Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rynek Łazarski: Gotowa jest już konstrukcja nowego targowiska – RAPORT z placu budowy {◎ ZDJĘCIA} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rynek Łazarski: Gotowa jest już konstrukcja nowego targowiska – RAPORT z placu budowy {◎ ZDJĘCIA}
30-12-2020 06:33   Janusz Ludwiczak
W październiku powinna zakończyć się przebudowa Rynku Łazarskiego. Gotowa jest już konstrukcja dachu nowego targowiska. Układana jest kostka brukowa na nowych uliczkach.

Postępy prac budowlanych sprawdził we wtorek wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

– Muszę przyznać, że konstrukcja dachu rynku z bliska robi wrażenie – napisał na swoim profilu na portalu społecznościowym Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Przebudowa Rynku Łazarskiego, który rozpoczęła się 4 lutego ma zakończyć się w październiku 2021 r. Zakończyła się budowa stalowej konstrukcji, która stanowić będzie okrągłe zadaszenie targowiska.

Dach mają tworzyć poduszki wykonane z folii ETFE (kopolimer etyleno-tetrafluoroetylen). Ten ekologiczny materiał jest lżejszy od szkła i bardziej od niego wytrzymały. Poduszki zostaną połączone w jedną całość i wypełnione powietrzem, co nada odpowiedni kształt dachu.

Widać już docelowy układ Skweru im. Kazimierza Nowaka. Wykonano całą konstrukcję żelbetową muru oporowego, a także schodów. Na schodach oraz murze oporowym zamontowano także w dużej części okładziny granitowe. Obecnie układana jest kostka brukowa nowego układu drogowego.

Przebudowa Rynku Łazarskiego zakłada, że targowisko ma zostać zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi zyskają szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń.

Z kolei na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka pojawi się strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami. Projektanci przewidzieli również postawienie rzeźby "Eki z Małeki". Ponadto nasadzonych zostanie ponad 70 drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Przebudowa Rynku Łazarskiego ma zakończyć się jesienią przyszłego roku. Inwestycja, którą zrealizuje spółka Skanska będzie kosztować ponad 42,3 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE: Pod Rynkiem Łazarskim odkryto monety z XVIII wieku, numizmaty z 1768 roku i inne skarby

ZOBACZ TAKŻE: Tak mógłby wyglądać Rynek Łazarski

ZOBACZ TAKŻE: Powstał w 1894 roku. Nosił nazwę Humboldtplatz. W ciągu dnia plac obstawiony był wozami konnymi


Komentarze (6)

02-01-2021 16:24:12
L.Domasłowska
Pierwszym przykazaniem architekta projektującego założenie wpisujące się w istniejący już układ urbanistyczny jest uwzględnienie najbliższego otoczenia, w tym osi widokowych. Montowany obecnie dach przecina widok na elewacje kamienic właściwie z każdej strony patrząc, czyli od Małeckiego, Niegolewskich, Lejka itd. Stare stragany także ograniczały widok, ale w mniejszym stopniu, bo były niższe.
01-01-2021 11:51:34
jaro
Mam pytanie ile będzie miajsc parkingowych?Jeden z radnych mówił że tyle samo co przed przebudową to zobaczymy!Rozliczymy tego pana w okularach z jego słów ! Przed remontem od ulicy Głogowskiej,na lejku oraz w około ryneczku parkowało 98 aut,pliczyłem i czkam aż zakończą remont!ALE FAKT WYGLĄDA NA TO ŻE BEDZIE ŁADNIE !!!
31-12-2020 11:03:50
Qshu
@Sabina - a kto Ci ten parking obiecywał? tylko konkretnie
31-12-2020 11:00:26
M.
@Sabina, o podziemnym parkingu nigdy nie było mowy. To były wyłącznie życzenia mieszkańców. Dodam, że niebywale drogie w realizacji.
31-12-2020 08:57:04
Sabina
A gdzie obiecany parking podziemny dla samochodów dostawców i mieszkańców - projekt bez sensu kasa wydana na sam betonowy plac!!!!
30-12-2020 16:12:09
111
Ale to będzie reprezentacyjne miejsce! Jestem pod wrażeniem :-) Malkontenci mówiący "betonowa" niech wskażą gdzie przed przebudową było zielono? Oprócz skweru Nowaka na którym po przebudowie również będzie ;)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

cze

16:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat. Obowiązują zapisy:dom.bajek.poznan@gmail.com.Projekt "Dom Bajek - warsztaty literacko-plast

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Czerwiec z zumbą" w Ogrodzie Łazarz- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala!
- zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

15

cze

16:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- miedzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złozone z dzieci i rodziców lub dziadków. Obowiązują zapisy mailowe:(wysockiwoj@gmail.com). Liczba „rodzinnych z

16

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Portugalia" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
- zapisy w sekretariacie Klubu Krąg lub mailowe: zapisy

18

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert dla dzieci Wujka Ogórka w Ogrodzie Łazarz
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com. Wstęp wolny pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązując

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: