Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Od poniedziałku kierowcy będą płacić za postój – ale tylko na niektórych ulicach - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Od poniedziałku kierowcy będą płacić za postój – ale tylko na niektórych ulicach
31-01-2021 22:40   Janusz Ludwiczak
Od poniedziałku rusza strefa płatnego parkowania na Łazarzu, jednak tylko na kilku ulicach. Drogowcom nie udało się na czas wprowadzić nowej organizacji ruchu. Jak przekonuje ZDM wymalowanie oznakowania poziomego i wytyczenie miejsc postojowych pokrzyżowała pogoda, mimo iż prace prowadzone są od połowy września.

Kierowcy za postój zapłacą głównie w południowej części górnego Łazarza, czyli w rejonie Parku Kasprowicza (w obszarze ulic: Wyspiańskiego – Reymonta – Hetmańska – Głogowska), a także w pobliżu ronda Jeziorańskiego (ulice: Biała i Niecała), na całej ulicy Głogowskiej i tak jak do tej pory w rejonie MTP. Na dolnym Łazarzu strefa płatnego parkowania ruszy tylko na fragmencie ulicy Małeckiego (od Rynku Łazarskiego do Strusia).

Zarząd Dróg Miejskich tłumaczy, że uruchomienie strefy płatnego parkowania na całym Łazarzu pokrzyżowała pogoda. Opady deszczu i śnieg uniemożliwiły wprowadzenie nowej organizacji ruchu – wymalowanie oznakowania poziomego i wyznaczenie miejsc postojowych. ZDM argumentuje opóźnienie wdrożeniem strefy odwołaniem od przetargu jednego z oferentów.

– Czas pandemii koronawirusa spowodował, że Krajowa Izba Odwoławcza, do której trafiło odwołanie, odroczyła swoje posiedzenie o blisko trzy miesiące. Umowę z wykonawcą można było podpisać dopiero w połowie sierpnia 2020 roku, co spowodowało przesunięcie prac na miesiące jesienno-zimowe. Niemożliwa była wówczas zmiana terminów umowy bez podania konkretnych powodów. Zgodnie z umową wykonawca miał 6 miesięcy na wdrożenie strefy – wyjaśnia Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM.

Prace związane z wprowadzeniem strefy płatnego parkowania wykonawca rozpoczął w połowie września. Do tej pory nową organizację ruchu wprowadzono na ulicach: Małeckiego, Stablewskiego, Potworowskiego, Chociszewskiego, Szymborskiej, Jarochowskiego, Bogusławskiego, Morawskiego, Sczanieckiej, Niegolewskich, Limanowskiego, fragmencie Wyspiańskiego, Niecałej i Białej.

Na wprowadzenie nowej organizacji ruchu czeka jeszcze wiele ulic zwłaszcza na dolnym Łazarzu, na wielu z nich na dobre zmieni się organizacja ruchu. I tak ulice: Graniczna, Calliera, Mottego czy fragmenty: Dmowskiego, Łukaszewicza, Lodowej i Potockiej staną się jednokierunkowe.

Dlatego strefa płatnego parkowania od 1 lutego zostanie uruchomiona tylko na tych ulicach, gdzie prace udało się zrealizować.

– Na pozostałych ulicach opłaty będą pobierane po zrealizowaniu pełnej, nowej organizacji ruchu. Niestety opady deszczu, a później śniegu oraz ujemne temperatury skutecznie uniemożliwiły wprowadzenie oznakowania poziomego (malowania) na części obszaru Łazarza. Jak tylko pogoda pozwoli, to wykonawcy będą kontynuować działania w terenie – informuje ZDM.

Dłużej czynny będzie również parking tymczasowy pod Areną, który pomieści 70 aut.

Parking, do którego wjazd możliwy jest od strony ul. Wyspiańskiego (przy skrzyżowaniu z Wojskową) funkcjonować będzie do czasu, kiedy wprowadzona zostanie strefa płatnego parkowania na pozostałych ulicach. Postój pod Areną jest całkowicie darmowy.

Parking pod Areną działa od 18 grudnia. Powstał on z myślą o kierowcach, którzy muszą przeparkować auto w związku z pracami związanymi z wdrażaniem strefy płatnego parkowania. Na wybranych ulicach wprowadzany jest zakaz parkowania, w tym czasie drogowcy malują nowe oznakowanie.

Strefa płatnego parkowania docelowo ma zostać rozszerzona praktycznie na Łazarz i będzie obejmować obszar w obrębie ulic: Bukowska – tory kolejowe – Hetmańska – Reymonta – rondo Jeziorańskiego – Przybyszewskiego, czyli praktycznie cały Łazarz z wyjątkiem ulic na południe od II ramy komunikacyjnej, tj. ul. Hetmańskiej.

Strefy (póki co) nie będzie więc m.in. na ulicach: Rogalińskiego, Cybulskiego, Biedrzyckiego, Nehringa, Winklera czy Palacza).

Za pierwszą godzinę parkowania kierowcy zapłacą 3,50 zł, za drugą – 4,20 zł, a za trzecią – 4,90 zł.

Od połowy listopada mieszkańcy mogą kupować identyfikatory uprawniające do parkowania w Strefie Płatnego Parkowania na preferencyjnych warunkach – w cenie 10 zł/mc na okres 12 miesięcy. Standardowo abonament ma kosztować 30 złotych miesięcznie, a za kolejny pojazd 150 zł/mc. Do tej pory identyfikator zakupiło ponad 1 tysiąc mieszkańców Łazarza.

Mieszkańcy ulic, na których 1 lutego nie ruszy strefa płatnego parkowania będą mieli ważne dłużej identyfikatory parkingowe.

– W związku z tym, że z identyfikatorów parkingowych nie będzie można korzystać w pełnym zakresie, ZDM wystąpi do Rady Miasta z prośbą o wydłużenie okresu ważności identyfikatora mieszkańca o okres, w którym strefa nie działała w pełni. To rozwiązanie skierowane byłoby do wszystkich mieszkańców Łazarza i Wildy, którzy już kupili lub kupią identyfikator zanim cały zaplanowany obszar nie zostanie objęty poborem opłat – wyjaśnia ZDM.

Do tej pory identyfikator parkingowy upoważniający do parkowania w całym sektorze Łazarza bądź Wildy zakupiło ponad 4 tysiące osób.

Identyfikatory można nabyć w Biurze Obsługi Klienta Strefy Płatnego Parkowania przy ul. Pułaskiego 9 oraz w siedzibie ZDM przy ul. Wilczak 17 w poniedziałki w godz. od 8:00 do 18:00 oraz od wtorku do piątku w godz. 8:00-16:00. Więcej szczegółów na stronach internetowych ZDM.

Ulice na Łazarzu, na których pobierane będą opłaty za parkowanie od 1 lutego:

 • Biała,
 • Bogusławskiego,
 • Chociszewskiego,
 • Drużbackiej,
 • Głogowska (od mostu Dworcowego do ul. Hetmańskiej),
 • Grunwaldzka (od Roosevelta do Stolarskiej),
 • Jarochowskiego (od Hetmańskiej do Wyspiańskiego),
 • Kasprzaka (od Hetmańskiej do Niegolewskich),
 • Klonowica,
 • Konopnickiej,
 • Limanowskiego,
 • Małeckiego (od Rynku Łazarskiego do Strusia),
 • Matejki (od ul. Niegolewskich do Wyspiańskiego),
 • Morawskiego,
 • Niecała,
 • Niegolewskich (od Głogowskiej do Jarochowskiego),
 • Orzeszkowej,
 • Potworowskiego,
 • Sczanieckiej,
 • Stablewskiego (od Głogowskiej do Jarochowskiego),
 • Szymborska,
 • Śniadeckich (od Grunwaldzkiej do Parkowej),
 • Święcickiego,
 • Wyspiańskiego (od ul. Głogowskiej do Jarochowskiego).

Opłaty za postój:
• 80 groszy – czas minimalny
• 3,50 zł za 1 godzinę
• 7,70 zł za 2 godziny
• 12,60 zł za 3 godziny
• 3,50 zł/za każdą następną


Kliknij, aby zobaczyć w całości


Komentarze (11)

05-02-2021 13:32:32
amb
na pierwszym zdjeciu udokumentowane wykroczenie drogowe, nawet tablice widac
02-02-2021 12:51:51
pyra
Ciesze sie na strefe bo naprawde to sie sie dzialo na Lazarzu i nie tylko to bylo bardzo uciazliwe dla mieszkancow Lazarza, pieszych i tych z samochodami, ktorzy mieszkaja na Lazarzu. Wczoraj pelen luz ! Jedno tylko mnie poirytowalo, aby odkleic naklejke SPP i przykleic na szybe to nie jest prosta sprawa. Naklejka pozbawiona jest ulatwienia jej rozwarstwienia. A co tam niech sie obywatel meczy.
26-01-2021 21:27:20
Maciej...
Jestem ciekaw jak ZDM chciało coś zrobic zima jak to jest niemożliwe Poprostu BRAWO Jak dla mnie ktos powinien za to ponieść odpowiedzialność Brawo i co na to naszą wspaniałą Rada osiedla św Łazarz. No i oczywiście nasza Poznańska władza
26-01-2021 16:48:19
emeryt
Jak można uruchamiać SPP gdzie jest masa niedoróbek. Wymalowane pasy już poznikały, lokalizacja znaków drogowych i nasycenie nimi ulic to jest partactwo. Najpierw niech usuną usterki a potem niech ściągają opłaty.
26-01-2021 14:54:47
z Łazarza
A co z tymi mieszkańcami, gdzie SPP nie będzie obowiązywała, a wykupili identyfikator? Na górnym Łazarzu można trafić na ulice objęte opłatami lub nie, ale właściwie cały dolny Łazarz jest bez strefy obecnie. Żeby był jasne nie chodzi o 10 zł. (w przypadku mieszkańca). Ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka. Sponsorzy ZDM?
26-01-2021 14:24:47
poznaniAnka
Mieli czas od września - ponad 4 mc. Jak zawsze nic nie można zrobić na czas... Swoją drogą ZDM nie wiedział, że jest zima i w styczniu może padać deszcz, śnieg i wystąpić mróz?
26-01-2021 13:52:26
max
Założę się, że kierowcy będą parkować zdecydowanie tam, gdzie nie będzie strefy.
26-01-2021 13:31:22
kierowca
Ale będzie chaos. Tą mapkę to będzie trzeba sobie wydrukować.
26-01-2021 12:17:35
mieszkaniec
ZDM mógłby określić kiedy strefa będzie wprowadzona na pozostałych ulicach? Kupiłem identyfikator, a strefa nie będzie obowiązywać od 1 lutego na mojej ulicy. Czy będą jakieś rekompensaty lub przedłużenie okresu ważności?
26-01-2021 12:04:08
toms
To było do przewidzenia. A oni chcieli uruchomić strefę 1 października. Nie jest jednak fair, że na jednych ulicach mamy płacić za parkowanie, a na innych nie. Czy nie lepiej przesunąć terminu uruchomienia strefy na inny termin, gdzie wszystko będzie działać poprawnie?
26-01-2021 11:49:02
z lazarz
A ci mieszkańcy którzy mają rowery to otrzymali dziesiątki stojaków na chodnikach gratis.Też zabierają miejsce na chodniku na zasadzie kupiłem rower to się należy.A przecież ten środek lokomocji można zaparkować w mieszkaniu albo na podwórzu.Jak rowerzyści będą płacić podatki,ubezpieczenia ..... tak jak kierowcy aut to będzie ok.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

13

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: