Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zamknięte szkoły, placówki kultury – nowe restrykcje do 29 listopada - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zamknięte szkoły, placówki kultury – nowe restrykcje do 29 listopada
04-11-2020 15:54   Janusz Ludwiczak
Premier przedstawił kolejne obostrzenia. Nauczanie zdalne odbywać będzie się również w klasach 1-3. zamknięte zostaną placówki kultury (domy kultury, kina, teatry, muzea, galerie), zamknięte zostaną sklepy w galeriach handlowych (z wyjątkiem spożywczych, drogerii czy aptek), ograniczona zostanie ilość osób w kościołach i sklepach, a hotele będą dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej.

– Liczba zakażeń w Europie przekroczyła 10 mln przypadków. Druga fala pandemii uderzyła w Europę i Polskę z niebywałą siłą. Dzisiaj zdaje się, że właśnie listopad będzie tym najtrudniejszym miesiącem w czasie pandemii. Przed nami arcytrudny czas. Restrykcje są niezbędne – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dziś padł kolejny rekord – ostatniej doby wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u 24 692 osób w kraju, zmarły 373 osoby. Najwięcej nowych przypadków jest znów w Wielkopolsce (3 952 nowych przypadków zakażenia). Obecnie w regionie jest 29 039 aktywnych przypadków, 890 osób jest hospitalizowanych, 37 882 poddano kwarantannie.

Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki od poniedziałku nauka zdalna odbywać będzie się również dla uczniów klas 1-3. Lekcje przez internet nadal prowadzone będą dla uczniów klas 4-8 oraz szkół średnich. Specjalny 500-złotowy bon na zakup sprzętu do pracy zdalnej otrzymają nauczyciele.

Sklepy w galeriach i centrach handlowych będą zamknięte, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii i punktów usługowych. W sklepach o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 m², w sklepach większych tak jak dotychczas 1 osoba na 15 m².

Zamknięte zostaną również placówki kulturalne – kina, teatry, muzea, galerie sztuki czy domy kultury.

– Chcemy zmniejszyć ruch społeczny, chcemy zmniejszyć mobilność społeczną. To jest - zdaniem wszystkich specjalistów - dzisiaj już wiadomo jedyny najbardziej skuteczny sposób. Zostańmy w domu, ograniczmy mobilność, kontakty społeczne, to na pewno pomoże w realizacji strategii walki z pandemią – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział również, że jeśli w Polsce będzie więcej niż 50 przypadków na 100 tysięcy obywateli to wprowadzony zostanie całkowity lockdown. Premier zapowiedział również rekompensaty dla przedsiębiorców.

Obostrzenia mają obowiązywać od najbliższej soboty i potrwają do 29 listopada, chyba, że liczba zakażeń będzie rosła.

– To jest czas, żeby włączać hamulec awaryjny. Jeśli będziemy mieć 30 tys. zachorowań dziennie, rośnie też liczba zgonów, a system opieki zdrowotnej przestaje być wydolny. Zostańmy w domu, aby nie dać wirusowi szansy na rozprzestrzenianie się. Wychodźmy tylko wtedy, gdy musimy iść do pracy, czy na zakupy – zaapelował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rodzice będą mogli liczyć ponownie na zasiłki opiekuńcze.

– Zasiłki dla rodziców są przewidziane na takich zasadach, jak było to wiosną, na takich zasadach, gdy będą musiałby być stosowane. Wciąż opiekę stacjonarną sprawują żłobki oraz przedszkola – zaznaczył premier.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
17

sty

11:00
Cmentarz żydowski ul. Głogowska 26a
Wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów przy grobie rabina Akivy Egera - XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu

11:30
Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych ul. Głogowska 26 (MTP - paw. 103)
Otwarcie Izby Pamięci rabina Akivy Egera - XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu

18

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Centralne nabożeństwo ekumeniczne z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

19

sty

18:30
Łazarz
35. sesja (zwyczajna-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: