Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nowe studium wykluczy przeznaczenie terenu pomiędzy Hetmańską i Krauthofera na centrum handlowe - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nowe studium wykluczy przeznaczenie terenu pomiędzy Hetmańską i Krauthofera na centrum handlowe
05-05-2020 15:23   Janusz Ludwiczak
Podczas wtorkowej sesji poznańscy radni podjęli uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, które ma wykluczyć przeznaczenie działki w obrębie ulic Hetmańskiej, Dmowskiego, Krauthofera i Góreckiej na centrum handlowe. Ponadto Rada Miasta podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego, który obejmie fragment Łazarza i znaczną część Górczyna.

Obowiązujące Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta radni przyjęli we wrześniu 2014 roku, jednak od sześciu lat zmieniły się niektóre uwarunkowania faktyczne i prawne, mające wpływ na aktualność dokumentu.

– W nowym studium uwzględnimy nowy układ transportowy czy układ zieleni, zaspokajającej potrzeby w mieście. Studium to dla mnie coś w rodzaju konstytucji planistycznej miasta – mówił podczas wtorkowej sesji Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Za najważniejsze cele przygotowania nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta uznano również weryfikację parametrów zabudowy i zagospodarowania terenu, aktualizację wskazanych inwestycji celu publicznego, uwzględnienie walorów historycznych i przyrodniczych oraz zasad ochrony konserwatorskiej zespołów urbanistycznych i założeń urbanistycznych osiedli modernistycznych czy zagadnienia infrastruktury technicznej, w tym szczególnie problematykę zagospodarowania wód opadowych oraz zabezpieczenie.

Nowe studium zagospodarowania przestrzennego, które ma powstać do 2023 roku ma wykluczyć przeznaczenie działki w obrębie ulic Hetmańskiej, Dmowskiego, Krauthofera i Góreckiej na centrum handlowe.

– Nie ma już planów lokalizacji obiektów handlowych na tym obszarze – wskazywała mgr inż. arch. Elżbieta Janus, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu.

Jak już informwaliśmy na działce przy zbiegu ulic Hetmańskiej, Dmowskiego, Krauthofera i Góreckiej miało powstać centrum handlowe z wielosalowym kinem. Inwestor, kielecka firma Echo Investment wycofała się z tego projektu, tłumacząc, że będzie on nieopłacalny. Następnie inwestor deklarował, że powstaną tutaj biurowce. Obecnie na terenie tym nic nie powstanie.

– Działka na razie znajduje się w naszym banku ziemi. Prowadzimy stale jej analizy, ale nie mamy wobec niej żadnego konkretnego planu – tłumaczył w grudniu portalowi lazarz.pl Emil Górecki z Echo Investment S.A.

ZOBACZ TAKŻE: Co dalej z Metropolis?: "Działka znajduje się w banku ziemi, nie mamy planów"

Dodajmy, że dwa lata temu, w marcu 2018 roku Rada Miasta Poznania uchwaliła plan miejscowy dla tego terenu, który obejmuje obszar o powierzchni 1,44 ha. Przewiduje on przeznaczenie terenu po zlikwidowanych ogródkach działkowych na tereny o funkcjach usługowych. Najprawdopodobniej dokument też również będzie wymagał korekty. Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania podjęła również uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie ulic R. Dmowskiego i Góreckiej".

Plan miejscowy obejmie obszar o powierzchni ok. 83 hektarów, ograniczony od strony północnej ulicami Hetmańską, Krauthofera i Bosą, od strony wschodniej torami kolejowymi i ulicą Górecką, od zachodu ulicami Głogowską i Dmowskiego, a od południa ulicą Drużynową i terenami usługowymi oraz terenami ogródków działkowych.

– Obszar objęty granicami przystąpienia do sporządzenia planu charakteryzuje się zróżnicowanym zagospodarowaniem. Znajdują się tutaj niewykorzystywane bocznice kolejowe i tereny wymagające zagospodarowania. W części wschodniej zlokalizowana jest przede wszystkim zabudowa magazynowo-przemysłowa oraz nieużytki. W części zachodniej dominuje zabudowa mieszkaniowa (jednorodzinna i wielorodzinna) oraz mieszkalno-usługowa. Na całym terenie występują obiekty usługowe (m.in. centrum handlowe „Panorama”). Do prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przystępuje się z uwagi na zmianę przepisów dotyczących możliwości określania zasad zagospodarowania kolejowych terenów zamkniętych. Nowelizacja przepisów umożliwia, poza wyznaczeniem granicy kolejowych terenów zamkniętych, wskazanie także ich przeznaczenia i parametrów zagospodarowania. Ponadto istnieje potrzeba wypracowania nowej, spójnej wizji rozwoju omawianego terenu – objaśnia Elżbieta Janus, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Plan miejscowy ma uwzględnić planowaną ulicę Nową Opolską, którą w przyszłości kierowcy będą mogli dojechać z Dębca do ulicy Kolejowej. Nie wiadomo jednak czy i kiedy ta inwestycja zostanie zrealizowana.

Zarówno projekt uchwały ws. studium jak i planu miejscowego poznańscy radni przyjęli jednogłośnie.


Komentarze (2)

07-05-2020 23:47:09
robi
Ja bym proponował przesiedlić na te działki dziki z całego miasta. Niech lepiej w jednym miejscu sobie żerują a nie przeszkadzają mieszkańcom łażąc po całym mieście i ich strasząc.
05-05-2020 17:13:12
Maksymalnie
Jak echo invenstment ma to w swoim banku, to miasto mogło by ich zobligować do zrobienia tam porządku, bo syf okropny, rada święty Łazarz tego problemu też nie widzi?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

paź

do 25-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów ZabytkowychODWOŁANE

27

paź

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Edward Stachura klasycznie i elektronicznie" - recital piosenek E.Stachury w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Michała Rukszy w Klubie Krąg
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Klubie Krąg od dnia

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Białoruś" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

29

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
In memoriam Sat- Poz- Łazarski Wieczór Zaduszkowy poświęcony pamięci Zygmunta Dreżewskiego i innym zacnym mieszkańcomODWOŁANE

30

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 3-6 lat.Akcja twórcza z książką "Zebra" w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka „Spotkanie jako sztuka”.
(zapisy na dom.bajek.poznan@gmail.com)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: