Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kwiaciarnia przy Berwińskiego po 40 latach działalności zostanie zlikwidowana? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kwiaciarnia przy Berwińskiego po 40 latach działalności zostanie zlikwidowana?
25-03-2021 07:37   Janusz Ludwiczak
Od ponad 40 lat przy ul. Berwińskiego znajduje się pawilon, w którym funkcjonuje kwiaciarnia. Niebawem jednak będzie ona zlikwidowana.

Temat ten był jednym z punktów obrad lutowej sesji Rady Osiedla Św. Łazarz.

– W ocenie pełnomocnika ds. estetyki miasta pawilon nie pasuje w tym miejscu, postuluje go zlikwidować. Planowany jest remont elewacji frontowej szkoły – wyjaśnił Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Już w 2017 roku plastyk miejski, Piotr Libicki, który jest obecnie również wicedyrektorem ZDM domagał się zlikwidowania trzech pawilonów handlowych (przy zbiegu ulic Głogowskiej i Chłodnej, który został już zlikwidowany, na rogu Jarochowskiego i Potworowskiego oraz właśnie przy Berwińskiego).

– Pawilony handlowe z lat 90. szpecą krajobraz i nie pasują do śródmieścia. We współpracy z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków, Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami oraz Zarządem Dróg Miejskich podjąłem działania zmierzające do likwidacji lub poprawy wyglądu pawilonów handlowych i kiosków zlokalizowanych na gruntach miejskich w obszarze objętym ochroną konserwatorską w Poznaniu – argumentował wówczas Piotr Libicki, plastyk miejski.

– Ta kwiaciarnia nigdy piękna nie była, ale nie raz uratowała mi życie, bo mogłem kupić tam kwiaty – wskazywał radny Paweł Kowalczyk.

Jak wyjaśniała dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 właściciel kwiaciarni "Margaretka" dzierżawi od miasta grunt, na którym postawiony jest pawilon.

– Prosiłam o wyrażenie opinii do Pełnomocnika Prezydenta ds. Estetyki Miasta oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków. Obiekt ten funkcjonuje od ponad 40 lat. Obecny właściciel przejął kwiaciarnię w 2018 r. Umowa dzierżawy obowiązywać będzie jeszcze dwa lata, ale obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia. Planowany jest remont elewacji szkoły od strony ul. Berwińskiego, jednak na razie na to nie ma zarezerwowanych środków. W tym roku przeprowadzony zostanie remont elewacji sali gimnastycznej i ogrodzenia od ul. Wyspiańskiego. Dzierżawca prosi o pozytywne zaopiniowanie dalszego funkcjonowania jego kwiaciarni i zapewnił, że dostosuje się do wszelkich zaleceń i wytycznych pełnomocnika dotyczących wyglądu pawilonu – wyjaśniała Edyta Rudź-Jaśkowiak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26.

Zdaniem przewodniczącego rady osiedla, Andrzeja Janowskiego obecnie to nie jest czas na podejmowanie decyzji o likwidacji czyjejś działalności.

– Jednak termin wypowiedzenia umowy powinien być na tyle właściwy, by właściciel kwiaciarni mógł przenieść swoją działalność np. na teren pasażu handlowego bądź do lokalu usługowego np. przy ul. Głogowskiej. Rozpoczęcie remontu elewacji będzie momentem, kiedy właściciel będzie musiał liczyć się z przeprowadzką – wskazywał Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Ostatecznie łazarscy radni zgodzili się na dalsze funkcjonowanie kwiaciarni.

– Obecnie, w czasie pandemii, kiedy firmy dodatkowo borykają się z problemami związanymi z ograniczeniami w prowadzeniu działalności gospodarczej, nie powinniśmy w żaden sposób wpływać na ograniczanie jej prowadzenia. W przypadku konieczności zmiany lokalizacji kwiaciarni w związku z planowanym remontem elewacji, Miasto powinno zapewnić kwiaciarni niepogorszone warunki do prowadzenia działalności. Kwiaciarnia "Margaretka" jest na Łazarzu od ponad 40 lat, z tego względu podejmowane decyzje powinny umożliwić zachowanie ciągłości jej funkcjonowania oraz nie powinny mieć wpływu na pogorszenie sytuacji ekonomicznej przedsiębiorcy – tłumaczy w uchwale Rada Osiedla Św. Łazarz.

ZOBACZ TAKŻE: Sesja XXII (zdalna) 24.02.2021 - UCHWAŁY

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz


Komentarze (9)

29-03-2021 22:19:19
Albin
Przepraszam za pomyłkę - ws. zabytku myślałem oczywiście o Sołtysówce. Jest z nią jak z Zieloną Perłą, kolejni właściciele czekają, aż się zawali (skoro trzy pożary nie wystarczyły). Co do bacówki - pełna zgoda, nawet - rzekłbym - szpeci bardziej, niż kwiaciarnia.
29-03-2021 15:59:36
M.
@Albin, bacówka stoi na gruncie miejskim. Jak widać, plastykowi miejskiemu nie przeszkadzała. Trochę to dziwi, bo jakoś nie pasuje do otoczenia, a dodatkowo gabarytami znacznie przewyższa kwiaciarnię. A już zupełnie na marginesie, Piotr Libicki to człowiek renesansu - był plastykiem miejskim, teraz jest zastępcą dyrektora ZDM-u.
29-03-2021 10:56:24
łazarski mieszkaniec
Bacówka mogłaby być perełką, właściciel pewnie czeka, aż sama się zawali, bo zabytku - wyburzyć łatwo się nie da.-Coś się komuś pomyliło , bacówka to pawilon handlowy przy Strusia , a zabytkiem jest sołtysówka.A takie pytanie mam, brzydki budynek na prywatnym terenie jest mniej ohydny niż podobny na gruncie miejskim.?Prawo powinno tak samo traktować takie "paskudztwa budowlane" i tym powinni zając się urzędnicy.
29-03-2021 00:27:33
Albin
@ M. Kwiaciarnia dzierżawi teren miejski. Bacówka stoi na gruncie prywatnym. To zupełnie inne historie. Bacówka mogłaby być perełką, ale obecny właściciel pewnie czeka, aż sama się zawali, bo - jako zabytku - wyburzyć łatwo się nie da. Przy czym Bacówka to pół biedy, prawdziwy Bangladesz to jest w głębi działki za nią.
27-03-2021 16:50:05
JARO776
Najgorsza rada Łazarza w jego historii!
26-03-2021 21:03:11
M.
@Albin, z jednej strony to prawda, że pawilon urodą nie grzeszy. Ale np. tzw. bacówka przy Głogowskiej wygląda znacznie gorzej i na dodatek jest w gorszym stanie. Rozpadająca się Sołtysówka też plastyka nie razi...
26-03-2021 20:01:08
albin
Przy samej Głogowskiej jest masa wolnych lokali, w tym miejskich. Jest gdzie przenieść. Akurat muszę się zgodzić z plastykiem, jeśli front będzie wyglądał, jak tył, to TRZEBA go w pełni odsłonić.
25-03-2021 16:06:08
Ela
I bardzo dobrze. Do dnia rozpoczęcia remontu elewacji i ani jedne dzień dłużej.
25-03-2021 14:52:07
eka z małeki
-Żal wielki!!!Już kilkakrotnie się do likwidacji owej zabierano już od dawna!!!Wyjaśnienia n/t no cóż są takie jakie są.W temacie plastyk miejski już trochę pisałem,ale przepraszam bardzo nie chcąc nikogo urazić,ja tu tylko liczę na pomoc panującego ponoć powszechnie COVIDA,........................................... eka99
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

12

mar

do 14-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: