział BHP, a ratownictwem technicznym Sekcja Pogotowia Technicznego i Zakładowej Służby Ratowniczej.


Na co dzień nie tylko gaszą pożary, ale również uczestniczą w ratowaniu poszkodowanych w wypadkach drogowych czy nawet ściągają koty z drzew. Swoje święto mają dziś strażacy. W jednostce przy Grunwaldzkiej 16a pracuje 50 strażaków, każdego dnia służbę pełni i pozostaje w gotowości do wyjazdu 11 z nich, który służbę pełnią aż przez 24 godziny. Bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców Łazarza i sąsiednich dzielnic zapewnia pięć wozów strażackich, w tym samochód z drabiną mechaniczną o maksymalnym wysuwie 32 metrów. W ubiegłym roku strażacy wyjeżdżali w sumie 1593 razy – najwięcej ze wszystkich jednostek.
WIĘCEJ: Dzień Strażaka


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
Niezapominajka
04

gru

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

16

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody
Targi akcesoriów i sprzętu jeździeckiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: