Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przebudowa Areny ma ruszyć dopiero w przyszłym roku. Wytną część drzew w Parku Kasprowicza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przebudowa Areny ma ruszyć dopiero w przyszłym roku. Wytną część drzew w Parku Kasprowicza
05-08-2020 04:19   Janusz Ludwiczak
O planach przebudowy hali Arena, wycince drzew w Parku Kasprowicza, budowie parkingów wielopoziomowych i innych inwestycjach rozmawiamy z wiceprezes MTP, Elżbietą Roeske.

Janusz Ludwiczak, portal Lazarz.pl: Na jakim etapie jest przebudowa Areny?
Elżbieta Roeske, wiceprezes Zarządu Grupy MTP: Jesienią rozstrzygniemy przetarg na generalnego wykonawcę inwestycji. Zakładając, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie on mógł wejść na plac budowy pod koniec roku lub z początkiem 2021 r. Środki na remont Areny i budowę wielopoziomowego parkingu na terenie targów będą pochodziły ze sprzedaży działek przy ulicy Matejki. Jesteśmy w trakcie procesu sprzedaży tego terenu.
Zamierzamy sprzedać również nieruchomość w Żernikach, ale to kwestia najbliższych kilku lat.

Cześć mieszkańców niepokoi się o drzewa. Czy zostaną one wycięte?
W toku prac związanych z przebudową Areny została wykonana szczegółowa inwentaryzacja dendrologiczna całego obszaru otaczającego obiekt. Wskazane zostały szczególnie cenne drzewa, których stan zdrowotny jest zadowalający i które rokują przetrwanie. Spośród drzew, które znajdują się na placu pomiędzy ul. Wyspiańskiego a Areną Poznań, te które mają dobry pokrój oraz wszystkie krzewy zostaną przesadzone w obrębie inwestycji. Z uwagi na to, że teren ten ma charakter sportowo-rekreacyjny, stan zdrowotny dużej części drzew w rejonie pomiędzy ul. Wyspiańskiego a Areną Poznań jest niezadowalający. W związku z konieczną wycinką części z nich, planowane jest posadzenie nowych drzew. Pragnę podkreślić, że dokładamy wszelkich starań, aby teren sportowo-rekreacyjny wokół Areny Poznań po modernizacji był jeszcze bardziej zieloną i atrakcyjną dla mieszkańców przestrzenią publiczną.

Czy planujecie Państwo jakieś działania związane z rewitalizacją Parku Kasprowicza?
Terenem parku zarządza Zarząd Zieleni Miejskiej. Do nas należy Arena z otoczeniem i w ramach obszaru objętego naszą inwestycją zamierzamy przebudować infrastrukturę, nasadzić zieleń i umieścić tam elementy małej architektury. Oczywiście mamy świadomość, teren ten jest integralną częścią Parku Kasprowicza, dlatego wszelkie podejmowane przez nas działania będą realizowane z dużym poszanowaniem dla estetyki tego wyjątkowego miejsca.

Co z budową parkingu na terenie MTP oraz przy Arenie. Kiedy i gdzie on dokładnie powstanie?
Nowoczesny, trzykondygnacyjny parking mieszczący 600 samochodów wystawców, zwiedzających Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz okolicznych mieszkańców będzie się mieścił w sąsiedztwie pawilonu nr 2 oraz 12. Wjazd do niego będzie zlokalizowany w miejscu, gdzie kiedyś mieściła się restauracja Adria, od strony ul. Głogowskiej. Wkrótce ogłosimy przetarg na budowę parkingu i mam nadzieję, że ruszy ona z początkiem przyszłego roku i w przyszłym roku się zakończy. Równolegle z pracami podziemnymi, na powierzchni powstanie estetyczny i wypełniony zielenią plac, który pomieści ponad 10 tysięcy osób i doskonale sprawdzi się jako miejsce plenerowych wydarzeń kulturalnych, koncertów i eventów. A dzięki zlokalizowanych w jego obrębie designerskich restauracji i kawiarni, stanie się także atrakcyjnym punktem na poznańskiej mapie gastronomicznej.
Parking przy Arenie Poznań jest w fazie koncepcji. Dołożymy wszelkich starań by był funkcjonalny i umożliwiał organizację prestiżowych międzynarodowych wydarzeń w hali widowiskowo-sportowej.

Macie Państwo plany utworzenia ścieżki przez środek MTP, która ułatwi przedostanie się z okolic dworca w rejon ul. Śniadeckich i Parku Wilsona? Jak będzie to wyglądać i dlaczego zdecydowaliście się jeszcze bardziej otworzyć dla mieszkańców?
Otwarcie terenu targów na miasto (w sensie dosłownym i w przenośni) jest zagadnieniem, które traktujemy niezmiernie poważnie. Nie tylko będzie to przejście, ale także zielona przestrzeń zachęcająca do odpoczynku czy rekreacji. Już teraz w miejscu gdzie będzie przebiegało przejście, mieści się tarasowo ukształtowany ogród, w którym odbywają się wydarzenia plenerowe i eventy Lata na Targach. Podobną enklawę zieleni planujemy w bliskim sąsiedztwie, w miejscu przeznaczonego do rozbiórki pawilonu 14. Biorąc pod uwagę, że w sąsiedztwie pawilonów nr 2 i 12 powstanie multi funkcjonalny plac oferujący atrakcyjną przestrzeń dla mieszkańców i turystów, liczymy, że przejście przez nasz teren przestanie być trasą skracającą drogą, a stanie się… docelową.

Co z planowanym remontem pawilonu nr 4?
Zdecydowaliśmy się go wstrzymać. Na razie będziemy się skupiać na innych niezbędnych inwestycjach.

Jakie jeszcze inwestycje są planowane przez Grupę MTP?
Poza Areną i parkingiem wielopoziomowym, dużą inwestycją będzie wymiana elewacji pawilonu Poznań Congress Center, połączona z jego termomodernizacją. Rozpocznie się ona jeszcze w tym roku. PCC zyska dzięki temu ciekawy, nowoczesny wygląd. Rozpoczęliśmy już wyburzanie pawilonu 14, a w jego miejscu, jak już wspomniałam, powstanie zielony skwer oraz zbiornik retencyjny na wodę.


Komentarze (3)

08-08-2020 09:19:07
x
@swojak Zgadam się, słuszna uwaga. A poza tym - Arena jest świadectwem ówczesnego budownictwa, unikalną konstrukcją z nowatorskimi rozwiązaniami - dlaczego przerabiać ją na halę bliźniaczo podobną do setek innych na świecie? Remont budynku jest tylko pretekstem do zabetonowania parku, wycięcia drzew i urządzenia świata według wizji projektanta. A jeszcze nie wiemy, czy wersja przygotowana na wizualizację pokryje się z tą, która powstanie....
06-08-2020 17:01:40
Kokotka
Ale brzydkie budy...
06-08-2020 13:51:18
swojak
Uważam że planowane budynki parkingów wielopoziomowych psują perspektywę na zabytkowy budynek Areny jako centralnego punktu parku. Bardzo chciałbym aby w tej sprawie głos zabrali urbaniści czy architekci krajobrazu.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

wrz

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Paris, Paris" - recital piosenek francuskich w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Piotra Wizy

26

wrz

do 27-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targ żywności regionalnej i ekologicznej
Targi mieszkań i domów
Jesienny targ ogrodniczy

27

wrz

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal The September Concert
- koncert "U Vivaldiego"

28

wrz

do 01-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Wrzesień z zumbą w Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: