Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

1 lutego strefa płatnego parkowania zostanie rozszerzona na Łazarz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
1 lutego strefa płatnego parkowania zostanie rozszerzona na Łazarz
08-09-2020 14:09   Janusz Ludwiczak
Zarząd Dróg Miejskich podpisał umowę z wykonawcą na wdrożenie strefy płatnego parkowania i rozszerzenie jej na Łazarz. Za pozostawienie samochodu aż do ulicy Hetmańskiej i Reymonta kierowcy będą płacić od 1 lutego. Za pierwszą godzinę parkowania kierowcy zapłacą 3,50 zł, za drugą – 4,20 zł, a za trzecią – 4,90 zł. Z kolei mieszkańcy będą mogli wykupić abonament – identyfikator na okres 12 miesięcy w cenie 10 zł/miesiąc, który ważny będzie do końca sierpnia, później standardowo abonament ma kosztować 30 złotych miesięcznie, a za kolejny pojazd 150 zł/mc. Zmiany te jednogłośnie uchwaliła we wtorek poznańska rada miasta.

Strefa płatego parkowania miała zostać rozszerzona na Łazarz od października, jednak z powodu odwołania jednego z wykonawców tak się nie stanie.

– Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) oddaliła odwołanie jednego z oferentów dotyczące wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu na wdrożenie strefy płatnego parkowania na Wildzie i Łazarzu. Oznacza to, że rozstrzygnięcie przetargu dokonane przez ZDM było prawidłowe i można było podpisać umowę z wybranym już w kwietniu wykonawcą.
Wykonawca - firma KBU Sp. z o.o. - będzie miał 6 miesięcy na montaż i uruchomienie automatów parkingowych oraz wdrożenie projektu stałej organizacji ruchu na ulicach Wildy i Łazarza, tak aby zapewnić gotowość do uruchomienia strefy płatnego parkowania na tych osiedlach. Wdrożenie strefy będzie kosztowało prawie 20 mln 500 tys. złotych
– wyjaśnia Agata Kaniewska, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

W związku z wydłużeniem się procedury odwoławczej strefa płatnego parkowania zostanie rozszerzona dopiero od 1 lutego 2021 r. Projekt stosownej uchwały zmieniającej termin wdrożenia SPP na Wildzie i Łazarzu z 1 października 2020 roku na 1 lutego 2021 roku, trafił pod obrady radnych na najbliższej sesji Rady Miasta.

Za podjęciem uchwały było 30 radnych, od głosu wstrzymała się jedynie radna PiS, Ewa Jemielity.

– W pierwszej kolejności prace będą prowadzone w tych miejscach, gdzie nie będzie to powodować utrudnień w ruchu. Warto dodać, że będą skoordynowane z działaniami związanymi z przygotowaniem terenów pod przyszłe obsadzenia zielenią m.in. na ulicy Małeckiego, Białej, Niecałej, Niegolewskich czy Jarochowskiego – informuje ZDM.

Strefa Płatnego Parkowania zostanie rozszerzona praktycznie na Łazarz i będzie obejmować obszar w obrębie ulic: Bukowska – tory kolejowe – Hetmańska – Reymonta – rondo Jeziorańskiego – Przybyszewskiego, czyli praktycznie cały Łazarz z wyjątkiem ulic na południe od II ramy komunikacyjnej, tj. ul. Hetmańskiej.

Strefy (póki co) nie będzie więc m.in. na ulicach: Rogalińskiego, Cybulskiego, Biedrzyckiego, Nehringa, Winklera czy Palacza).

Za pierwszą godzinę parkowania kierowcy zapłacą 3,50 zł, za drugą – 4,20 zł, a za trzecią – 4,90 zł.Z kolei mieszkańcy będą mogli wykupić abonament – identyfikator na okres 12 miesięcy w cenie 10 zł/miesiąc (promocja obowiązywać będzie do 31 sierpnia 2021). Standardowo abonament ma kosztować 30 złotych miesięcznie, a za kolejny pojazd 150 zł/mc.

– To, że sytuacja jest dramatyczna nie muszę przekonywać. Piesi nie są w stanie swobodnie poruszać się po chodnikach. Wprowadzenie strefy ograniczy parkowanie i zwiększy dostępność miejsc dla mieszkańców, przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych oraz przyczyni się do odtworzenia i wprowadzenia zieleni – tłumaczy Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM ds. Przestrzeni Publicznej oraz Pełnomocnik Prezydenta ds. Estetyki Miasta.

Zmiany w organizacji ruchu przewidują wprowadzenie jednego kierunku na wielu ulicach. Tak ma być m.in. na Potockiej, Jarochowskiego, Dmowskiego, Łukaszewicza, Ułańskiej czy Marcelińskiej. Na większości ulic (z wyjątkiem tych ważniejszych jak Głogowska, Hetmańska czy Kasprzaka) wprowadzona zostanie strefa "Tempo 30", która oznacza ograniczenie prędkości do 30 km/h. Ponadto pojawią się kolejne kontraruchy dla rowerów, umożliwiające użytkownikom jednośladów poruszanie się "pod prąd".

Mapa nowej organizacji ruchu na Łazarzu - cz.1 {POBIERZ PDF}

Mapa nowej organizacji ruchu na Łazarzu - cz.2 {POBIERZ PDF}

Kierunki ruchu {POBIERZ PDF}


R E K L A M A

Komentarze (5)

08-09-2020 15:51:25
M.
@Mieszkaniec, zarejestruj jeden samochód na siebie , drugi na żonę , to wtedy za oba będziecie płacic po 30 zł.
08-09-2020 14:44:57
Maciej
W nawiązaniu do jednego z powyższych komentarzy: Oczekiwanie darmowego parkowania 2 aut, co zabiera 20m2 wspólnej przestrzeni, jest irracjonalne. I właśnie się taka sytuacja na szczęście kończy.
07-09-2020 11:08:25
pyra
Do "mkol", konsultacje sa po to abys mial wrazenie, ze Miasto sie z Toba liczy a nie liczy sie wcale ! Mydlenie oczu konsultacjami, bylam na dwoch, wiem. Miasta nie interesuje co masz do powiedzenia. Zrobia i tak co maja zaplanowane. Podobno MTP ma wybudowac parkingi dla swoich gosci imprezowych i targowych wiec maja zapewne opracowane gdzie bedzie wjazd, od Wyspianskiego i Reymonta, na to wyglada.
05-09-2020 10:17:03
Mieszkaniec i wychowabek od prawi 40 lat
Kretynizm a strefa to jakiś absurd... wszystko dla mieszkańców na wyjecie im z portfela jak najwięcej pieniędzy.... z tym drugim autem przeginka totalna jakiś nieogar to wymyślił za 150 zł dwa auta razem 180 zł dodatkowych kosztów do życia co miesiąc kur... czaki bo ja mam auto i żona rodzinne dla dzieci to ma być lepiej najlepszy żart ever?!!! Jarochiwskiego 1 kierunek juz widze te korki w godz szczytów i imprez w arenia albo eventów na Arenie o jaaaaa
04-09-2020 11:04:57
mkol
Czy mógłbym poprosić portal lazarz.pl o zainteresowanie się dlaczego realizowany projekt przebudowy ul. Jarochowskiego jest inny od przedstawionego w czasie konsultacji z mieszkańcami? Proszę porównać np. obraz ulicy z wizualizacji na tablicy przy remoncie (na wysokości muru szpitala tylko miejsca dla inwalidów i stojaki dla rowerów) z przedstawioną w tym artykule mapą 1 oraz mapami ze strony ZDM/SPP na Łazarzu (ogólnodostępne miejsca parkingowe). Takich smaczków jest więcej w całym planie nowej organizacji ruchu. Po co wtedy są konsultacje?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

wrz

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Uwertury i Suity
wstęp wolny

01

paź

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Bianco e nero
wstęp wolny

02

paź

do 04-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smaki Regionów
Jesienny Targ Ogrodniczy (02-03.10.)

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Da Camera
wstęp wolny

03

paź

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Kantaty Włoskie
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: