Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

100 lat temu urodził się Jan Paweł II - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
100 lat temu urodził się Jan Paweł II
18-05-2020 09:47   Janusz Ludwiczak
Odbył 104 pielgrzymki, odwiedził 129 krajów, beatyfikował 1340 osób i kanonizował 483, więcej niż wszyscy jego poprzednicy w okresie pięciu poprzedzających wieków. Mija 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, który w 1978 roku został 264. papieżem, a jego pontyfikat trwał blisko 27 lat.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. 16 października 1978 r. został wybrany na papieża przez drugie zgromadzenie kardynałów po śmierci Jana Pawła I, który zmarł po trzydziestu trzech dniach pontyfikatu. Kardynał Wojtyła został wybrany trzeciego dnia konklawe i przyjął imiona Jan Paweł dla uhonorowania swojego poprzednika, był 264. papieżem i 6. Suwerenem Państwa Watykańskiego.
Za główny cel swojego papiestwa Jan Paweł II postawił sobie transformację i zmianę położenia Kościoła katolickiego, chciał „postawić swój Kościół w sercu nowego sojuszu religijnego, który zgromadziłby żydów, muzułmanów i chrześcijan w wielkiej religijnej armadzie”. Przyczynił się do poprawienia relacji Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym oraz Wspólnotą anglikańską.

Podczas swojego pontyfikatu odbył 104 pielgrzymki do 129 krajów, w tym ośmiokrotnie do Polski. Dwukrotnie był w Poznaniu (w 1983 i 1997 roku).

"Trudno tu nie wspomnieć o jeszcze innym pomniku - pomniku Ofiar Czerwca 1956 roku. Został on wzniesiony na tym placu staraniem społeczeństwa Poznania i Wielkopolski w 25. rocznicę tragicznych wydarzeń, które były wielkim protestem przeciwko nieludzkiemu systemowi zniewalania serc i umysłów człowieczych. Chciałem pod ten pomnik przybyć w 1983 roku, gdy byłem po raz pierwszy jako papież w Poznaniu, ale wówczas odmówiono mi możliwości modlitwy pod Poznańskimi Krzyżami. Cieszę się, że dziś razem z wami - młodą Polską - mogę uklęknąć pod tym pomnikiem i oddać hołd robotnikom, którzy złożyli swoje życie w obronie prawdy, sprawiedliwości i niepodległości Ojczyzny" – mówił Jan Paweł II podczas homilii wygłoszonej 3 czerwca 1997 roku na poznańskim Placu Mickiewicza.

Karol Wojtyła zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. 27 kwietnia 2014 roku został Jan Paweł II ogłoszony świętym.

– Modląc się dziś w Poznaniu, gdzie przed ponad 1000 lat zaczęła zakorzeniać się wiara chrześcijańska, a wraz z nią zaczęła tworzyć się polska państwowość, ogarniamy pamięcią i sercem minione wieki, wspominamy i dziękujemy za dar, jaki otrzymaliśmy w osobie największego z rodu Polaków - Karola Wojtyły. W całych naszych dziejach nie mieliśmy nikogo, kto by podobnie jak św. Jan Paweł II łączył w sobie tyle różnych przymiotów serca, umysłu i woli, tyle tak różnych form wyjątkowego w skali dziejów ludzkości charyzmatów, tyle i tak różnych obszarów owocnego trudu dla dobra swoich rodaków i całej ludzkości – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni osobisty sekretarz papieża podczas niedzielnej mszy św. odprawionej w poznańskiej Katedrze z okazji 100. urodzin Jana Pawła II.


Komentarze (1)

19-05-2020 10:29:22
pyra
Bylam na Debinie, tyle lat temu. Bylo to przezycie. Nie widzialismy Papieza bo bylo tyle ludzi ! ale to niewazne, slyszelismy Jego glos i bylismy wszyscy RAZEM, my Poznaniacy.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

08

sie

11:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

12

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

19

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

22

sie

tymczasowe targowisko Rynek Łazarski (boisko Zespołu Szkół Muzycznych)
Ekotargowisko - warsztaty tworzenia doniczek z materiałów recyklingowych. Uczestnicy spotkania będą mogli zabrać do domu wykonaną doniczkę wraz z nasionami, by stworzyć swój własny zielnik

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: