Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Targach powstanie parking podziemny na 652 auta. Pawilon 6 będzie biurowcem {◎ WIZUALIZACJE} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Targach powstanie parking podziemny na 652 auta. Pawilon 6 będzie biurowcem {◎ WIZUALIZACJE}
11-12-2020 17:26   Janusz Ludwiczak
Za kilka dni rozpocznie się budowa trzykondygnacyjnego parkingu podziemnego, który pomieści 652 pojazdy. Obiekt znajdzie się pomiędzy Iglicą i pawilonami nr 2 i 12. Wjazd i wyjazd na parking odbywać będzie się od strony ul. Głogowskiej, naprzeciwko Dworca Zachodniego. Nad parkingiem znajdzie się strefa kultury. MTP mają w planach również przebudowę pawilonu nr 6 od strony ul. Grunwaldzkiej i Święcickiego i stworzenie z obiektu biurowca.

Jak już informowaliśmy MTP otrzymają blisko 36 mln zł pomocy od rządu z Tarczy Polskiego Funduszu Rozwoju. Dzięki otrzymanym środkom Targi przede wszystkim uratują 445 miejsc pracy. Więcej o tym w artykule: MTP otrzymają blisko 36 mln zł pomocy od rządu.

Podczas poniedziałkowej konferencji prezes Targów przedstawił plany inwestycyjne.

– W sąsiedztwie pawilonów 1, 2 i 12 zbudujemy parking i strefę kultury. Rozstrzygnęliśmy już przetarg, lada moment rozpoczną się prace – zapowiedział Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP.

Jak sprawdziliśmy w specyfikacji projektowej parking będzie miał 3 kondygnacje podziemne i pomieści 652 auta (na poziomie –1 przewidziano 212 miejsca postojowe, w tym 8 przystosowanych dla niepełnosprawnych, na dwóch pozostałych kondygnacjach znajduje się po 220 miejsc postojowych, w tym 8 przystosowanych dla osób niepełnosprawnych).

Obiekt znajdzie się 12 metrów pod poziomem terenu, a jego powierzchnia wyniesie 18 250 m². Wjazd na parking będzie od strony ulicy Głogowskiej, ale nie jak pierwotnie planowano od strony przedłużonej trasy PeSTki, ale będzie na wysokości Dworca Zachodniego. Zjazd na parking odbywać ma się pochylną spiralną kolistą.

Pierwotnie MTP planowały wybudować parking naziemny, który na 6 poziomach miałby docelowo pomieścić 1,2 tys. samochodów. Planom tym stanowczo sprzeciwiali się rabini z Komitetu Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie oraz wyznawcy judaizmu.

– Dla Żydów największą świętością jest cmentarz żydowski. Tam zmarli czekają na Mesjasza. Dla Żydów największą wartością nie są nagrobki, ale to, co się kryje w ziemi. Nie wolno rozkopywać grobów. Ekshumacje są niedopuszczalne, możliwe jedynie w ściśle określonych i wyjątkowych sytuacjach. Dla Żydów w zasadzie nie istnieje pojęcie "likwidacji cmentarza". Planami Targów byli bardzo oburzeni rabini z Komitetu Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie – powiedziała Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu.

Udało się jednak osiągnąć porozumienie, stąd parking powstanie w nieco innej lokalizacji.

Parking miałby być gotowy najpóźniej we wrześniu przyszłego roku jak wynika z wymagań i specyfikacji postępowania przetargowego.

Po zakończeniu prac związanych z częścią podziemną zagospodarowany zostanie teren pomiędzy Iglicą, Pałacem Targowym (pawilon nr 12) i halą nr 2. Plany zakładają stworzenie "placu miejskiego" z nasadzeniem zieleni, elementami tarasowych siedzisk i schodami czy balustradami. Teren miałby pełnić funkcję "strefy kultury", w MP2-jce miałby znaleźć się kawiarenki i restauracje.

Plany przewidują też powstanie dwóch szklanych Pawilonów Multimedialnych, wyposażonych w część gastronomiczną. Powstać ma również fontanna, połączona z zielenią i drewnianym tarasem.

Prace związane z przebudową placu i stworzeniem strefy kultury będą kosztowały blisko 39 mln zł i będą toczyć się równolegle z budową parkingu. Cała inwestycja ma być gotowa jesienią przyszłego roku.

To nie koniec planów Grupy MTP. W przyszłym roku ma ruszyć modernizacja Areny.

– Zobaczycie państwo, że w I kwartale przyszłego roku ruszą prace. Niebawem wyłonimy generalnego wykonawcę. Prace planujemy skończyć na przełomie 2022 i 2023 r. – tłumaczy Tomasz Kobierski, szef Targów.

Międzynarodowe Targi Poznańskie planują również rozbudowę pawilonu nr 6 od strony ulic Grunwaldzkiej i Święcickiego. Ma on stać się biurowcem.

– Pawilon nr 6 zostanie poszerzony o funkcje biurowe i coworkingowe, które są niezbędne dla rozwoju biznesu. Uważamy, że jest duży efekt energii z terenami targowymi i przyjeżdżającymi przedsiębiorcami – podsumowuje Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP.


R E K L A M A

Komentarze (5)

15-12-2020 11:04:03
Ania
Nie lepiej stworzyć piękny teren zielony na Targach - przecież jest tu sam beton! Miejsc parkingowych w okolicy jest bardzo dużo i parking jest absolutnie niepotrzebny!
14-12-2020 09:28:31
Mieszkaniec Kolejowej
Proszę o wyjaśnienie, czy to ma związek ze ZNACZNYM kolejnym opóźnieniem rozpoczęcia remontu "zabytkowej" ulicy Kolejowej???
13-12-2020 19:36:31
swojak
jak zlecenie dostanie Wechta to mam nadzieje że CBA weźmie pod lupę te inwestycje
11-12-2020 23:45:53
L.Domasłowska
Plany inwestycyjne są faktycznie imponujące. A może przedstawiciel Targów podzieliłby się także informacją, czy faktycznie planują poprowadzenie "inwestycji energetycznej" czyli rur, wzdłuż ul. Kolejowej, co powoduje kolejne przesuniecie remontu tej ulicy i zapewne generuje kolejne koszty związane z ze zmianą projektu?
11-12-2020 21:36:12
Olo
Kto będzie wykonawcą parkingu? Wechta?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:30
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Bezpieczny senior" - spotkanie dla seniorów na temat bezpieczeństwa ze Strażą Miejską
(sala parafialna)

06

paź

do 08-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Retro Motor Show 2023 - Targi Pojazdów Zabytkowych
PGA: Poznań Game Arena - Targi gier, rozrywki i multimediów

15

paź

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory parlamentarne

17

paź

do 18-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"PolEco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska
Local Trends - Europejskie Forum Samorządowe
Forum Rozwoju Miast

19

paź

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: