Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na lody do Hortexu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na lody do Hortexu
02-08-2020 10:30   Janusz Ludwiczak
Wakacje na półmetku, ciepłe, a wręcz upalne dni w pełni. W latach 80. i 90. oblegana była słynna cukiernia Hortex, do której chodziło się na lody, rożki i koktajle. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się biurowiec na rogu Głogowskiej i Gąsiorowskich znajdowała się kultowa fontanna.

Jeszcze pod koniec lat 90. przy ul. Głogowskiej 29 mieściła się słynna cukiernia-kawiarnia (zwana również koktajl-barem) Hortex, w której serwowano pyszne rożki, owocowe koktajle czy lody. Przez kilka lat budynek odstraszał przechodniów, gości targowych czy też turystów zmierzających do Dworca Zachodniego.

Pomieszczenia po dawnym Hortexie stały puste, a na oknach wisiały nielegalnie plakaty i reklamy. W dodatku elewacja budynku była niszczona przez grafficiarzy. Jeszcze we wrześniu 2008 r. wisiał neon po dawnej cukierni Hortex oraz dawne godziny otwarcia cukierni, która czynna była codziennie od 9 do 19. W końcu jesienią 2008 roku obiekt ten udało się wynająć przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Przez trzy lata działa tutaj salon wykładzin i dywanów oraz sklep z meblami i antykami. Później nieruchomość został wynajęty w ramach miejskiego programu na preferencyjnych warunkach, gdzie swoją siedzibę miała Galeria Raczej, zajmująca się m.in. performances, a także Pracownia Łazarska prowadząca warsztaty rzeźby w drewnie.

Jak informowaliśmy "Hortex" wrócił do swoich pierwotnych właścicieli. Budynek, w którym mieściła się kawiarnia w latach 70` został przejęty przez miasto. Byli właściciele nieruchomości wystąpili o jej zwrot motywując to, że cel wywłaszczenia nie został zrealizowany.

– Skarb Państwa w 1979 roku wywłaszczył od osób fizycznych nieruchomość położoną przy ul. Głogowskiej 29 na cel publiczny – budowę kawiarni "Hortex". Następnie osoby wywłaszczone, w 1990 r., wystąpiły z wnioskiem o zwrot nieruchomości położonej przy ul. Głogowskiej 29. W uzasadnieniu wniosku osoby podniosły, że cel wywłaszczenia nie został zrealizowany. Starosta Poznański decyzją z dnia 22.09.2014 r., nr GN.7221-2-00029/06, odmówił zwrotu nieruchomości na rzecz wnioskodawców położonej przy ul. Głogowskiej 29. Od powyższej decyzji wnioskodawcy złożyli odwołanie do Wojewody Wielkopolskiego. Aktualnie sprawa prowadzona jest przed Wojewodą Wielkopolskim – informował Piotr Izydorski z Urzędu Miasta i Prezydenta Poznania.

Od tego czasu toczyło się postępowanie administracyjne, którą rozstrzygnięto dopiero w drugiej połowie zeszłego roku.

– W połowie 2018 r. zakończyło się postępowanie zwrotowe dotyczące nieruchomości, w której przed laty był Hortex. Zostaliśmy zobowiązani do wydania budynku – wyjaśniała w zeszłym roku Magdalena Gościńska z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 3-6 lat
- akcja twórcza z książką "Najlepsza zupa na świecie" w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka „Spotkanie jako sztuka”.
(zapisy na dom

21

paź

do 23-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Poleco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska Targi
"Eco-Trends" - targi ekologiczne
ODWOŁANE

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Polska" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w PoznaniuODWOŁANE

18:30
Łazarz
18. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

22

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Zdobycze technologiczne w epoce koronawirusa"-wykład geriatry, prof.dr hab. n. med. Katarzyny Wieczorowskiej - Tobis. Wykład w ramach projektu "Precz z depresją"współfinansowanego z budżetu Miasta Po

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: