Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Niech się święci 1 maja... - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Niech się święci 1 maja...
01-05-2020 09:30   Janusz Ludwiczak
W czasach PRL-u tradycyjnie ulicą Głogowską do Parku Kasprzaka (obecnie Wilsona) przechodził pochód pierwszomajowy.

Pochody pierwszomajowe były manifestacją dla uczczenia międzynarodowego święta klasy robotniczej, Święta Pracy, przypadającego 1 maja.

Na ulicę Głogowską wychodziło tysiące ludzi, którzy maszerowali ze sztandarami partyjnymi i robotniczymi. Wśród nich byli chociażby pracownicy Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Po pochodzie w Parku Kasprzaka (obecnie Wilsona) czekała kiełbasa z bułką i lody.


Komentarze (5)

02-05-2020 18:53:47
eka z małeki
@PYRA-ja się zgadzam często z TWOIMI wypowiedziami,ale czasem brak mi siły.Pełen szacun eka.........(koniec)
02-05-2020 18:35:25
eka z małeki
@PYRA-nie tak znowu od dawna!!! proszę sobie przypomnieć-często się zgadzamy....... eka
02-05-2020 13:43:08
pyra
I tutaj sie zgodze z Eka z Maleki, pierwszy raz od dawna !:)
01-05-2020 20:25:24
Janusz Heller
Chciałbym, troszeczkę skomentować zdjęcia... Czasy PRL-u to bynajmniej nie jednorodny okres. Święto 1 maja, przez kilka dekad przynajmniej, dla części poznaniaków kojarzyły się z łatwo dostępną kiełbasą czy też piknikowa atmosferą. Zwłaszcza jeśli to była pamięć z lat dziecięcych… Lata 80-te, czasy stanu wojennego i dogorywania PRL-u. pochody pierwszomajowe były już żałosną farsą, właśnie wtedy tzw. trybuna honorowa, przed którą maszerowali uczestnicy pochodu mieściła się nie na Placu Wolności, ale na ulicy Głogowskiej przed wejściem do ówczesnego Parku Kasprzaka. To właśnie na tej ulicy, w latach 80-tych odbywały się kontrmanifestacje organizowane przez Solidarność i Solidarność Walczącą. W Cyrylu jest wiele zdjęć z tego okresu (na wysokości kościoła MBB, „Ósemki” i ZSM). Ja z kolei mam w pamięci pochód z 1985 roku, fatalna pogoda, zadymka śnieżna, skuleni uczestnicy tzw. pochodu, a przechodnie gwiżdżący i klaszczący złośliwie, zwyczajnie nabijający się z owych reprezentantów klasy robotniczej maszerujących w tak fatalnych warunkach atmosferycznych. Zamieszczone zdjęcia pochodzą z dwóch odrębnych epok PRL-u. W pierwszym przypadku. Lata 60 –te (ubiory, fryzury i nie tylko), poszczególne zakłady pracy (tu: MTP) udawały się na miejsce zbiórek całych dzielnic (Stare Miasto, Nowe Miasto, Jeżyce, Wilda, Łazarz), aby następnie. przemaszerować przed główna trybuną vis a vis Placu M
01-05-2020 15:39:21
eka z małeki
ludzie byli inni!!!Niepodzieleni i życzliwsi.......ech,to se ne wrati długo,dłuuuuuugo!!! eka

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

cze

17:00
Park Wilsona
Przeszłość,Teraźniejszość,Przyszłość-Czerwiec 56 - inscenizacja
w godz. 14:00-17:00

03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: