Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przebudowa Areny ma ruszyć dopiero w przyszłym roku. Wytną część drzew w Parku Kasprowicza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przebudowa Areny ma ruszyć dopiero w przyszłym roku. Wytną część drzew w Parku Kasprowicza
05-08-2020 04:19   Janusz Ludwiczak
O planach przebudowy hali Arena, wycince drzew w Parku Kasprowicza, budowie parkingów wielopoziomowych i innych inwestycjach rozmawiamy z wiceprezes MTP, Elżbietą Roeske.

Janusz Ludwiczak, portal Lazarz.pl: Na jakim etapie jest przebudowa Areny?
Elżbieta Roeske, wiceprezes Zarządu Grupy MTP: Jesienią rozstrzygniemy przetarg na generalnego wykonawcę inwestycji. Zakładając, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie on mógł wejść na plac budowy pod koniec roku lub z początkiem 2021 r. Środki na remont Areny i budowę wielopoziomowego parkingu na terenie targów będą pochodziły ze sprzedaży działek przy ulicy Matejki. Jesteśmy w trakcie procesu sprzedaży tego terenu.
Zamierzamy sprzedać również nieruchomość w Żernikach, ale to kwestia najbliższych kilku lat.

Cześć mieszkańców niepokoi się o drzewa. Czy zostaną one wycięte?
W toku prac związanych z przebudową Areny została wykonana szczegółowa inwentaryzacja dendrologiczna całego obszaru otaczającego obiekt. Wskazane zostały szczególnie cenne drzewa, których stan zdrowotny jest zadowalający i które rokują przetrwanie. Spośród drzew, które znajdują się na placu pomiędzy ul. Wyspiańskiego a Areną Poznań, te które mają dobry pokrój oraz wszystkie krzewy zostaną przesadzone w obrębie inwestycji. Z uwagi na to, że teren ten ma charakter sportowo-rekreacyjny, stan zdrowotny dużej części drzew w rejonie pomiędzy ul. Wyspiańskiego a Areną Poznań jest niezadowalający. W związku z konieczną wycinką części z nich, planowane jest posadzenie nowych drzew. Pragnę podkreślić, że dokładamy wszelkich starań, aby teren sportowo-rekreacyjny wokół Areny Poznań po modernizacji był jeszcze bardziej zieloną i atrakcyjną dla mieszkańców przestrzenią publiczną.

Czy planujecie Państwo jakieś działania związane z rewitalizacją Parku Kasprowicza?
Terenem parku zarządza Zarząd Zieleni Miejskiej. Do nas należy Arena z otoczeniem i w ramach obszaru objętego naszą inwestycją zamierzamy przebudować infrastrukturę, nasadzić zieleń i umieścić tam elementy małej architektury. Oczywiście mamy świadomość, teren ten jest integralną częścią Parku Kasprowicza, dlatego wszelkie podejmowane przez nas działania będą realizowane z dużym poszanowaniem dla estetyki tego wyjątkowego miejsca.

Co z budową parkingu na terenie MTP oraz przy Arenie. Kiedy i gdzie on dokładnie powstanie?
Nowoczesny, trzykondygnacyjny parking mieszczący 600 samochodów wystawców, zwiedzających Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz okolicznych mieszkańców będzie się mieścił w sąsiedztwie pawilonu nr 2 oraz 12. Wjazd do niego będzie zlokalizowany w miejscu, gdzie kiedyś mieściła się restauracja Adria, od strony ul. Głogowskiej. Wkrótce ogłosimy przetarg na budowę parkingu i mam nadzieję, że ruszy ona z początkiem przyszłego roku i w przyszłym roku się zakończy. Równolegle z pracami podziemnymi, na powierzchni powstanie estetyczny i wypełniony zielenią plac, który pomieści ponad 10 tysięcy osób i doskonale sprawdzi się jako miejsce plenerowych wydarzeń kulturalnych, koncertów i eventów. A dzięki zlokalizowanych w jego obrębie designerskich restauracji i kawiarni, stanie się także atrakcyjnym punktem na poznańskiej mapie gastronomicznej.
Parking przy Arenie Poznań jest w fazie koncepcji. Dołożymy wszelkich starań by był funkcjonalny i umożliwiał organizację prestiżowych międzynarodowych wydarzeń w hali widowiskowo-sportowej.

Macie Państwo plany utworzenia ścieżki przez środek MTP, która ułatwi przedostanie się z okolic dworca w rejon ul. Śniadeckich i Parku Wilsona? Jak będzie to wyglądać i dlaczego zdecydowaliście się jeszcze bardziej otworzyć dla mieszkańców?
Otwarcie terenu targów na miasto (w sensie dosłownym i w przenośni) jest zagadnieniem, które traktujemy niezmiernie poważnie. Nie tylko będzie to przejście, ale także zielona przestrzeń zachęcająca do odpoczynku czy rekreacji. Już teraz w miejscu gdzie będzie przebiegało przejście, mieści się tarasowo ukształtowany ogród, w którym odbywają się wydarzenia plenerowe i eventy Lata na Targach. Podobną enklawę zieleni planujemy w bliskim sąsiedztwie, w miejscu przeznaczonego do rozbiórki pawilonu 14. Biorąc pod uwagę, że w sąsiedztwie pawilonów nr 2 i 12 powstanie multi funkcjonalny plac oferujący atrakcyjną przestrzeń dla mieszkańców i turystów, liczymy, że przejście przez nasz teren przestanie być trasą skracającą drogą, a stanie się… docelową.

Co z planowanym remontem pawilonu nr 4?
Zdecydowaliśmy się go wstrzymać. Na razie będziemy się skupiać na innych niezbędnych inwestycjach.

Jakie jeszcze inwestycje są planowane przez Grupę MTP?
Poza Areną i parkingiem wielopoziomowym, dużą inwestycją będzie wymiana elewacji pawilonu Poznań Congress Center, połączona z jego termomodernizacją. Rozpocznie się ona jeszcze w tym roku. PCC zyska dzięki temu ciekawy, nowoczesny wygląd. Rozpoczęliśmy już wyburzanie pawilonu 14, a w jego miejscu, jak już wspomniałam, powstanie zielony skwer oraz zbiornik retencyjny na wodę.


Komentarze (3)

08-08-2020 09:19:07
x
@swojak Zgadam się, słuszna uwaga. A poza tym - Arena jest świadectwem ówczesnego budownictwa, unikalną konstrukcją z nowatorskimi rozwiązaniami - dlaczego przerabiać ją na halę bliźniaczo podobną do setek innych na świecie? Remont budynku jest tylko pretekstem do zabetonowania parku, wycięcia drzew i urządzenia świata według wizji projektanta. A jeszcze nie wiemy, czy wersja przygotowana na wizualizację pokryje się z tą, która powstanie....
06-08-2020 17:01:40
Kokotka
Ale brzydkie budy...
06-08-2020 13:51:18
swojak
Uważam że planowane budynki parkingów wielopoziomowych psują perspektywę na zabytkowy budynek Areny jako centralnego punktu parku. Bardzo chciałbym aby w tej sprawie głos zabrali urbaniści czy architekci krajobrazu.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

07

gru

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złożone z dzieci i rodziców lub dziadków
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

08

gru

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Zza łazarskiego winkla" - spotkanie z gwarą i twórczością Danuty Zych
Piosenki o Poznaniu zaśpiewa Zespół Pasja

09

gru

do 11-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Ice Festival" - Festiwal Rzeźby Lodowej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: