Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tropem łazarskich Bambrów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tropem łazarskich Bambrów
07-10-2020 00:58   Janusz Ludwiczak
Historię pierwszych rodzin przybyłych z okolic Bambergu do podpoznańskich wsi, którą wówczas był Łazarz można było poznać podczas sobotniego spaceru "tropem łazarskich Bambrów".

Po bamberskich zakątkach oprowadzała Liliana Domasłowska, mieszkająca na Łazarzu od urodzenia, absolwentka historii sztuki UAM, związana ze szkolnictwem wyższym.

Minęło właśnie 300 lat od przyjazdu Bambrów do Poznania i podpoznańskich wsi, którą takową był właśnie (Święty) Łazarz.

Początek XVIII wieku był dla Poznania i okolic miasta jednym z najtrudniejszych okresów w jego historii. Trwała właśnie wojna północna, działania wojenne wyniszczyły miasto i okoliczne wsie. Liczne najazdy i kontrybucje wpędziły ludność w nędzę. Część ludności ratowała się ucieczką, a pozostali cierpieli głód i niedostatek. Dodatkowo w 1709 r. zaraza wyludniła miasto i wsie. Gospodarka nie istniała, brakowało żywności, szerzyła się anarchia. Wsie całkowicie opustoszały. Władze Poznania nie dysponowały środkami na odbudowę miasta i okolicy. Dotychczasowe próby zaludniania nie przynosiły efektu, dlatego aby zasiedlić i odbudować wsie (obecnie dzielnice miasta) władze miejskie postanowiły sprowadzić osadników zza zachodniej granicy. Wydano odezwę skierowaną do państw niemieckich, w tym głównie do Bambergu w południowej Frankonii. Na zaproszenie władz miasta Poznania w latach 1719 - 1753 kilkoma falami przywędrowali rolnicy z okolic Bambergu, nazwani z racji swego pierwotnego miejsca zamieszkania Bambrami.

Nowi osadnicy szybko odbudowali zrujnowane wsie. Bambrzy i ich potomkowie wnieśli w kulturę wsi podpoznańskich nowe elementy z zakresu uprawy roli, pożywienia, budownictwa. Ludność bamberska nie różniła się w sposób znaczący od polskich rolników, nie znalazła się w zupełnie obcym (poza językiem) środowisku. Jako społeczność wyznania rzymskokatolickiego szybko zasymilowali się z miejscową ludnością. Bambrzy i ich potomkowie jako ludzie solidni, gospodarni, pracowici i uczciwi wywarli swą postawą i cechami wpływ na poznańską gospodarkę i rolnictwo. W latach 1900 - 1924 okoliczne wsie włączono do miasta i stały się one jego dzielnicami, a potomkowie osadników z Bambergu stanowią od dziesięcioleci integralną część społeczeństwa. Jako Polacy potwierdzali swą przynależność do Polski nie tylko aktywnym wkładem w jej życie codzienne, w tym szczególnie Poznania i okolic, ale także własną krwią. Brali udział zarówno w Powstaniu Wielkopolskim, wojnie z bolszewikami 1920 r., jak i w ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Ginęli mordowani w Forcie VII i w obozach koncentracyjnych. Innym udało się przeżyć i doczekać końca wojny. Okres Polski Ludowej nie był też dla nich pomyślny.

Za swe obco brzmiące nazwiska spychani byli na margines życia społecznego. Im to w pierwszej kolejności odbierano ziemię, domy, sklepy, przedsiębiorstwa. Dzisiaj Bambrzy poznańscy szczycą się swoją historią, która dowiodła, że dobra współpraca między różnymi nacjami jest nie tylko możliwa, ale przynosi dobre efekty.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
29

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
In memoriam Sat- Poz- Łazarski Wieczór Zaduszkowy poświęcony pamięci Zygmunta Dreżewskiego i innym zacnym mieszkańcomODWOŁANE

03

lis

do 06-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje Technologie Maszyny
"3D Solutions" - Targi Druku i Skanu Trójwymiarowego
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
ODWOŁANE

08

lis

11:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
XX Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej - koncert festiwalowy: motyw Stabat Mater w kompozycjach Bacha, Pergolesiego i Koszewskiego
Ze względu na ograniczenia związane z „czerwoną strefą” w konc

17

lis

do 20-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Stone" - targi kamieniarskie
"Glass" - targi szkła
ODWOŁANE

18

lis

do 20-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Instalacyjne
Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa
"Poznań Drone Expo"
ODWOŁANE

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: