Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Arenie studenci przejęli władze w mieście, a Grunwaldzką przeszły tysiące kibiców – kalendarium - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Arenie studenci przejęli władze w mieście, a Grunwaldzką przeszły tysiące kibiców – kalendarium
13-06-2020 22:25   Janusz Ludwiczak
46 lat temu, 28 czerwca 1974 po dwóch latach budowy uroczyście otwarto w Parku Kasprowicza halę widowiskowo-sportową "Arena", a 119 lat temu, 29 czerwca 1901 r. nastąpił odbiór kościoła Matki Boskiej Bolesnej, którego całkowity koszt budowy wyniósł blisko 302 tys. marek. 1 czerwca 2003 r. na ścianie kamienicy przy ul. Lodowej 3 odsłonięto tablicę pamiątkową Stanisława Strugarka, aktora i dziennikarza, mistrza gwary poznańskiej. W czerwcu 1945 roku w willi przy ul. Berwińskiego 5 uruchomiono studio poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia – ŁAZARSKIE KALENDARIUM: czerwiec.

1 czerwca 2003 – Na kamienicy przy ul. Lodowej 3 odsłonięto tablicę pamiątkową Stanisława Strugarka, aktora i dziennikarza, mistrza gwary poznańskiej. Od tego czasu Komitet Organizacyjny Dni Łazarza przyznaje doroczną nagrodę im. Stanisława Strugarka za popularyzację gwary.

1 czerwca 2017 – W kamienicy przy ul. Głogowskiej 82 znajdowało się Morskie Biuro Podróży Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, pod numerem 78 powstał pierwszy sklep Społem, a dwa numery wcześniej znajdowała się przychodnia Łazarska. Z okazji Dni Łazarza przygotowano wystawę "Historia miejsca - pamięć o miejscu", która pojawiła się w witrynach sklepowych pomiędzy Rynkiem Łazarskim a Targami.

1 czerwca 2019 – w szpitalu przy ul. Grunwaldzkiej zmarła Bogumiła Maćkowiak, wieloletnia radna Osiedla Św. Łazarz, wcześniej Osiedla Targowego i członek koła Caritas w Parafii Michała Archanioła.

2 czerwca 2014 – Prezydent RP Bronisław Komorowski otworzył II Powszechną Wystawę Krajową "Konkurencyjna Polska", która prezentuje dorobek polskich firm i przedsiębiorstw na przełomie lat 1989-2014 z okazji 25-lecia wolnej Polski.

3 czerwca 1945 - Odbyło się uroczyste otwarcie radiostacji przy ul. Bukowskiej 53 oraz studia radiowego przy Berwińskiego 5.

3 czerwca 2015 – 8 osób, w tym dwójka dzieci zostało rannych w wyniku zderzenia dwóch tramwajów na rondzie Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Około godz. 17 "jedynka" skręcająca z Reymonta w Grunwaldzką wjechała w tramwaj linii nr 6 wjeżdżający na Rondo Jeziorańskiego.

3 czerwca 2018 – Arcybiskup Stanisław Gądecki konsekrował kościół Św. Anny.
– Kiedy osiem lat temu przybyłem do tego kościoła, zwróciłem uwagę, że nie był on konsekrowany, nie było namaszczenia ścian i ołtarza, ta parafia musiała czekać 70 lat, żeby poświęcenia dokonał nasz arcypasterz – powiedział ks. kanonik Marek Balcer, proboszcz Parafii Św. Anny.

4 czerwca 2019 – Z okazji 30. jubileuszowych Dni Łazarza oraz 30. rocznicy wolnych wyborów ulicami dzielnicy już po raz czternasty przeszła Parada Łazarska z udziałem mieszkańców, harcerzy, uczniów szkół, w towarzystwie zabytkowych samochodów i przy akompaniamencie Orkiestry Dętej ze Swarzędza.

4 czerwca 2019 – Podczas uroczystości zakończenia 30. jubileuszowych Dni Łazarza przyznano tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2019", który otrzymała Maria Paradowska, dyrektor Dziennego Domu Pomocy nr 1 przy ul. Konopnickiej. Nagrodę im. Stanisława Strugarka za popularyzację gwary poznańskiej otrzymał pośmiertnie Jacek Hałasik, nagrodę tą odebrał jego syn Grzegorz. Z kolei nagrody "Przyjaciel Łazarza" otrzymali: Małgorzata Sienkiewicz - dyrektor Liceum nr 37 z Oddziałami Terapeutycznymi, bryg. Jarosław Kuśmirek, dowódca Jednostki Ratowniczo–Gaśniczej nr 2 oraz Marianna Jarzina z Klubu Osiedlowego "Krąg". Ponadto przyznana została nagroda "Człowiek 30-lecia Łazarza", którą otrzymał Jerzy Babiak.

5 czerwca 2014 – Na Arenie studenci przejęli władze w mieście. Tym razem pochód juwenaliowy wyruszył spod 40-letniej hali widowiskowo-sportowej znajdującej się w Parku Kasprowicza i przez Wyspiańskiego, Reymonta, Rondo Jeziorańskiego i Grunwaldzką dotarł na stadion przy Bułgarskiej. Był to jak do tej pory jedyny pochód juwenaliowy na Łazarzu.

5 czerwca 2019 – tragiczny wypadek na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Dmowskiego. Ok. godz. 19:40 na ul. Hetmańskiej, przy skrzyżowaniu z Dmowskiego pod jadący tramwaj linii nr 1 w kierunku Franowa wpadł 8-letni chłopak. Pomimo trwającej 40 minut reanimacji dziecka nie udało się uratować. Według ustaleń biegłych zarówno 8-latek jak i motornicza mieli czerwone światło i nie powinni znaleźć się na skrzyżowaniu. Motornicza w momencie zdarzenia była trzeźwa. Przez kilka dni po wypadku nie można było jej przesłuchać, gdyż była ona w szpitalu, udzielana była jej pomoc psychologiczna.
Ostatecznie rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata i roczny zakaz prowadzenia tramwajów – taki wyrok usłyszała pół roku później, w styczniu 2020 r. motornicza.. 27-letnia Anna M. dobrowolnie poddała się karze.

5 czerwca 2019 – Wojciech Wośkowiak został nowym przewodniczącym Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald, zastępującym tym samym Jerzego Babiaka.

6 czerwca 1936 - Urodził się Roman Wilhelmi, polski aktor (zm. 1991). Rodzina Wilhelmich mieszkała m.in. przy ul. Głogowskiej 50.

6 czerwca 1986 - Uroczyste podsumowanie konkursu na najlepiej przystrojone okno wystawowe. Za najciekawszą uznano witrynę przygotowaną przez Bożenę Bittner w sklepie perfumeryjnym przy ul. Głogowskiej 69.

7 czerwca 1945 - Uruchomienie linii tramwajowej nr 3 od Pogodnej (Błonia Grunwaldzkie) wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej do Mostu Teatralnego.

7 czerwca 2015 – Tysiące kibiców przemaszerowało Grunwaldzką fetując zwycięstwo Kolejorza.

9 czerwca 1929 - Zakończył się odbywający się podczas Powszechnej Wystawy Krajowej - Ogólny Zjazd Literatów Polskich. Zjazd ten wśród kongresów kulturalnych w czasie PeWuKi posiadał poważne znaczenie, a jego rezultatem było utworzenie Akademii Literatury, jako "stałej instytucji opieki nad literaturą i literatami". Stefan Papee, nawiązując do tej decyzji pisał: "Znamienne, że tę uchwałę powzięto właśnie w Poznaniu, biorącym przed wojną tak znikomy udział w ogólnym ruchu literackim w Polsce".

10 czerwca 1950 - Urodziła się Anna Jantar (Anna Szmeterling), jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek lat 70. Mieszkała w kamienicy przy ul. Kasprzaka 7, uczęszczała do przedszkola muzycznego przy Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej oraz do VIII LO. Zginęła w katastrofie lotniczej, 14 marca 1980 roku.

14 czerwca 1908 - Dla uczczenia jubileuszu 25-lecia założenia niemieckiego Towarzystwa Przeciw Nadużywaniu Napojów Wyskokowych jego poznańska filia zorganizowała w dniach 14-21 czerwca 1908 r. interesującą wystawę o alkoholizmie, urządzoną w sali gimnastycznej miejskiej szkoły przy ul. Hardenberga (obecnie Wyspiańskiego)- na podstawie: "Walka z pijaństwem w Poznaniu w latach 1890-1914", Waldemar Karolczak, KMP 4/2000.

15 czerwca 2014 – Dla upamiętnia II Powszechnej Wystawy Krajowej "Konkurencyjna Polska" w targowym ogrodzie MTP zakopano Kapsułę Czasu, w której znalazły się pamiątki, zdjęcia, monety, a także wydania gazet (w tym artykuły z portalu lazarz.pl). W uroczystości uczestniczyła Łucja Waligóra-Wiciak, która była uczestnikiem PeWuKi w 1929 roku. Kapsuła Czasu ma zostać odkopana za 85 lat, 15 czerwca 2099 r., w 170. rocznicę pierwszej i 85. rocznicę drugiej Powszechnej Wystawy Krajowej. Natomiast PWK 3 mogłaby się odbyć za 25 lat, w 50. rocznicę suwerennej Polski - zapowiedział Andrzej Byrt, prezes MTP.

18 czerwca 1984 - Utworzenie w Poznaniu Urzędów Dzielnicowych (w miejsce Ekspozytur).

18 czerwca 2017 – Podczas specjalnego benefisu parafianie podziękowali ks. Marianowi Ciesielskiemu za wieloletnią posługę i wzniesienie świątyni przy ul. Palacza. Odchodzący proboszcz Parafii Chrystusa Sługi otrzymał od dzieci Order Uśmiechu, a od wiernych prezent - łódkę, która ma służyć do pływania po jeziorze w nowej parafii w Chrzypsku Wielkim.

22 czerwca 1927 - Rada Miejska Poznania wyasygnowała na posiedzeniu w dniu 22 czerwca 1 min zł na budowę nowej hali targowej, o powierzchni ok. 7 tys. m 2 . Bezpośrednią przyczyną dość nagłej decyzji była komiczna sytuacja, jaka wytworzyła się na ostatnich Targach Międzynarodowych (1- 8 V), na które napływ wystawców był tak wielki, że musiano wykwaterować z budynku dyrekcji Targów Miejską Szkołę Handlową, aby móc pomieścić zagraniczną ofertę targową. Dla szkoły tej, przewidziano już plac budowlany przy ul. Śniadeckich 2.

23 czerwca 1927 - Park Wilsona był z pewnością oczkiem w głowie Magistratu. "Dla wzbudzenia zainteresowania szerokich kół obywatelstwa Parkiem Wilsona i gromadzeniem większego kapitału na rozbudowę tegoż, zwołano w dniu wczorajszym na sali posiedzeń Magistratu zebranie celem powołania do życia Towarzystwa Miłośników Parku Wilsona" - pisał sprawozdawca "Kuriera Poznańskiego" .Pod koniec czerwca powstał natomiast komitet budowy planetarium, które zamierzano wznieść, u zbiegu ulic Orzeszkowej i Śniadeckich 80.

25 czerwca 2015 - ok. godz. 8 na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Śniadeckich doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. W wypadku zmarł 40-letni mężczyzna, który jechał motorem.

25 czerwca 2017 – na skwerze przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej odbył się piknik sąsiedzki "(nie)Zwyczajni 56", podczas którego można było spotkać się z uczestnikami i świadkami wydarzeń Powstania Poznańskiego Czerwca 1956. Nie zabrakło okazji do wspomnień do zdarzeń jakie miały miejsce na ulicach 61 lat temu.

25 czerwca 2018 – Nie usłyszymy już "cześć wieruchna". W wieku 74 lat zmarł Jacek Hałasik, znawca i sympatyk gwary poznańskiej. Przez ponad 50 lat związany był z Radiem Poznań (poprzednio Radiem Merkury), jak mawiał był szczunem z Łazarza i z tą dzielnicą był związany najbardziej. W 2014 roku otrzymał tytuł "Człowiek Roku Łazarza".

28 czerwca 1974 - Otwarto salę sportowo-widowiskową "Arena".

29 czerwca 1901 - Nastąpił odbiór budynku kościoła Matki Boskiej Bolesnej w stanie surowym przez policję budowlaną. Całkowite koszty budowy wyniosły 301 486 marek, w tym samego kościoła – 205 000, probostwa – 73 848 i parkanu – 22 620.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

lip

do 31-07-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

07

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

14

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

15

sie

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert z cyklu "Poznańskie Muzykalia" - z utworami Elvisa Presleya

21

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: