Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Targach powstaje szpital polowy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Targach powstaje szpital polowy
05-11-2020 01:12   Janusz Ludwiczak
Na MTP rozpoczęły się prace związane z dostosowaniem pawilonów tzw. "czteropaka" na potrzeby szpitala tymczasowego, w którym przyjmowani będą pacjenci z Covid-19. W obiekcie znajdzie się docelowo 597 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżek intensywnej terapii dla osób wentylowanych respiratorem.

Szpital ma ruszyć w ciągu najbliższych trzech tygodni.

– Zgodnie z umową podpisaną z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi do końca listopada w Poznaniu zostanie uruchomiony szpital tymczasowy. Prace nad tym projektem trwają już od kilku tygodni, co widać po pawilonach, które niebawem zostaną wypełnione łóżkami dla chorych z powodu koronawirusa. Budowa szpitala tymczasowego jest finansowana przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego i stanowi część strategii poszerzania bazy łóżkowej w każdym z województw. Wykorzystujemy hale targowe, które stałyby puste, co jest również korzyścią dla Poznania. Jestem niezwykle zbudowany współpracą z prezydentem miasta i prezesem MTP. Bez wszystkich rąk na pokładzie budowa szpitala byłaby niemożliwa. Dziękuję też kadrze szpitala im. J. Strusia oraz prof. Andrzejowi Tykarskiemu, rektorowi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu – powiedział wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Szpital tymczasowy zorganizowany zostanie w pawilonach 5, 5A, 7, 7A, 8, 8A, w pasażu oraz pawilonie 13, na powierzchni ponad 30 tys. mkw. W halach wydzielone będą sale chorych, gabinety lekarskie i zabiegowe, magazyny leków, główny magazyn medyczny, zaplecze sanitarne dla pacjentów oraz pomieszczenia dla obsługi medycznej i socjalnej szpitala.

Placówka będzie dysponowała pracownią tomografii komputerowej oraz pracowniami ultrasonografii i elektrokardiografii. Na terenach przyległych wyznaczone będą: strefa dezynfekcji i ozonowania karetek pogotowia, parking dla kadry szpitala i lądowisko dla powietrznego transportu medycznego. Przy targach zamontowany zostanie zbiornik, do którego cysterny będą transportować tlen medyczny.

– Organizowanie szpitala tymczasowego na terenie MTP to skomplikowane przedsięwzięcie, które nie byłoby możliwe bez sprawnej współpracy miasta z wojewodą, bez zaangażowania lekarzy oraz Targów. Jako samorząd zapewniliśmy odpowiednią infrastrukturę, ale to nie wystarczy. Potrzebny jest jeszcze personel, który będzie opiekował się pacjentami. Nabór ruszył, osoby zainteresowane mogą się zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej. Są już pierwsi chętni. Dziękuję również pracownikom szpitala im. J. Strusia, którzy już w marcu uświadomili mi, jak dużym zagrożeniem może być koronawirus, co pozwoliło nam wyprzedzić działania rządu. Dzięki zaangażowaniu poznaniaków i lokalnych przedsiębiorców udało nam się wiosną zebrać ok. 10 mln zł, które były wsparciem dla szpitala – zaznaczył prezydent Jacek Jaśkowiak.

– Od marca wspieramy rząd i samorząd w walce z wirusem: oddawaliśmy hale na potrzeby magazynów, zapewnialiśmy transport, nasza gastronomia serwowała bezpłatne posiłki lekarzom. Dziś idziemy dalej. Część hal targowych będzie zaadaptowana na potrzeby szpitala, ale niektóre elementy wymagają prac budowlanych. Przykładem może być posadowienie zbiornika na tlen, który - pełny - może ważyć nawet 27 ton. Niezbędne są więc fundamenty, które zostały już wylane. Wkrótce zostanie rozłożona instalacja podająca tlen do łóżek, a także pozostałe dwie instalacje: sprężonego powietrza i próżni do łóżek respiratorowych. Meble, ścianki działowe i wyposażenie częściowo czeka już w magazynach, częściowo jest już zamówione. Czekamy na dostawę części sprzętu z Agencji Rezerw Materiałowych, pozostałą część wypożyczymy od firm działających na rynku – dodał Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP.

Obecnie trwa nabór lekarzy i personelu medycznego do pracy w szpitalu tymczasowym. Zadanie to realizuje wojewoda wielkopolski we współpracy z Uniwersytetem Medycznym. Do środy (4.11) zgłosiło się już 568 osób, w tym 35 lekarzy różnych specjalności. Chęć pracy zadeklarowało również 105 studentów i studentek medycyny. Wszystkie zgłoszenia będą weryfikowane. Więcej informacji na stronie internetowej: www.szpitaltargi.pl.


Fot: Urząd Miasta Poznania

Komentarze (1)

06-11-2020 07:51:04
Ania
Kto w tej umieralni będzie pracował?? Rząd siłowo zmusi rezydentów do dyżurów, co się odbije na fatalnej jakości leczenia, a co z pozostałym - niezbędnym - personelem??
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

sie

do 20-08-2022
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni z występem artystycznym zespołu DuetWhiteNight i pokazem świetlnym
w godz. 20:00-2:00

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

21

sie

Park Wilsona Muszla Koncertowa
XVI Światowe Spotkania z Kulturą Romską

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: