Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarz jest jednym z trzech najmniej zielonych dzielnic Poznania? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarz jest jednym z trzech najmniej zielonych dzielnic Poznania?
14-05-2020 07:42   Janusz Ludwiczak
Tak wynika ze zdjęć satelitarnych. Łazarz jest po Starym Mieście i Jeżycach trzecią dzielnicą, w której jest najmniej zieleni. Najwięcej jest w Kiekrzu, Antoninku i na Umultowie.

Heksagon Research opracował ranking najbardziej i najmniej zielonych "dzielnic" Poznania, o czym jako pierwszy poinformował portal epoznan.pl.

– Specjalnie dla Poznania obliczyliśmy innowacyjny wskaźnik dostępności zieleni. Obliczamy go na podstawie zdjęć z europejskiej satelity Sentinel-2 w rozdzielczości 10 m. Dzięki takiej rozdzielczości można wyodrębnić i wskazać na mapie zielone podwórka, szpalery drzew przy ulicach i zwarte skupiska drzew. Co ciekawe, wskaźnik nie wykorzystuje rejestrowanego przez sensor satelity światła w zakresie zieleni, a jedynie światło czerwone i podczerwone. Wynika to z tego, że w kanale podczerwieni widoczne są rośliny wykonujące fotosyntezę. Co istotne, nasz wskaźnik prezentuje dostępność do najbliższej zieleni, w zasięgu 200 metrów od miejsc zamieszkania. Jest to współczynnik, który ma istotne znaczenie w ocenie jakości zamieszkania – wyjaśnia Paweł Głogowski z Heksagon Research.

Z analizy wynika, że Łazarz jest po Starym Mieście i Jeżycach trzecią dzielnicą, w której jest najmniej zieleni. Wskaźnik NDVI dla Łazarza wyniósł 0.365, gdzie dla Kiekrza – 0.630, Sołacza – 0.549, Chartowa – 0.521, Starych Winograd – 0.499 i Grunwaldu Południe – 0.476.

– Jednym ze wskaźników wykorzystywanych w pracy jest NDVI (z angielskiego Normalized Difference Vegetation Index). Obliczamy go na podstawie zdjęć z europejskiej satelity Sentinel-2 w rozdzielczości 10 m. Dzięki takiej rozdzielczości można wyodrębnić i wskazać na mapie zielone podwórka, szpalery drzew przy ulicach i zwarte skupiska drzew. Co ciekawe, wskaźnik nie wykorzystuje rejestrowanego przez sensor satelity światła w zakresie zieleni, a jedynie światło czerwone i podczerwone. Wynika to z tego, że w kanale podczerwieni widoczne są rośliny wykonujące fotosyntezę – objaśnia Paweł Głogowski.

Pełne opracowanie dostępne jest na stronie heksagon.org.

– Wyniki dla Poznania wskazują, że centralna część miasta i takie dzielnice jak Stare Miasto, Jeżyce, Łazarz i Wilda wymagają ochrony istniejących drzew i sadzenia nowych, zazieleniania podwórek, tworzenia nowych parków i skwerów, szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie miejsc zamieszania. W czterech śródmiejskich osiedlach zameldowanych było ponad 103 tys. osób, a faktycznie zamieszkuje prawdopodobnie jeszcze więcej. Zwiększenie dostępność zieleni na tym terenie poprawiłoby warunki życia wielu mieszkańców i mieszkanek – podsumowuje Paweł Głogowski z Heksagon Research.


Komentarze (7)

15-05-2020 12:05:59
ja
Z Rynku Łazarskiego wywieźli całą zieleń wszystko ma być w betonie żal mi ich zniszczyli wszystko aż żal patrzeć
15-05-2020 11:57:00
mieszkanka
Wprowadzenie zakazu posiadania i wyprowadzania psów na Łazarzu rozwiązałoby problem niedostatecznej ilości zieleni ;) Co po nowych drzewach i skwerach jak kolejne setki psów je obsikowują :(
14-05-2020 23:38:41
Jan
Metodologia badania jest absurdalna, skoro park Wilsona jest miejscem pozbawionym zieleni... Opracowanie nadaje się do kosza.
14-05-2020 19:22:10
Aq
Ze zieleni przydałoby się więcej - fakt. Ale ta mapa to też jakieś nadużycie. Błędy w metodologii badaniu albo doborze kolorów... Na takiej Ułańskiej jest bardzo zielono, a wizualizacja tego kompletnie nie oddaje, wypada zupełnie jak Głogowska.
14-05-2020 18:20:09
eka z małeki
-dalej---smutkiem napawa to co z zielenią miejską na Łazarzu się dzieje!!!No trochę przecież pamiętam----pustynia mało powiedziane!!!Czy dalej tak być musi???..... eka
14-05-2020 14:53:43
eka z małeki
@M.Ł-o psiarkach dużo pisałem!!!To żywioł który z całą bezwzględnością trzeba niszczyć!!!Co do zieleni to proszę przejść się po moim kochanym ŁAZARZU,jak wyglądają balkony,wstyd,jest coraz gorzej!!!A przecież trochę ziela aż tak dużo nie kosztuje.Faktycznie do reszty miasteczka wyglądamy coraz gorzej ------czyżby aż taka bida tu mieszkała???...eka
14-05-2020 09:15:14
Mieszkanka Łazarza
Jeżeli radnych i Prezydenta Miasta Poznania interesuje zieleń na Łazarzu, to proponuję zająć się niszczejącym Parkiem Wilsona. Odkąd zezwolono wchodzić psom do Parku i wyprowadzać je na łączkę, która do tej pory była ulubionym miejscem rodzin z małymi dziećmi, Park jest zabrudzony od psich fekaliów. Dziś byłam z dziećmi na spacerze i pierwszy raz zdarzyło się, żeby cała trójka miała ubrudzone buty w psich odchodach! Sama widziałam jak pan podprowadził golden retrivera, żeby sobie powąchał bratki przed Palmiarnią, po czym pies obsikał je, a właściciel udawał, że tego nie widzi. Jest więcej takich sytuacji. Część psiarzy puszcza psy luzem i nie pilnuje ich- wczoraj natknęliśmy się na zabitego gołębia- głowa ptaka oderwana od tułowia. Niech łąka i Park będzie dla ludzi a nie dla psów. Psy mają swój wybieg koło Areny, a gdzie na Łazarzu mają odpoczywać 2- 3 letnie dzieci??? Proszę o interwencję w tej sprawie.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

wrz

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Paris, Paris" - recital piosenek francuskich w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Piotra Wizy

26

wrz

do 27-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targ żywności regionalnej i ekologicznej
Targi mieszkań i domów
Jesienny targ ogrodniczy

27

wrz

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal The September Concert
- koncert "U Vivaldiego"

28

wrz

do 01-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Wrzesień z zumbą w Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: