Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Zmarł śmiercią podróżnika" – nie żyje Aleksander Doba. Odwiedził też Łazarz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Zmarł śmiercią podróżnika" – nie żyje Aleksander Doba. Odwiedził też Łazarz
24-02-2021 05:23   Janusz Ludwiczak
W wieku 74 lat zmarł pochodzący ze Swarzędza, wybitny polski podróżnik, Aleksander Doba. W grudniu 2015 r. odwiedził Szkołę Podstawową nr 77, w której harcerzom ze Szczepu Łazarz opowiadał o przygodach, jakie czekały go podczas pierwszej na świecie wyprawy kajakiem przez Ocean Atlantycki.

Aleksander Doba zmarł w poniedziałek, 22 lutego zdobywając najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro. O śmierci podróżnika poinformowała rodzina. "Zmarł śmiercią podróżnika" – napisali pogrążona w żalu żona, synowie, synowe i wnuczki.

Aleksander Doba urodził się 9 września 1946 roku w Swarzędzu. Ukończył Politechnikę Poznańską z tytułem inżyniera mechanika. W latach 70. przeniósł się do Polic, gdzie pracował w tamtejszych zakładach chemicznych.

Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Podróżnik ten aż trzykrotnie przemierzył Atlantyk z Afryki do Ameryki Południowej. Wybitny polski podróżnik opłynął również Bajkał, a także całe polskie wybrzeże – z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia, pokonując dystans blisko 1200 kilometrów. Aleksander Doba przemierzył również cała Wisłę.

Jednym z jego największych wyczynów było również opłynięcie w 80 dni Bałtyku z Polic przez Sztokholm, Helsinki, Tallin, Rygę, Kaliningrad, Gdańsk i Hel z powrotem do Polic. Wyprawa ta liczyła 4227 km.

Podróżnik był dwukrotnym złotym, srebrnym i brązowym medalistą Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim. W 2015 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a trzy lata później otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

W połowie grudnia 2015 r. Aleksander Doba w Szkole Podstawowej nr 77 przy Dmowskiego spotkał się z harcerzami ze Szczepu Łazarz. Podróżnik podzielił się swoimi opowieściami o samotnej wyprawie przez Atlantyk.

"Spędziłem w kajaku 142 doby. W Trójkącie Bermudzkim urwał mi się ster w kajaku, który trzeba było naprawić na Bermudach. W czasie swojej podróży spotkałem wiele groźnych sytuacji. Zmagałem się z wysokimi na 9 i długimi na 100 metrów falami podczas sztormów oraz z silnymi wiatrami, wokół mnie pływały rekiny oraz wieloryby. Ponadto przez 47 dni nie miałem łączności ze światem. Ale dałem radę. W ciągu 167 dni przepłynąłem 12 427 kilometrów. Nie ukrywam, że po dopłynięciu do celu miałem problem z utrzymaniem równowagi. Byłem jednak dumny, że jako Polak mogłem przepłynąć ocean. Pokazałem, że Polak potrafi" – mówił wtedy podróżnik Aleksander Doba.

Aleksander Doba został wówczas honorowym członkiem Szczepu Łazarz.


Fot: Andrzej Radwański/archiwum

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

27

lis

Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Katarzynki
• nauka jazdy tramwajem
• zwiedzanie Izby Pamięci
• wystawa modeli papierowych, w skali HD i z klocków Lego w godz. 12:00-16:00

Dworzec Zachodni
Katarzynki
• wystawa taboru historycznego i współczesnego
• wystawa pojazdów technicznych
przystanek PeSTki - w godz. 12:00-16:00

29

lis

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Piosenki Leonarda Cohena - koncert Kwartetu Proforma
- bezpłatne wejściówki na spektakl można rezerwować mailowo (zapisy.klubkrag@gmail.com) lub odebrać w sekretariacie Klubu Krąg

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: