Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wyborczy chaos. Prezydenta będziemy wybierać dopiero w wakacje - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wyborczy chaos. Prezydenta będziemy wybierać dopiero w wakacje
07-05-2020 00:49   Janusz Ludwiczak
W maju nie odbędą się wybory prezydenckie, gdyż według PKW nie jest możliwe ich przeprowadzenie z przyczyn prawnych i organizacyjnych. Głowę państwa będziemy wybierać w wakacje, najprawdopodobniej 12 lipca.

W najbliższą niedzielę mieliśmy wybierać prezydenta na pięcioletnią kadencję. O fotel głowy państwa ubiegało się 10 kandydatów: Robert Biedroń (kandydat Lewicy), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Andrzej Duda (urzędujący prezydent, kandydat PiS), Szymon Hołownia (niezależny), Marek Jakubiak (niezależny), Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Mirosław Piotrowski (niezależny), Paweł Tanajno (niezależny) i Stanisław Żółtek (niezależny).

Ze względu na epidemię koronawirusa wybory miały odbyć się w formie korespondencyjnej. Przygotowywana była specjalna ustawa, która zakładała, że listonosze mieliby do naszych skrzynek wrzucić pakiet wyborczy składający się z karty do głosowania oraz oświadczenie, w którym mielibyśmy podać swoje dane osobowe, w tym numer PESEL.

Zdaniem wielu ekspertów, w tym prawników głosowanie w takiej formie nie byłoby tajne. Po za tym nie wszyscy otrzymaliby pakiety wyborcze, dotyczy to między innymi osób niezameldowanych czy przebywających za granicą. Duże zastrzeżenia budziło również przekazywanie danych osobowych Poczcie Polskiej – firmie, która zajmuje się dostarczaniem listów i przesyłek. Brak stosownych zabezpieczeń narażał nasze dane na wyciek. Wątpliwości budziło również samo oddawanie pakietów wyborczych do skrzynki pocztowej bez pokwitowania.

23 kwietnia o godz. 2:30 w nocy na skrzynki mailowe urzędów miast i gmin w całym kraju wpłynął mail od Poczty Polskiej z wnioskiem o wydanie spisu wyborców w celu przeprowadzenia głosowania drogą korespondencyjną.

Prezydent Poznania postanowił zawiadomić nawet Prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstw ściganych z urzędu przez spółkę Poczta Polska. Chodzi o podżeganie do popełnienia czynów zabronionych ustawy o ochronie danych osobowych oraz Kodeksu karnego.

W Poznaniu były również problemy z obsadzeniem komisji wyborczych. Do skompletowania minimalnych składów brakowało co najmniej 387 osób, aby zapewnić funkcjonowanie komisji w składach o minimalnej 5-osobowej obsadzie, którą dopuszcza Kodeks wyborczy.

Do tego potrzebne jest 1300 osób, a do sprawnego zorganizowania wyborów w Poznaniu potrzebnych jest łącznie 2200 członków komisji i ponad 500 osób obsługi.

Również kilkunastu samorządowców podpoznańskich gmin, m.in. burmistrz Swarzędza, Lubonia, Kostrzyna, Kórnika, Puszczykowa, a także wójtowie Czerwonaka, Suchego Lasu czy Kleszczewa wydali oświadczenie, w którym sprzeciwiali się przeprowadzenia wyborów prezydenckich w dniu 10 maja.

"My, Wójtowie i Burmistrzowie, członkowie i sympatycy Ruchu Społeczno-Samorządowego Bezpartyjni – Wielkopolska, wyrażamy nasz zdecydowany sprzeciw wobec planowanego przeprowadzenia w dniu 10 maja 2020 roku wyborów prezydenckich. Uważamy, że w sytuacji rozprzestrzeniania się w naszym kraju epidemii koronawirusa będzie to absolutnie niepotrzebne narażanie życia i zdrowia zarówno głosujących, jak i członków komisji wyborczych.
Informujemy również, że w obecnych warunkach nie jesteśmy w stanie realizować działań związanych z organizacją wyborów, w tym przygotowywania informacji wyborczych, szkolenia członków komisji, zapewnienia obsługi informatycznej itp. To oznacza, że nie będzie możliwości skorzystania przez wyborców z ich konstytucyjnych praw wyborczych. Kierując się względami bezpieczeństwa wzywamy zatem stanowczo do przesunięcia terminu wyborów prezydenckich"

O znalezienie rozwiązań, które nie budziłyby wątpliwości prawnych i podejrzenia nie tylko o naruszenie obowiązującego ładu konstytucyjnego, ale i przyjętych w demokratycznym społeczeństwie zasad wolnych i uczciwych wyborów apelowali również biskupi.

– Zachęcamy, aby w dialogu między stronami poszukiwać takich rozwiązań, które nie budziłyby wątpliwości prawnych i podejrzenia nie tylko o naruszenie obowiązującego ładu konstytucyjnego, ale i przyjętych w demokratycznym społeczeństwie zasad wolnych i uczciwych wyborów – czytamy w oświadczeniu Episkopatu.

Z kolei politycy opozycji proponowali wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, co z automatu oznaczałby przesunięcie wyborów o kilka miesięcy. Na to jednak nie chciał się zgodzić obóz rządzący.

Wiadomo już, że wybory prezydenckie nie odbędą się ani 10 maja, ani w innym możliwym majowym terminie (17 czy 23 maja). Na prawicy doszło do porozumienia pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim a Jarosławem Gowinem.

Marszałek Elżbieta Witek ma ogłosić teraz nowy termin wyborów, po tym jak dotychczasowe głosowanie unieważni Sąd Najwyższy.

Wybory prezydenckie, w poprawionej formie korespondencyjnej, mają się odbyć najprawdopodobniej 12 lipca.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (7)

08-05-2020 12:06:04
pyra
Pan Jaskowiak powienien dbac o Poznan a nie ciagle polityczne wstawki, niedobrze sie robi. P.Jaskowiak chyba zapomnial, ze jego zajecie to Prezydent Miasta Poznania a nie notoryczne politykowanie i sprawy prokuratorskie. Poznan wymaga dobrego gospodarza i prezydenta, ktory bedzie kochal nasze miasto, dbal o nie, prowadzil gospodarnie finanse Miasta, my nie potrzebujemy polityka co wiecej myslami jest w Warszawie niz w Poznaniu dlatego, ze sni sie jemu posada polityczna w Warszawie.
07-05-2020 17:15:44
emeryt
@as chyba ci grzybki zaszkodziły.
07-05-2020 14:15:50
as
@toms to ja tez wymienie kilka: Sawicka, afera hazardowa, afera stoczniowa, Krauze, AmberGold, infoafera, Afera reprywatyzacyjna, Próba doprowadzenia LOT do upadłości kosztem Niemiec, KGHM, Elewarr, OFE, kasa dla Gazpromu... Wymieniac dalej??
07-05-2020 12:32:33
eka z małeki
-ŁŻE WYBORY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! eka
07-05-2020 11:32:37
toms
@as: Jasne, za to w PiSie mamy samych świętych - Banaś, miliony na premie, łamanie konstytucji, Misiewicz, premier Beata Szydło kontra Seicento maturzysty, próba wrobienia młodego kierowcy w winę, 2 mld rocznie dla TVP, Kaczyński robiący biznesy za 1,3 miliarda złotych z austriacką firmą - miały powstać dwie wielkie wieże, które przyniosą PiS ogromny dochód, za czasów PiS Polska importuje najwięcej węgla z Rosji w swojej historii... mam wymieniać dalej???
07-05-2020 11:14:49
as
@emeryt oj boli was lewakow, co nie?? I ma bolec te wszystkie budki, tygryski i innych alkoholikow pokroju kukiza
07-05-2020 10:40:51
emeryt
Dwóch zwykłych posłów znowu oszukało Naród.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

do 03-02-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury "Windoor-Tech" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad

02

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 1: Miłość rodzicielska - bezwarunkowa, akceptująca, nieoceniająca, również wobec siebie

03

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż Wystawy "Prac Malarskich Mieczysława Hofa"
Wstęp wolny

07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: