Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Już rok trwa przebudowa Rynku Łazarskiego {◎ GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Już rok trwa przebudowa Rynku Łazarskiego {◎ GALERIA ZDJĘĆ}
04-02-2021 12:37   Janusz Ludwiczak
Równo rok temu, 4 lutego 2020 rozpoczęła się przebudowa Rynku Łazarskiego. Sprawdzamy postępy prac.

Zakończyła się budowa stalowej konstrukcji, która stanowić będzie okrągłe zadaszenie targowiska.

Dach mają tworzyć poduszki wykonane z folii ETFE (kopolimer etyleno-tetrafluoroetylen). Ten ekologiczny materiał jest lżejszy od szkła i bardziej od niego wytrzymały. Poduszki zostaną połączone w jedną całość i wypełnione powietrzem, co nada odpowiedni kształt dachu.

Postępują również prace na Skwerze im. Kazimierza Nowaka. Wykonano całą konstrukcję żelbetową muru oporowego, a także schodów. Na schodach oraz murze oporowym zamontowano także w dużej części okładziny granitowe.

Zamontowane zostały lampy uliczne, które przypominają słupy tramwajowej sieci trakcyjnej.

Obecnie na Rynku Łazarskim układana jest kostka brukowa nowego układu drogowego.

Przebudowa Rynku Łazarskiego zakłada, że targowisko zostanie zadaszone w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi zyskają szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń.

Z kolei na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka pojawi się strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami. Projektanci przewidzieli również postawienie rzeźby "Eki z Małeki". Ponadto nasadzonych zostanie ponad 70 drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Przebudowa Rynku Łazarskiego ma zakończyć się jesienią. Inwestycja, którą realizuje spółka Skanska będzie kosztować ponad 42,3 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE: Pod Rynkiem Łazarskim odkryto monety z XVIII wieku, numizmaty z 1768 roku i inne skarby

ZOBACZ TAKŻE: Tak mógłby wyglądać Rynek Łazarski

ZOBACZ TAKŻE: Powstał w 1894 roku. Nosił nazwę Humboldtplatz. W ciągu dnia plac obstawiony był wozami konnymi

ZOBACZ TAKŻE: Schron pod Rynkiem Łazarskim zostanie udostępniony dla zwiedzających?

ZOBACZ TAKŻE: Rynek Łazarski przechodzi do historii


Komentarze (13)

13-05-2021 16:11:35
mmusiva
Wow ,narescie jakas zmiana. wyglada czysto i nie brakuje sikcji zielonych. Najwyzszy czas na renowacje Lazarza. Troszke niedogodnosci a ta czesc Poznania moze dolaczy jakos miejsce spotkan a nie strefa w ktorej latwo dostac w nos. Zmiany sa trudne ale badzo wazne.
31-03-2021 14:59:21
Robert Łazarz
Przykre,że Rynek Łazarski zamienił się w beton... Ciekawe kto tak naprawdę odpowiedzialny jest za dopuszczenie czegoś takiego do zrealizowania w rzeczywistości.. Odnosi się wrażenie, że jakiś młody wpływowy człowiek z odpowiednimi układami. Może jeszcze kiedyś zobaczymy piękny zielony rynek w tym miejscu z placami zabaw, straganikami, ogródkami itp w tym specyficznym klimacie. Żal patrzeć na to jak to wygląda teraz.. Próbuję doszukać się w tym czegoś dobrego ale.. na tym betonie nawet nie można zaparkować samochodów. Niestety wygląda na to że jak to "remont, przebudowa" rynku... to zostanie tak już przez wiele lat ;-(
18-03-2021 22:36:19
Adrian
@Bazyli - Zdjęcia się otwierają, ale trzeba zjechać suwakiem na sam dół strony. Ale faktycznie, jakiś czas temu, gdy po raz pierwszy zdjęcie się nie pojawiło ,,na widoku,, kombinowałem klikając prawym klawiszem myszy i wybierałem ,,otwórz w nowym oknie,,. Sam nie wiem jak je później znalazłem na dole strony, ale ostatecznie uporałem się z tą zmianą miejsca wyświetlania zdjęcia
17-03-2021 14:31:59
REDAKCJA
@Bazyli: Powinno działać. Proszę sprawdzić aktualizację przeglądarki lub spróbować w innej. W planach jest docelowo przebudowa portalu. W przypadku problemów proszę o kontakt na maila. Pozdrawiam.
17-03-2021 14:05:01
Bazyli
Do redakcji lazarz.pl Od pewnego czasu nie można klikając na zdjęcia ich otworzyć i powiększyć.
17-03-2021 14:03:42
Bazyli
Teraz błoto, błoto, błoto... oraz kurz, kurz, kurz.... Dołki, nierówności na chodnikach, na jezdniach - wszędzie! Łatwo skręcić nogę. Co to jest chodnik - przez rok zapomniałem!!! Po co chodniki mieszkańcom? Niech sobie chodzą po glinie i nierównościach. Co to jest przejście dla pieszych? - Przez rok zapomniałem!!! Można przejść potykając się wpadając w koleiny po ciężarówkach. Co to jest zebra? Co to jest znak "przejście dla pieszych"? Zapomnieliśmy wszyscy, którzy wokół rynku mieszkamy. A co to jest zieleń - również zapomnieliśmy, bo obecnie inwestorzy kochają cement i beton. Gdy się to skończy, to zamiast błota, błota, błota BĘDZIE BETON, BETON, BETON!!!
17-03-2021 10:22:16
Mieszkaniec
wciskać plac zabaw na takiej malej powierzchni gdzie zmieszczą się może dwie huśtawki nie ma dla mnie sensu. Miejsce idealnie pasuje pod teren zielony i miasto powinno iść w tym kierunku. Wszędzie betony kamienie i asfalty a na drzewa jak zwykle miejsca brak.
11-03-2021 08:52:51
Eki z Małeki
inwestycja za 42 mln w ramach której miał powstać mały plac zabaw dla dzieci z 3szt karuzelami i zjeżdżalniami - ale władze naszego miasta w trakcie budowy podjęły decyzje że nie będzie placu zabaw bo..... nie ma kto się zająć eksploatacją trzech karuzel!!!!!?????? brawo dla Włodarzy miasta !!! szkoda tylko licznych w dzielnicy dzieci które będą się bawiły na betonie albo osikanej przez pieski trawce.
05-02-2021 13:36:02
albańczyk
Ok, wyjaśniło się, to nie wina Skanski. Cofam co napisałem : )
05-02-2021 13:22:05
albańczyk
Bardzo pięknie, ale może Pan Redaktor chciałby się zająć tematem szkód powodowanych przez Skanksa. Podczas remontu pozdejmowano asfalt i chodniki. W rezultacie piwnice są pozalewane po łydki wodą deszczową. Mieszkaniec kamienicy przy ul. Kącik.
05-02-2021 11:15:06
Głos z Małeckiego
@Eda Tak, tak - najlepiej jakby to była cała płyta do parkowania, wtedy byłoby idealnie. Miejsc ma być tyle samo ile było przedtem, licząc oczywiście legalne miejsca, czyli nie na trawnikach, nie na środku chodników i nie na przejściach dla pieszych, co tutaj było "normalnym" zwyczajem.
05-02-2021 08:17:06
Qshu
@Eda - czy choć raz brałaś udział w konsultacjach społecznych dotyczących remontu rynku? Tam była okazja na wyrażenie opinii ***
04-02-2021 21:48:34
Eda
Porażka - tak mało miejsc parkingowych!!!!! a i tak sam beton!!!!!!!!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

wrz

do 01-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - targi dla seniorów

02

paź

11:30
Łazarz
Spacer po Fest Fyrtel - wycieczka z przewodnikiem, zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa
zbiórka: Rynek Łazarski

05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: