Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarz na przyszły rok dostanie o 63 tys. zł mniej - miasto chciało ograniczyć budżet aż o 20% - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarz na przyszły rok dostanie o 63 tys. zł mniej - miasto chciało ograniczyć budżet aż o 20%
24-06-2020 13:04   Janusz Ludwiczak
Na ten rok budżet Rady Osiedla Św. Łazarz wyniósł 959 331 złotych. W przyszłym roku łazarski samorząd miał otrzymać 899 495 zł, jednak ze względu na obecną sytuację w mieście decyzją Rady Miasta Poznania na Łazarz trafi o ponad 63 tysiące złotych mniej, choć miasto pierwotnie chciało ściąć budżet Rady Osiedla Św. Łazarz aż o 182 tys. zł.

Ponad trzy godziny trwała wtorkowa dyskusja poznańskich radnych w sprawie zmian naliczania środków dla rad osiedli. Projekt prezydenta zakładał zmniejszenie środków wolnych aż o 20%, czyli z blisko 5 mln zł (4 919 084 zł) na 4 mln zł, a także zmniejszenie puli na konkurs grantowy.

Oznacza to, że zgodnie z projektem miasta Łazarz otrzymałby 717 381 zł zamiast planowanych 899 495 zł, czyli budżet byłby mniejszy aż o 182 114 zł, czyli o 20%.

Radni Koalicji Obywatelskiej przygotowali poprawkę, która zakłada zmniejszenie środków o 7%.

Radny PiS, Łukasz Kapustka proponował pozostawienie budżetów osiedli w dotychczasowej wysokości i zmniejszenie puli konkursu grantowego z 7 mln zł do 5 mln zł. Jednak poprawkę tą odrzucili radni Koalicji Obywatelskiej. Za byli radni PiS, Prawa do Miasta (Dorota Bonk-Hammermeister i Paweł Sowa) oraz Lewicy (Halina Owsiana i Henryk Kania).

Jak podkreślił Piotr Husejko, dyrektor Wydziału Budżetu i Kontrolingu w tym roku dochody miasta znacznie uszczuplały.

– W związku z negatywnymi skutkami finansowymi dla budżetu wywołanymi epidemią COVID-19 – wg wstępnych szacunków możliwy jest w 2020 roku ubytek dochodów na poziomie ok. 380 mln zł, co również przełoży się na niższe niż prognozowano wpływy w kolejnych latach. Zmiany ustawowe w podatku dochodowym od osób fizycznych – szacowany ubytek wpływów z PIT w 2020 roku to ok. 175 mln zł. W związku z rosnącą nierównowagą w finansowaniu przez władze centralne zadań oświatowych – szacowany na 2020 rok wzrost dopłaty Miasta do oświaty to ok. 100 mln zł – tłumaczy Piotr Husejko, dyrektor Wydziału Budżetu i Kontrolingu Urzędu Miasta Poznania.

– Jeżeli budżet miasta cierpi w obecnej sytuacji to oczywiście i radni osiedlowi są zgodni, że pewne koszty trzeba będzie ponieść. Propozycja prezydencka w zasadzie od początku była nie do przyjęcia. Środki finansowe przeznaczone dla osiedli zmniejszyłyby się na tyle, że niektóre osiedla nie byłyby w stanie nic zrobić – argumentowała radna Dorota Bonk-Hammermeister.

Ostatecznie 19 głosami radnych Koalicji Obywatelskiej przyjęty został nowy projekt Rady Miasta Poznania w sprawie szczegółowych zasad naliczania środków budżetowych na realizację zadań przez osiedla. Przeciw było 13 radnych, w tym Dorota Bonk-Hammermeister i Paweł Sowa z Prawa do Miasta oraz Halina Owsiana z Lewicy oraz wszyscy radni PiS. Od głosu wstrzymał się radny Henryk Kania z Lewicy.

I tak w 2021 roku Rada Osiedla Św. Łazarz będzie miała w swoim budżecie do dyspozycji 836 249 złotych, czyli o 63 245 zł mniej, choć projekt prezydenta zakładał ścięcie środków aż o ponad 182 tys. zł (do 717 381 zł).

– To, że skutki kryzysu finansowego wywołanego trwającą epidemią dotkną też rad osiedli było dość oczywiste. Zależało nam jednak na tym, żeby w jak najmniejszym stopniu ucierpiał podstawowy budżet rady osiedla. Zdecydowana większość poznańskich rad osiedli była za tym, żeby oszczędności szukać w konkursie grantowym dla rad osiedli, a nie w naszych podstawowych budżetach. Szybko zorganizowaliśmy się i podpisaliśmy wspólny list 32 poznańskich rad osiedli do Prezydenta z prośbą o szukanie oszczędności w grantach, a nie w naszych budżetach – wskazuje Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

– Przyjęte przez Radę Miasta rozwiązanie w dużym stopniu te postulaty spełnia. W pierwotnej propozycji budżet RO Łazarz miał stracić aż 22% środków (ponad 201.781 zł). Kolejna propozycja, jaka była "na stole" oznaczała stratę 142.346 zł. Ostatecznie Rada Miasta postanowiła, że podstawowe budżety Rad Osiedli zostaną zmniejszone o kilka procent (w przypadku Łazarza - o 7%). Będziemy mieli do dyspozycji w 2021 r. kwotę 836.249 zł, czyli o 63.245 zł mniej niż planowano przed epidemią. Zmniejszy się też pula na granty dla rad osiedli (z 7 mln do 3 mln zł).
Budżety rad osiedli są podzielone na dwie części. Z jednej można finansować tylko wydatki inwestycyjne - ta część nie ulegnie zmianie. Cięcia (w naszym przypadku o 63.245 zł) dotyczą tej części budżetu, z której finansowane są tzw. wydatki bieżące, czyli na wydarzenia kulturalne, wsparcie seniorów, osób z niepełnosprawnościami, imprezy sportowe
– podsumowuje przewodniczący Andrzej Janowski.

Przyszłoroczny budżet Rada Osiedla Św. Łazarz uchwali w wakacje, najprawdopodobniej w sierpniu.

Środki dla rad osiedli w 2021 r:


Kliknij, aby zobaczyć w całości


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

03

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Baśniowa Kraina" - warsztaty muzyczne dla dzieci z Wujkiem Ogórkiem
Obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com . Warsztaty współfinansowane z budżetu Miasta Poznania w ramach projektu "

06

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Lato z zumbą W Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy mailowe: zap

08

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
Zapisy mailowo: zapisy.klubkrag@gmail.com Uczestnicy zajęć są zobowi

09

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: