Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Z miesięcznym opóźnieniem zakończyła się przebudowa skrzyżowania Hetmańskiej i Dmowskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Z miesięcznym opóźnieniem zakończyła się przebudowa skrzyżowania Hetmańskiej i Dmowskiego
28-09-2020 00:16   Janusz Ludwiczak
Prawie pół miliona złotych kosztowała przebudowa skrzyżowania ulic Hetmańskiej z Dmowskiego.

Przebudowa skrzyżowania rozpoczęła się 27 lipca. Inwestycja ma na celu poprawienie przede wszystkim bezpieczeństwa pieszych.

– Najważniejszą ze zmian jest wysepka dla pieszych, która powstała w miejscu dawnego pasa ruchu położonego przy torowisku (od strony Górczyna). Piesi, którzy nie zdążą przejść przez całą jezdnię ul. Hetmańskiej na jednym cyklu świateł, mogą bezpieczniej oczekiwać na zielone. By poprawić wzajemną widoczność zmieniona została geometria wlotów ul. Hetmańskiej. Skręcające samochody nadjeżdżają teraz pod takim kątem, że pojazdy i piesi są lepiej widoczni. Dodatkowo promień łuku wymusza zmniejszenie prędkości przejazdu. Po północnej części skrzyżowania ułożony został nowy chodnik, a całość została przygotowana do wyznaczenia przejazdów rowerowych. Na znacznej części jezdni, w rejonie przebudowy, ułożona została nowa nawierzchnia. Wydłużono także wyspy rozdzielające pasy jezdni na ul. Dmowskiego. Wpłynie to na bezpieczeństwo ruchu drogowego w rejonie skrzyżowania. Poprawę estetyki zapewniło obsianie trawą terenów nieutwardzonych – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Prace miały zakończyć się 24 sierpnia, a więc przed rozpoczęciem roku szkolnego. Inwestycję oddano do użytku jednak z miesięcznym opóźnieniem.

– Przesunięcie terminu wynika ze zwiększenia zakresu prac m.in. o: wykonanie prace pod przyszłe przejazdy rowerowy oraz sfrezowanie zniszczonej nawierzchni jezdni ul. Hetmańskiej (nitka w stronę ul. Głogowskiej) i położenie nowej nawierzchni na powierzchni ok. 750 metrów kwadratowych – tłumaczy portalowi Lazarz.pl Agata Kaniewska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

Przebudowa skrzyżowania została realizowana po tym, jak w czerwcu zeszłego roku doszło w tym miejscu do tragicznego wypadku, w wyniku którego motornicza tramwaju potrąciła 8-letniego chłopca. Z ustaleń biegłych wynika, że na skrzyżowaniu nie powinien znajdować się ani chłopak ani tramwaj, gdyż zarówno pieszy jak i motornicza mieli czerwone światło.

I tak zlikwidowany został lewoskręt z ulicy Hetmańskiej w Dmowskiego. W tym miejscu pojawiła się dodatkowa wysepka dla pieszych. W zakresie robót znalazło się także wydłużenie w kierunku skrzyżowania wysp dzielących na obu wlotach ul. Dmowskiego oraz obsianie trawą nieutwardzonych terenów.

Wymienione zostały sygnalizatory. Piesi czekając na zielone światło usłyszą m.in. "Uwaga! Tramwaj. Uwaga! Tramwaj!".

Przebudowa skrzyżowania ulicy Hetmańskiej z Dmowskiego kosztowała ponad 434 tysiące złotych.


Komentarze (13)

30-09-2020 19:54:39
paramido
@toms to jest przejście do szkoły. Również moje dzieci chodzą codziennie do tej szkoły, samodzielnie od drugiej klasy, czyli ósmego roku życia. Akurat przez Glogowską. Tak się tutaj mieszka. A pora dnia jest akurat wtórna. Proszę mieć to na uwadze i nie moralizować mieszkańców. Szkoły pozwalają na samodzielne przychodzenie i powroty właśnie od drugiej klasy.
30-09-2020 10:44:45
toms
@paramido: Owszem, to była tragedia dla wszystkich, także dla motorniczej, ale nic nie zwalnia rodziców, jest coś takiego jak obowiązek nad dzieckiem, zwłaszcza 8-letnim. Była to godz. 20, wieczór, co 8-latek robił sam w ruchliwym miejscu.
30-09-2020 10:25:23
M.
@Koral, wystarczy więcej Policji na drogach, to kierowcom rozum wróci. To, że samochody mogą jeździć szybciej wcale nie oznacza, że muszą. Argument o przyczynach podwożenia dzieci do szkół też nie do końca trafiony. To zniesienie rejonizacji w dużej mierze spowodowało, że trzeba dostarczyć dzieciaki pod drzwi szkoły, bo np. jak samodzielnie mialoby dotrzeć z Komornik na Dmowskiego.
30-09-2020 07:54:04
paramido
Zanim wywlecze się swoje prostackie frustracje, można pomyśleć, co czuje młodsza siostra tego chłopca. Jaka to dla niej trauma. Co Marasy i tomsy mają jej do powiedzenia?
29-09-2020 19:02:45
Koral
Dzisiejsze samochody są znacznie szybsze niż te dla których były budowane drogi po których jeździmy, musimy pogodzić się z wymuszaniem ograniczeń przez infrastrukturę, dzieci są podwożone do szkół samochodami dlatego, że rodzice boją się o ich bezpieczeństwo, ludzie nie jeżdżą rowerami Głogowską bo boją się samochodów - dość tej tyranii samochodziarzy w gratach za 5000 PLN
29-09-2020 18:18:47
toms
@pyra: na pewno nie chodziłem sam po ruchliwych ulicach, bo pilnowała mnie mama. Naprawdę tak trudno przyjąć do wiadomości że winni tej tragedii są również rodzice tego dziecka???
29-09-2020 17:52:56
pyra
do Toms, juz przestan, bylo lato, czerwiec, cieplo i jasno, Ty zapewne siedziales juz od 5 popoludniu w domu jak miales 8 lat, zwlaszcza latem. No, juz do widze. Trele morele.
29-09-2020 15:37:46
M.
@Koral, a moze już tak dość antagonizowania wszystkich ze wszystkimi. Zlikidowanie wszystkich lewoskrętów nie rozwiąże kwestii bezpieczeństwa na drogach. Trzeba w końcu zacząć stosować się do obowiązującego prawa, to będzie bezpieczniej. Tylko prawo obowiązuje wszystkich, bez wyjątków. Jak jest zielone to przechodź przez jezdnię/jedź, jak jest czerwone to stoimy. Nie przechodzimy w miejscach niedozwolonych i jeżdzimy z obowiązującymi prędkościami. Proste, prawda?
29-09-2020 13:02:30
toms
Podstawowe pytanie: co 8-latek robił sam wieczorem, ok. godz. 20 bez opieki???
29-09-2020 12:30:15
Koral
Do wszystkich kierowców w komentarzach: życie dzieci idących do szkoły jest ważniejsze niż Wasz czas spędzony w samochodzie, przebudowy dróg idą w kierunku dostosowania ich dla pieszych, rowerów i hulajnóg
28-09-2020 22:23:32
Maciej...
Widze ze ZDM i inżynier ruchu lubia likwidować lewo skrety w Poznaniu szkoda ze nie mysli o kierowcach pierszych. Jak dla mnie jakas masakra az sie bone jakie zmisny nastąpią ksk wprowadza strefe płatnego parkowanie i nową strefe ruchu na Łazarzu
28-09-2020 15:43:47
Alina
Patrząc na zdjęcie nr 7 wyraźnie widać, że potrzebny jest osobny pas dla skręcających z ulicy Dmowskiego w prawo, w Hetmańską. Czy tego narastającego problemu nie widzi ani ZDM, ani wszystko-wiedząca RO? Dbać należy o WSZYSTKICH użytkowników dróg, nie tylko wybrane grupy.
28-09-2020 13:40:19
Maras
No , ZDM jest bardzo zadowolony ze swoich pomysłów i chwilowego uszczęśliwienia przechodniów, lecz dla kierowców brak LEWOSKRĘTU spowodował dłuższe kolejki i zakorkowanie ulic Kolejowej i Potockiej. Jestem bardzo ciekawy co WSPANIAŁEGO wymyśli " GRUPKA LUDZI z ZDM " uszczęśliwiających kierowców, gdy wprowadzą się LOKATORZY BLOKOWISK przy ulicy Dmowskiego??? Ale , na takie problemy będzie JEDNA odpowiedź,- trzeba korzystać z DROGIEJ komunikacji zbiorowej LUB SZUKAC ALTERNARTWNYCH DRÓG. Może przez zakorkowany Górczyn lub Dębiec!!!! Kto na to pozwala .... Wszystko dla mieszkańców i oczywiście bezpieczeństwa. A ludzie przebiegali , przebiegaja i będą przebiegać na CZERWONYM ŚWIETLE , Tak było i jest. Szkoda KAŻDEGO ŻYCIA , - ale takie rozwiązania tylko pogłębią STRES KIEROWCÓW i ucierpi środowisko. Szkoda tak wydawać pieniądze , WIADOMO NIE "SWOJE". Taka prośba ,- lepiej DWA RAZY sprawdzić swój genialny pomysł , niż RAZ WYDAĆ OBYWATELA PIENIĄDZE. !!!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: