Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przedszkola i żłobki zostaną otwarte najwcześniej 25 maja - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przedszkola i żłobki zostaną otwarte najwcześniej 25 maja
04-05-2020 13:56   Janusz Ludwiczak
Od środy, 6 maja działać będą mogły żłobki i przedszkola, tak by mogła zostać zorganizowana opieka dla dzieci pracujących rodziców. Mocne zastrzeżenia do tej decyzji mają jednak władze Poznania. Prezydent Jacek Jaśkowiak zapowiedział, że przedszkola i żłobki zostaną otwarte najwcześniej 25 maja.

Jak już informowaliśmy od poniedziałku otwarte zostały centra handlowe, działać mogą również biblioteki, muzea i galerii sztuki, a także hotele i obiekty z miejscami noclegowymi.

Z kolei od środy, 6 maja działać będą mogły żłobki i przedszkola, tak by mogła zostać zorganizowana opieka dla dzieci pracujących rodziców. Mocne zastrzeżenia do tej decyzji mają jednak władze Poznania.

– Tak jak do tej pory, będziemy podejmować działania w sposób przemyślany, systemowy i zorganizowany. To, że premier wydał taki komunikat nie oznacza, że z dnia na dzień przywrócimy normalną działalność żłobków i przedszkoli, bo to byłoby w mojej ocenie szaleństwem. Zanim je otworzymy, musimy najpierw zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom. Decyzję podejmę, gdy znane będą szczegółowe wytyczne dotyczące utrzymania reżimu sanitarnego w tych placówkach – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jak informuje miasto realizacja zawartych zasad wymusza na prezydencie, a także dyrektorach żłobków i przedszkoli podjęcie wielu działań, w szczególności: przygotowania i wdrożenia poważnych zmian w sposobie organizacji opieki nad małymi dziećmi; wdrożenia, gwarantujących bezpieczeństwo dzieci jak i pracowników zasad, których celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się SARS-Cov-2; ograniczenia przestrzeni placówek (wyodrębnienie pomieszczeń na izolację), ograniczenia liczby dzieci.

– Widać, że wytyczne dla przedszkoli i żłobków zostały przygotowane przez osoby nie mające wiedzy o obecnych realiach, m.in. braku środków ochrony osobistej w szpitalach. Do momentu zapewnienia bezpieczeństwa w placówkach opiekuńczych i przedszkolnych nie wznowimy ich działalności. Wystąpimy też do rządu o bardziej precyzyjne wytyczne sanitarne oraz pełne finansowanie środków ochrony osobistej. Zaskakujące jest, że nawet dla ekstraklasy piłkarskiej, która startuje dopiero za miesiąc i to bez publiczności, są przygotowane bardziej precyzyjne wytyczne dotyczące bezpieczeństwa. To niepoważne traktowanie dzieci, rodziców i dyrektorów placówek – zaznacza odpowiedzialny za oświatę w mieście wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Miasto podjęło już przygotowania do uruchomienia placówek. Przeprowadzone zostaną też szczegółowe konsultacje z dyrektorami przedszkoli i żłobków oraz środowiskiem lekarskim.

Jak zapowiedział podczas poniedziałkowej konferencji prezydent Poznania przedszkola i żłobki w mieście zaczną działać najwcześniej od 25 maja.

– Przymierzamy się do tego, by żłobki i przedszkola otworzyć nie wcześniej niż 25 maja. Zależy to od opinii ekspertów, epidemiologów, którzy zweryfikują ryzyka i czy uda się stworzyć takie warunki, aby nie dochodziło do ryzyka zakażenia pomiędzy dziećmi i personelem placówki. Tym osobom, które muszą zajmować się dziećmi przysługuje zasiłek opiekuńczy – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Dodajmy, że nadal obowiązuje zapis rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej o zawieszeniu zajęć w przedszkolach i szkołach do 24 maja 2020 r. Z kolei dopiero w czerwcu odbędą się matury i egzaminy ósmoklasisty.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: