Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Parku Górczyńskim stanie ławka, która upamiętni Wincentego Różańskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Parku Górczyńskim stanie ławka, która upamiętni Wincentego Różańskiego
17-06-2020 07:40   Janusz Ludwiczak
Poznańscy radni zgodzili się, by w parku znajdującym się pomiędzy cmentarzem Górczyńskim a pętlą tramwajowo-autobusową stanęła ławk, na której znajdzie się pomnik Wincentego Różańskiego, poety, który był przyjacielem Edwarda Stachury.

Podczas poprzedniej sesji miejscy radni podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie ławki pomnikowej upamiętniającej Wincentego Różańskiego na terenie Parku Górczyńskiego.

– Z wnioskiem o wyrażenie zgody na wzniesienie ławki pomnikowej upamiętniającej Wincentego Różańskiego wystąpił do Rady Miasta Poznania Zarząd Osiedla Górczyn. W uzasadnieniu uchwały wskazano, że zaproponowana lokalizacja - na terenie Parku Górczyńskiego wydaje się być odpowiednia i oczywista z uwagi na to, że Wincenty Różański mieszkał i tworzył poezję w budynku przy ulicy Ostrobramskiej – wyjaśnia Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Za wzniesieniem ławki Wincentego Różańskiego było 31 radnych, od głosu wstrzymał się tylko radny Bartłomiej Ignaszewski z Koalicji Obywatelskiej.

Wincenty Bolesław Różański, znany jako Witek. Urodził się 12 lipca 1938 r. w Mosinie. Był poetą. Żył wyłącznie z pisania wierszy. Przyjaciel Edwarda Stachury, który uczynił go również jednym z bohaterów powieści "Cała jaskrawość". Ukończył technikum księgarskie, po którym rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, których nie ukończył. Po tym, jak nie zdał egzaminów, został wzięty do służby wojskowej, co było dlań zdarzeniem traumatycznym. Nie potrafił się odnaleźć. Krótko po pobycie w wojsku ojciec odesłał go do szpitala z podejrzeniem choroby psychicznej, które okazało się słuszne – zdiagnozowano schizofrenię paranoidalną. Kolejne pobyty w szpitalach zostawiły trwały ślad w jego życiu, niestety, on sam uważał, że przyczyniły się do pogłębienia jego choroby. Ciężko zniósł stan wojenny, a potem śmierć matki. Zmarł 3 stycznia 2009 roku na skutek nieszczęśliwego wypadku.

Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Młodej Sztuki, Odznaką Honorową Miasta Poznania i tytułem "Zasłużony Działacz Kultury".


Fot: archiwum Lazarz.pl (1-2), respectance.com (3)

ZOBACZ TAKŻE: Park Górczyński zyskał nowe oblicze

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

29

lis

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Piosenki Leonarda Cohena - koncert Kwartetu Proforma
- bezpłatne wejściówki na spektakl można rezerwować mailowo (zapisy.klubkrag@gmail.com) lub odebrać w sekretariacie Klubu Krąg

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Możliwe niemożliwe" - wernisaż wystawy fotograficznej podopiecznych Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu dla osób dorosłych

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: