Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wytną blisko 30 drzew przy Arenie: "ze względu na zły stan fitosanitarny i zagrożenie bezpieczeństwa - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wytną blisko 30 drzew przy Arenie: "ze względu na zły stan fitosanitarny i zagrożenie bezpieczeństwa
15-03-2021 13:22   Janusz Ludwiczak
29 topól kanadyjskich rosnących w sąsiedztwie hali Arena pójdzie pod topór. Drzewa zastąpione zostaną dębami szypułkowymi. Jak przekonuje POSiR wycinka jest konieczna ze względu na zły stan fitosanitarny i zagrożenie bezpieczeństwa.

– Dwie niezależne analizy dendrologiczne wykonane na zlecenie Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji wykazały, że 29 topól kanadyjskich jest w złym stanie fitosanitarnym i nie rokuje szans na przeżycie, nawet gdyby poddano je zabiegom pielęgnacyjnym. Drzewa te są w końcowej fazie swojej żywotności, a przez to, że są kruche i łamliwe, zagrażają bezpieczeństwu przechodniów – wyjaśnia Łukasz Miadziołko, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Topole rosną wzdłuż dwóch dróg prowadzących do Areny – od strony ul. Reymonta i ul. Wyspiańskiego. Działka jest własnością Miasta Poznania, obecnie znajduje się w trwałym zarządzie Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, które wydzierżawiły ją Grupie MTP. POSiR otrzymały zezwolenie na wycinkę, która rozpoczęła się dziś rano.

– Oprócz wcześniejszych analiz dendrologicznych prace w parku poprzedziła kontrola ornitologa, która wykazała, że na wytypowanych do usunięcia drzewach nie ma obecnie żadnych gniazd ptasich ani dziko występujących gatunków chronionych – zaznacza Łukasz Miadziołko, dyrektor POSiR.

Wycięte drzewa zostaną zastąpione 29 dębami szypułkowymi, które jak przekonuje POSiR w przeciwieństwie do topól, są gatunkiem rodzimym i długowiecznym. Osiągają duże rozmiary, a do nasadzeń zastępczych zostaną wykorzystane rozwinięte egzemplarze. Pojawią się one jeszcze w tym roku.

– Te drzewa są martwe i puste w środku. Powinny być dawno temu wycięte zanim się przewrócą – komentuje Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Projekt nasadzeń jest zgodny z koncepcją zagospodarowania terenu wokół Areny. Po zakończeniu modernizacji hali widowiskowo-sportowej w okolicy ma zostać nasadzonych kolejnych 200 drzew.


Komentarze (3)

17-03-2021 17:21:19
Pistolero
A czy ma to związek z przebudową Areny ? Bo coś mi się ostro wydaje !
17-03-2021 13:51:33
M.
Dodajmy jeszcze, że tak fatalny stan drzewa te zawdzięczały jemiole. W dawnych czasach miasto dbało o drzewostan i ograniczało rozrost jemioły. A teraz nie dbamy (bo to kosztuje), za to później wycinamy starodrzew... Proponuję popatrzeć na drzewa rosnące w Parkach Wilsona, Manitusa, Kasprowicza, na terenie starego ZOO, MTP, itd. Te wszystkie porośnięte jemiołą pożegnamy w ciągu co najwyżej 5 lat.
17-03-2021 09:22:47
Aq
Drzew jako drzew szkoda - były okazałe, a nowym zajmie wiele lat dojście do tego rozmiaru. Jeśli jednak faktycznie nie rokowały, to co tu począć. Cieszy natomiast, że wycinki jeśli już są, to coraz częściej poprzedza się je komunikatem wyjaśniającym co i dlaczego. Drzewa w mieście to skarb, nie znoszę widoku nowych, zupełnie "gołych" dzielnic, gdzie są tylko domy i drogi, a zieleń ogranicza się do opłotowanych trawniczków.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

cze

do 30-06-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Czerwiec z zumbą" w Ogrodzie Łazarz- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala!
- zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

30

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Węgry" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
- zapisy w sekretariacie Klubu Krąg lub mailowe: zapisy.klub

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

17

lip

12:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
XV Światowe Spotkania z Kulturą Romską

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: