Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wszystko wskazuje na to, że Poznań wyjdzie z GOAP - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Z powodu awarii torowiska bimby nie kursują ulicą Roosevelta, pomiędzy Mostem Dworcowym i Bukowską. Tramwaje linii nr 2, 3, 6, 10, 11, 12, 14 i 18 skierowane zostały objazdem przez Grunwaldzką, rondo Jeziorańskiego, Reymonta i Hetmańską.
Wszystko wskazuje na to, że Poznań wyjdzie z GOAP
08-03-2021 22:29   Janusz Ludwiczak
We wtorek Rada Miasta zdecyduje, czy Poznań wystąpi ze Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej". W ubiegłym tygodniu Komisja Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie wystąpienia Poznania z GOAP-u.

Jak już informowaliśmy Poznań zamierza opuścić GOAP, gdyż miasto nie chce dopłacać do wywozu śmieci innych gmin. Podczas środowego posiedzenia poznańscy radni z Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej wydali pozytywną opinię dotyczącą wystąpienia Poznania z GOAP-u (za było 9 radnych, od głosu wstrzymała się radna PiS, Sara Szynkowska vel Sęk).

– W tym roku koszt funkcjonowania systemu szacowany jest na 275 milionów złotych. Miasto Poznań partycypuje w 65%. Wpływy do systemu mają wynieść 263 mln zł, z czego 74% będzie od mieszkańców Poznania. Łączna ilość odpadów w skali roku – 300 tysięcy ton, z czego 213 tysięcy ton jest z Poznania.
Chcemy zaproponować podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie opuszczenia struktur GOAP i przejście do samodzielnej realizacji zadań z zakresu gospodarki odpadami przez miasto Poznań. Posiadamy instalację termicznego przekształcenia odpadów, biokompostownię, trzy punkty selektywnego zbierania odpadów, a także spółkę ZZO (Zakład Zagospodarowania Odpadów) ze 100% udziału miasta, która mogłaby wesprzeć system zagospodarowania odpadów
– wyjaśniał Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Jak przekonują władze stolicy Wielkopolski rozwiązanie to spowoduje optymalizację kosztów.

– Samemu będzie nam łatwiej dostosować opłaty do adekwatnych, rzeczywistych kosztów, a nie tych, które są wynikiem kompromisu z uwagi na związek dużego podmiotu oraz kilku mniejszych. Możemy zyskać samodzielne decydowanie o kierunkach rozwoju systemu. Dotychczasowe rozwiązania wiązały nam ręce np. w sprawie budowy sortowni śmieci. Będziemy mogli dostosować działania do specyfiki miasta. Mamy kilku dużych partnerów, np. spółdzielnie mieszkaniowe. Dużo łatwiej będzie nam dostosować model przyszłego przetargu. Docelowo rozważamy zmianę systemu naliczania opłat i uszczelnienia systemu na podstawie zużycia wody – twierdzi wiceprezydent Poznania, Bartosz Guss.

Jak przekonuje wiceprezydent Poznania, Bartosz Guss pozostałe 8 gmin zrzeszonych w GOAP-ie, czyli Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska i Swarzędz będzie mogło nadal korzystać ze spalarni odpadów, na tych samych warunkach.

– W przypadku wystąpienia są dwa główne scenariusze z kilkoma pomniejszymi. ZM GOAP pozostanie w mniejszej strukturze, bądź każda z gmin zdecyduje się na samodzielne działanie. Niezależnie od decyzji jakie podejmą nasi partnerzy, to zobowiązanie i gwarancje, które przekazaliśmy naszym partnerom przed kilkoma laty są niezmienne. Zapewnimy takie same warunki korzystania ze spalarni, tak jak było to dotychczas. Spalarnia jest naszym dobrem wspólnym. Ona bardzo mocno stabilizuje rynek gospodarowania odpadów na terenie naszej aglomeracji – zaznacza Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Planami zaskoczone są podpoznańskie gminy.

– Nie przekonuje nas to, że Poznań dopłaca do gmin. W mieście jest duża rotacja mieszkańców, są studenci, jest zwarta zabudowa. Nie cieszy nas to, że Poznań chce wyjść z GOAP, ale martwi, że nie zostaliśmy poinformowani o planach. Nie było żadnych sygnałów, że takie są plany. Rozpatrujemy różne scenariusze. Jesteśmy w kontakcie z burmistrzami i wójtami pozostałych 8 gmin – tłumaczy Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn, który jest również członkiem zgromadzenia ZM GOAP.

Jak zaznacza burmistrz Murowanej Gośliny by związek mógł dalej funkcjonować współpracę muszą nawiązać przynajmniej 4 gminy.

– Jeżeli nie uda znaleźć się dobrego rozwiązania to wtedy nasze drogi się rozejdą i z końcem roku GOAP zostanie zlikwidowany – wskazuje Dariusz Urbański, burmistrz miasta i gminy Murowana Goślina.

Gdyby doszło do likwidacji Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej wtedy każda z gmin będzie musiała sama zająć się gospodarką odpadami, a co za tym idzie ogłosić przetarg na wywóz śmieci.

– W powiecie sobie poradzimy, mamy doświadczenie. Jest dużo możliwych scenariuszy. Może to być GOAP, inny związek, spółka lub porozumienie – powiedział Ireneusz Antkowiak, burmistrz Pobiedzisk.

Tymczasem w czwartek radni gminy Kostrzyn zaapelowali do Rady Miasta Poznania, by jednak stolica Wielkopolski nie występowała z GOAP-u.

Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania ostatecznie zdecyduje czy stolica Wielkopolski wystąpi z GOAP-u. Jeśli radni większością głosów podejmą pozytywną uchwałę, wtedy Poznań opuści GOAP z końcem roku.

Przypomnijmy, że Związek Międzygminny "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" powstał w 2010 roku. Gmina Suchy Las postanowiła wystąpić z GOAP-u pod koniec 2012 roku z uwagi na położenie wysypiska śmieci na swoim terenie. Według danych GUS na terenie GOAP-u zamieszkuje ponad 719 tysięcy osób, z czego oficjalnie deklaracje złożyło 699 562 mieszkańców (w tym 533 830 z terenu Poznani). Według danych GOAP-u zaległości z tytułu niezapłaconych opłat za gospodarowanie odpadami wyniosły na dzień 31.12.2020 – 20 840 831,78 zł (w Poznaniu – 13 316 333,98 zł).

Z terenu Poznania w ubiegłym roku wywieziono 212 806 ton odpadów – o 76 ton więcej niż rok wcześniej (w 2019 było to 212 730 ton) – z czego ponad 135 tys. ton odpadów zmieszanych, 33 tys. ton bioodpadów, 14 059 ton papieru, 11 399 ton tworzyw sztucznych, 12 276 ton szkła i 6 930 ton odpadów wystawkowych. W całym GOAP-ie w ubiegłym roku uzbierało się 300 100 ton śmieci (najwięcej w Poznaniu – 212 806, Swarzędzu – 25 943, Obornikach – 12 943, Czerwonaku – 11 100 i Pobiedziskach – 10 435).


Komentarze (3)

30-04-2021 17:34:38
Mik
Tak jak kiedyś opłata za wielkość pojemnika .wyjeżdżałem na wakacje to mogłem zawiesić odbiur,nie odebrali reklamacja i się za ten wywóz niepłaciłop
10-03-2021 18:00:37
M.
@Poznanianka, to nie jest do końca takie proste. Można mieszkać samemu, ale mieć spore zużycie wody np. można lubić kąpiele albo regularnie podlewać ogród (nie zawsze można zainstalować podlicznik). Bywają też rodziny, które w ramach oszczędności biorą krótki prysznic raz w tygodniu. Wystarczyłoby obecny system deklaracji uszczelnić - jakby jeden z drugim dostał spory mandat za fałszywą deklarację, to pozostali zastanowili się 3 razy czy warto oszukiwać.
09-03-2021 07:24:01
poznanianka
Tutaj brakuje ludzi zarzadzajacych. Umiejacych dostrzec od lat sygnalizowanie oplal od ilości wody.Nie trzeba liczyć ile jest tzw. domowników ,bo to w oświadczeniach to fikcja.Ostatnia podwyzka ogromna ,bez wyjaśnienia .Tak najłatwiej.Pojemniki brudne , smierdzące , bez oznaczeń.Panowie w samochodzach dumni z wykonywanej pracy.Zarządca Wspolnoty ma w nosie , czy mieszkańcy przeczytają harmonogram wywozu smieci.Nawet szkło powiększające może nie pomóc.Segregowanie smieci i mycie się idzie w parze.To proste, ale jak widać nie wykonalne,zapewnie chodzi o to , aby podwyzszać ceny , a nie szukać sensownego i sprawiedliwego dla mieszkańców rozwiązania.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Pieśni naszych czasów" Koncert Zespołu "Mała Caryna" - Łukasz Nowak i Marcin Snokowski

07

gru

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złożone z dzieci i rodziców lub dziadków
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: