Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Od poniedziałku będą otwarte galerie handlowe - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Od poniedziałku będą otwarte galerie handlowe
03-05-2020 23:46   Janusz Ludwiczak
– Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nie luzujemy reguł sanitarnych – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Od poniedziałku otwarte zostaną galerię i centra handlowe, jednak obowiązywać będzie ścisły reżim sanitarny. Od 4 maja otwarte zostaną również biblioteki, muzea i galerii sztuki, a także hotele i obiekty z miejscami noclegowymi. Z kolei od 6 maja czynne będą przedszkola i żłobki.

Jak wyjaśnił premier to drugi etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.

– Z domu powinniśmy wychodzić jedynie do pracy, po zakupy oraz w sprawach ważnych dla zdrowia. Proszę o dyscyplinę społeczną. To od niej zależy tempo dalszego uwalniania gospodarki – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

I tak od poniedziałku otwarte będą mogły być galerie i centra handlowe, jednak obowiązywać będzie ścisły reżim sanitarny. Do sklepu będzie mogła wejść jednak ograniczona liczba osób (jedna osoba przypadać będzie na 15 m² powierzchni sklepowej - z wyłączeniem korytarzy). Nadal zamknięta będzie przestrzeń rekreacyjna oraz strefy, w których spożywa się posiłki na miejscu.

Nie ma już godzin dla seniorów, podczas których między 10:00 a 12:00 zakupy w sklepach mogły zrobić jedynie osoby powyżej 65. roku życia.

Nadal wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach.

Od 4 maja otwarte mogą być również biblioteki, muzea i galerie sztuki, jednak decyzja o otwarciu danej placówki należeć będzie do organu prowadzącego po konsultacji z sanepidem.

– Jesteśmy w trakcie przygotowań związanych z dostosowaniem placówek bibliotecznych oraz zasad korzystania w nowym reżimie sanitarnym. Rząd uchylił zakaz działania Bibliotek zaznaczając, iż: "instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną". O dacie ponownego otwarcia Biblioteki oraz nowych zasadach korzystania z naszego księgozbioru poinformujemy po 4 maja – informuje Biblioteka Raczyńskich.

Od 4 maja otwarte zostaną również hotele i obiekty z miejscami noclegowymi, jednak ograniczona pozostanie działalność restauracji hotelowych oraz przestrzeni rekreacyjnej (siłownie, sale pobytu, baseny).

Ponadto od poniedziałku przywrócone zostaną świadczenia opieki zdrowotnej dotyczące rehabilitacji leczniczej (nie dotyczy to salonów masażu).

Ponadto od środy, 6 maja działać będą mogły żłobki i przedszkola, tak by mogła zostać zorganizowana opieka dla dzieci pracujących rodziców. Mocne zastrzeżenia do tej decyzji mają jednak władze Poznania.

– Tak jak do tej pory, będziemy podejmować działania w sposób przemyślany, systemowy i zorganizowany. To, że premier wydał taki komunikat nie oznacza, że z dnia na dzień przywrócimy normalną działalność żłobków i przedszkoli, bo to byłoby w mojej ocenie szaleństwem. Zanim je otworzymy, musimy najpierw zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom. Decyzję podejmę, gdy znane będą szczegółowe wytyczne dotyczące utrzymania reżimu sanitarnego w tych placówkach – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jak informuje miasto realizacja zawartych zasad wymusza na prezydencie, a także dyrektorach żłobków i przedszkoli podjęcie wielu działań, w szczególności: przygotowania i wdrożenia poważnych zmian w sposobie organizacji opieki nad małymi dziećmi; wdrożenia, gwarantujących bezpieczeństwo dzieci jak i pracowników zasad, których celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się SARS-Cov-2; ograniczenia przestrzeni placówek (wyodrębnienie pomieszczeń na izolację), ograniczenia liczby dzieci.

– Widać, że wytyczne dla przedszkoli i żłobków zostały przygotowane przez osoby nie mające wiedzy o obecnych realiach, m.in. braku środków ochrony osobistej w szpitalach. Do momentu zapewnienia bezpieczeństwa w placówkach opiekuńczych i przedszkolnych nie wznowimy ich działalności. Wystąpimy też do rządu o bardziej precyzyjne wytyczne sanitarne oraz pełne finansowanie środków ochrony osobistej. Zaskakujące jest, że nawet dla ekstraklasy piłkarskiej, która startuje dopiero za miesiąc i to bez publiczności, są przygotowane bardziej precyzyjne wytyczne dotyczące bezpieczeństwa. To niepoważne traktowanie dzieci, rodziców i dyrektorów placówek – zaznacza odpowiedzialny za oświatę w mieście wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Miasto podjęło już przygotowania do uruchomienia placówek. Przeprowadzone zostaną też szczegółowe konsultacje z dyrektorami przedszkoli i żłobków oraz środowiskiem lekarskim.

Dodajmy, że nadal obowiązuje zapis rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej o zawieszeniu zajęć w przedszkolach i szkołach do 24 maja 2020 r.

Przypomijmy, że od 16 kwietnia obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa. Oznacza to, że każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, chustę czy szalik. Możliwe jest również stosowanie przyłbicy. Obowiązek ten dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.
Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy miejsc publicznych, ale również zakładów pracy, w tym biur czy środków komunikacji publicznej. Maseczki nie musimy mieć w swoim prywatnym samochodzie, ale obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy już jazdy na rowerze czy motocyklem.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

09

paź

16:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert Orkiestry Zbigniewa Pawlaka

Rynek Łazarski
Targ Sztuk Pięknych
w godz. 13:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: