Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pod Rynkiem Łazarskim odkryto drugi schron przeciwlotniczy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pod Rynkiem Łazarskim odkryto drugi schron przeciwlotniczy
04-06-2020 07:38   Janusz Ludwiczak
Wejście do schronu znajduje się przy ul. Kącik. Obiekt zostanie jednak wyburzony.
– Nie będzie ona niestety zachowana dla zwiedzania z uwagi na dużą ilość kolizji z pracami budowlanymi - w tym miejscu zaplanowano między innymi jeden ze słupów – informuje Urząd Miasta Poznania.

We wtorek postępy prac związane z przebudową Rynku Łazarskiego zobaczyli poznańscy radni z Koalicji Obywatelskiej: Marta Mazurek, Filip Olszak i Łukasz Mikuła.

– Po półtora miesiąca od rozpoczęcia robót na płycie głównej rynku widać już pierwsze efekty. Nie są to na tym jeszcze etapie prace spektakularne, bo w tej chwili głównie dotyczą budowy podziemnej sieci infrastruktury technicznej. Są one jednak bardzo ważne z punktu widzenia procesu budowlanego, żeby na końcu pokazać efekt, taki jak na wizualizacjach. Dobrze, że zdecydowaliśmy o nie dzieleniu prac na etapy. Dzięki temu koszt całej inwestycji będzie mniejszy, wszystkie prace będą trwały krócej, a centralne miejsce Łazarza będzie szybciej dostępne dla mieszkańców – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Obecnie prace prowadzone będą głównie pod ziemią. Wykonywana jest kanalizacja wodociągowa i kanalizacyjna, a także prowadzone są roboty elektryczne. Stoi już większość fundamentów pod 23 słupy, pomiędzy którymi rozciągnięty będzie dach na płytą główną rynku. Przy Skwerze im. Kazimierza Nowaka wykonane są fundamenty pod mur oporowy po stronie południowej oraz miejsca gdzie w przyszłości posadzone będą drzewa.

Obok ulicy Kącik odsłonięto wejście do drugiego bunkra przeciwlotniczego. Pierwszy znajduje się pod Skwerem im. Kazimierza Nowaka, tzw. Lejkiem Łazarskim.

– Szczelina przeciwlotnicza nie będzie niestety zachowana dla zwiedzania z uwagi na dużą ilość kolizji z pracami budowlanymi - w tym miejscu zaplanowano między innymi jeden ze słupów. Wkrótce rozpoczną się prace przy testowaniu konstrukcji dachu targowiska. Sprawdzane będzie kilka możliwości przepuszczalności światła przez membrany – informuje Urząd Miasta Poznania.

Jak informowaliśmy w połowie kwietnia natrafiono na pierwszy schron, który znajduje się pod Skwerem im. Kazimierza Nowaka (tzw. Lejek Łazarski).

– Schron ma ok. 90 metrów długości. O tym obiekcie było już wiadomo, był on zaewidencjonowany na mapach Geopozu, jednak nie było do niego dojścia. Konstrukcja jest szczelinowa, betonowa. Na ścianach zachowały się charakterystyczne, poziome czerwone pasy, które miały ułatwić orientację w ciemnościach – powiedział w rozmowie z portalem Lazarz.pl Mikołaj Rembikowski z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej.

– W obiekcie mogło schronić się nawet 200 osób. Jest on w dobrym stanie. Powstał prawdopodobnie w czasie II wojny światowej i miał chronić przede wszystkim ludność niemiecką. Schron był dobrze przemyślany i wykonany. Na końcu korytarzy jest odpowiedni spadek umożliwiając spływ wody do studzienek – dodaje Mikołaj Rembikowski.

Więcej o tym w artykule: Ma 90 metrów długości i mógł pomieścić nawet 200 osób – odkryto schron pod Rynkiem Łazarskim.

Na razie nie wiadomo czy również ten schron zostanie zachowany i być może udostępniony dla zwiedzających.

ZOBACZ TAKŻE: Pod Rynkiem Łazarskim odkryto monety z XVIII wieku, numizmaty z 1768 roku i inne skarby


R E K L A M A

Komentarze (2)

05-06-2020 11:52:22
albańczyk
Czy można prosić o jakiś rzut? W którą stronę ten schron prowadzi?
04-06-2020 11:53:36
autor
O tym schronie też było wiadomo tylko trzeba czytać co ludzie mówią ale mądrzy ludzie więc nie słuchają nikogo zniszczcie wszystko bo przeszkadza.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
Zapisy mailowo: zapisy.klubkrag@gmail.com Uczestnicy zajęć są zobowi

09

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

10

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
„Śpiewamy przy ognisku”- Koncert z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki".

11

lip

do 12-07-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Rodzinny

12

lip

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: