Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rynek Łazarski: Gotowa jest już konstrukcja nowego targowiska – RAPORT z placu budowy {◎ ZDJĘCIA} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rynek Łazarski: Gotowa jest już konstrukcja nowego targowiska – RAPORT z placu budowy {◎ ZDJĘCIA}
30-12-2020 06:33   Janusz Ludwiczak
W październiku powinna zakończyć się przebudowa Rynku Łazarskiego. Gotowa jest już konstrukcja dachu nowego targowiska. Układana jest kostka brukowa na nowych uliczkach.

Postępy prac budowlanych sprawdził we wtorek wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

– Muszę przyznać, że konstrukcja dachu rynku z bliska robi wrażenie – napisał na swoim profilu na portalu społecznościowym Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Przebudowa Rynku Łazarskiego, który rozpoczęła się 4 lutego ma zakończyć się w październiku 2021 r. Zakończyła się budowa stalowej konstrukcji, która stanowić będzie okrągłe zadaszenie targowiska.

Dach mają tworzyć poduszki wykonane z folii ETFE (kopolimer etyleno-tetrafluoroetylen). Ten ekologiczny materiał jest lżejszy od szkła i bardziej od niego wytrzymały. Poduszki zostaną połączone w jedną całość i wypełnione powietrzem, co nada odpowiedni kształt dachu.

Widać już docelowy układ Skweru im. Kazimierza Nowaka. Wykonano całą konstrukcję żelbetową muru oporowego, a także schodów. Na schodach oraz murze oporowym zamontowano także w dużej części okładziny granitowe. Obecnie układana jest kostka brukowa nowego układu drogowego.

Przebudowa Rynku Łazarskiego zakłada, że targowisko ma zostać zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi zyskają szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń.

Z kolei na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka pojawi się strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami. Projektanci przewidzieli również postawienie rzeźby "Eki z Małeki". Ponadto nasadzonych zostanie ponad 70 drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Przebudowa Rynku Łazarskiego ma zakończyć się jesienią przyszłego roku. Inwestycja, którą zrealizuje spółka Skanska będzie kosztować ponad 42,3 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE: Pod Rynkiem Łazarskim odkryto monety z XVIII wieku, numizmaty z 1768 roku i inne skarby

ZOBACZ TAKŻE: Tak mógłby wyglądać Rynek Łazarski

ZOBACZ TAKŻE: Powstał w 1894 roku. Nosił nazwę Humboldtplatz. W ciągu dnia plac obstawiony był wozami konnymi


Komentarze (6)

02-01-2021 16:24:12
L.Domasłowska
Pierwszym przykazaniem architekta projektującego założenie wpisujące się w istniejący już układ urbanistyczny jest uwzględnienie najbliższego otoczenia, w tym osi widokowych. Montowany obecnie dach przecina widok na elewacje kamienic właściwie z każdej strony patrząc, czyli od Małeckiego, Niegolewskich, Lejka itd. Stare stragany także ograniczały widok, ale w mniejszym stopniu, bo były niższe.
01-01-2021 11:51:34
jaro
Mam pytanie ile będzie miajsc parkingowych?Jeden z radnych mówił że tyle samo co przed przebudową to zobaczymy!Rozliczymy tego pana w okularach z jego słów ! Przed remontem od ulicy Głogowskiej,na lejku oraz w około ryneczku parkowało 98 aut,pliczyłem i czkam aż zakończą remont!ALE FAKT WYGLĄDA NA TO ŻE BEDZIE ŁADNIE !!!
31-12-2020 11:03:50
Qshu
@Sabina - a kto Ci ten parking obiecywał? tylko konkretnie
31-12-2020 11:00:26
M.
@Sabina, o podziemnym parkingu nigdy nie było mowy. To były wyłącznie życzenia mieszkańców. Dodam, że niebywale drogie w realizacji.
31-12-2020 08:57:04
Sabina
A gdzie obiecany parking podziemny dla samochodów dostawców i mieszkańców - projekt bez sensu kasa wydana na sam betonowy plac!!!!
30-12-2020 16:12:09
111
Ale to będzie reprezentacyjne miejsce! Jestem pod wrażeniem :-) Malkontenci mówiący "betonowa" niech wskażą gdzie przed przebudową było zielono? Oprócz skweru Nowaka na którym po przebudowie również będzie ;)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

wrz

do 01-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - targi dla seniorów

02

paź

11:30
Łazarz
Spacer po Fest Fyrtel - wycieczka z przewodnikiem, zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa
zbiórka: Rynek Łazarski

05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: