Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Książki pod Areną, otwarcie dworca i ponad 3 mln zł odszkodowania dla kurii – kalendarium - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Książki pod Areną, otwarcie dworca i ponad 3 mln zł odszkodowania dla kurii – kalendarium
01-05-2020 00:37   Janusz Ludwiczak
W 1987 r. po raz pierwszy przed wokół hali Arena odbyła się "Majówka z książką". Natomiast osiemnaście lat później na skwerze przed I LO przy ul. Bukowskiej odsłonięto pomnik patrona szkoły Karola Marcinkowskiego, ufundowany przez absolwentów i innych darczyńców. Z kolei 29 maja 2012 r. po dziewięciu miesiącach budowy, 10 dni przed rozpoczęciem Euro 2012 Prezydent RP Bronisław Komorowski otworzył nowy dworzec kolejowy. Dwa lata temu na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej doszło do dwóch wypadków z udziałem tramwajów w ciągu sześciu minut. W sumie rannych zostało 6 osób – ŁAZARSKIE KALENDARIUM: maj.

1 maja 1957 - w zabytkowym pawilonie 101 Międzynarodowych Targów Poznańskich (dawniejszym Belwederze), znajdującym się od strony ulicy Głogowskiej znajdowało się studio telewizyjne. To właśnie stąd Telewizja Poznań nadała pierwszą audycję, którą obejrzano na stu zarejestrowanych odbiornikach, głównie w świetlicach i zakładach pracy.

2 maja 1927 - w cieniu wielkich wydarzeń związanych z otwarciem Targów Poznańskich i powołaniem Towarzystwa "Powszechna Wystawa Krajowa" położono kamień węgielny pod budowę "Domu Rzemieślniczego".

3 maja 1987 - pogoda się popsuła, a momentami kropił deszcz. Mimo to bawiono się i wypoczywano na świeżym powietrzu, uczestnicząc w bogatym programie festynów oraz innych imprezach przygotowanych na trzy pierwsze dni maja. Nowe miejsce kiermaszu książek – Park Kasprowicza – okazało się bardzo szczęśliwe. Przez wszystkie dni 33 stoiska ustawione przez "Dom Książki" wokół "Areny" oblegane były przez nabywców. Sprzedano ok. 120 tys. egz. książek, płyt i kaset. Czytelnicy mieli do wyboru ponad 3 tys. tytułów, w tym trzy najnowsze “Posnaniana” Władysława Czarneckiego "To był też mój Poznań", Aleksandra Rogalskiego "Wspomnienia i przypomnienia" i Tadeusza Switały "Poznań 1945. Kronika wydarzeń". Swoje książki dedykowało trzynastu pisarzy, a członkowie zespołu "Gedeon Jerubbaal" podpisywali najnowszą płytę.

4 maja 1910 - urodził się Jerzy Waldorff-Preyss, publicysta i krytyk muzyczny, działacz społeczny. Ukończył Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego przy ul. Bukowskiej. Mieszkał przy ul. Matejki.

6 maja 2018 – po raz pierwszy z Międzynarodowych Targów Poznańskich wystartował bieg charytatywny "Wings For Life World Run", który polegał na tym, że zawodnicy nie biegli do mety, a przed nią uciekali. Zawody odbyły się pod hasłem "Biegniemy dla tych, którzy bieg nie mogą", a dochód z imprezy został w całości przeznaczony na sfinansowanie badań i metod leczenia przerwanego rdzenia kręgowego. W biegu wzięło udział dokładnie 7 388 zawodników.

7 maja 2011 – zaprószenie ognia od fajerwerków było przyczyną pożaru, który wybuchł wieczorem w trakcie pokazu sztucznych ogni podczas obchodów 100-lecia Palmiarni. Pożar gasiło pięć jednostek straży pożarnej.

9 maja 2019 – odbyły się wybory do Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald na najbliższą 3-letnią kadencję. Wyborach wzięły udział zaledwie 53 osoby spośród 2682 uprawnionych do głosowania. Frekwencja wyniosła 1,98%. Nowym szefem spółdzielczej rady osiedla został Wojciech Wośkowiak.

14 maja 2005 - na skwerze przed I LO przy ul. Bukowskiej odsłonięto pomnik patrona szkoły Karola Marcinkowskiego, ufundowany przez absolwentów i innych darczyńców. Pomnik został zaprojektowany przez Wiesława Koronowskiego z poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Zamontowano go 8 maja 2005, a odsłonięto 14 maja tego samego roku o godz. 17:00. Inicjatorem powstania było Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego.
Rzeźba wykonana jest metodą traconego wosku i przedstawia Marcinkowskiego w pozie siedzącej, odpoczywającego na dużym głazie, jakby w drodze od jednego pacjenta do drugiego, o czym świadczą buty do jazdy konnej i lekarski neseser podróżny.

15 maja 1911 - rozpoczęła się Wystawa Wschodnioniemiecka, która trwała do 30 września.

16 maja 1929 - punktualnie o godzinie 10:00 do reprezentacyjnej hali targowej u zbiegu ulic Marszałka Focha (obecnie Roosevelta) i Bukowskiej przybył w asyście honorowego szwadronu 15. Pułku Ułanów Poznańskich prezydent Rzeczypospolitej, profesor Ignacy Mościcki. Kilka minut później przeciął nożyczkami biało-czerwoną wstęgę i wypuścił z dłoni białego pocztowego gołębia. W ten sposób, w obecności 1000 zaproszonych gości, otwarta została w Poznaniu "PeWuKa", czyli Powszechna Wystawa Krajowa. Była to największa wystawa jaką kiedykolwiek zorganizowano w Polsce, porównywalna do dzisiejszego Expo.
Przez 138 dni, od 16 maja do 30 września 1929 roku Poznań i Łazarz tętnił życiem od rana do wieczora. PeWuKa odbyła się na 65 hektarach, powierzchni trzy razy większej od dzisiejszych Targów. Ponad 4,5 miliona zwiedzających, 200 tysięcy gości z zagranicy, 112 pawilonów wystawienniczych i 900 dni przygotowań - to w skrócie bilans Powszechnej Wystawy Krajowej.

17 maja 2018 – Skwer przy zbiegu ulic Chociszewskiego i Grochowskiej, przed gmachem Szkoły Podstawowej nr 90 decyzją poznańskich radnych otrzymał imię Marii Zamoyjskiej.

23 maja 2009 – w sobotnie popołudnie na murze kamienicy przy ulicy Niegolewskich 24 odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Konstantemu Antoniemu Gorskiemu - polskiemu skrzypkowi, kompozytorowi, pedagogowi, działaczowi społecznemu, autorowi pieśni, oper i wielu utworów instrumentalnych, który mieszkał przez kilka lat na Łazarzu.

24 maja 2017 – wyburzono młyn parowy przy ul. Kolejowej 19/21, który powstał pod koniec XIX wieku. Początkowo należał do spółki akcyjnej Hermannmühlen. Zespół młynarski składał się z głównego pomieszczenia młyna, a także obiektów towarzyszących, takich jak: maszynownia, kotłownia, spichlerz, stajnia, portiernia, pomieszczenia socjalne, mieszkalne i kuchnia. Pierwotnie młyn znajdował się na terenie Wildy, zanim nie przyłączono osady Święty Łazarz w granicę Poznania.

27 maja 2008 – w aż w ośmiu łazarskich placówkach oświatowych nie było lekcji i zajęć. Dlaczego? Strajk nauczycieli. W Poznaniu strajkowało 21% szkół, czyli co piąta szkoła.
Nie wiele lepiej było na Łazarzu. Strajkowało osiem placówek oświatowych: Przedszkola nr 25, 44, Szkoły Podstawowe nr: 26, 77 i 90 oraz Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych i Zespół Szkół Handlowych. Dzieci, które przyszły we wtorek do szkół nie byli pozbawieni opieki. Otwarte były świetlice. Jednak większość rodziców strajkujących szkół postanowiła nie puścić swoich pociech do szkół.

27 maja 2018 – "Kapłan nie przestaje być człowiekiem. Przywilej kapłaństwa nie daje automatycznie dyspensy czy biletu ulgowego od trudności wewnętrznych. Kapłanem powinien być człowiek mocny, bo inaczej kapłaństwo może skończyć się tragicznie" – mówił w kościele Matki Boskiej Bolesnej ks. prof. dr hab. Bogdan Częsz, który odprawił uroczystą mszę świętą z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich i złotego jubileuszu.

28 maja 1921 - rozpoczął się 1. Targ Poznański, który dał początek Międzynarodowym Targom Poznańskim. Pierwsze ogólnopolskie targi trwały do 6 czerwca 1921 r.

29 maja 2012 – po dziewięciu miesiącach budowy, 10 dni przed rozpoczęciem Euro 2012 Prezydent RP Bronisław Komorowski otworzył nowy dworzec kolejowy. W trakcie uroczystości Prezydent Komorowski stwierdził, że Poznań jest miastem jego dzieciństwa. Wielokrotnie bywał na Łazarzu, gdzie przy ul. Małeckiego mieszkali jego dziadkowie.

29 maja 2014 – 3 186 200 zł otrzyma Archidiecezja Poznańska w ramach odszkodowania za zajmowanie nieruchomości przy ul. Głogowskiej. Chodzi o bezumowne korzystanie z budynków, w których mieści się VIII LO i Zespół Szkół Muzycznych oraz za grunty przeznaczone pod drogi.

29 maja 2018 – Dwa poważne wypadki z udziałem tramwajów na skrzyżowaniu Głogowskiej i Hetmańskiej. Do pierwszego wypadku doszło o godz. 19:26. Na ulicy Hetmańskiej, przed skrzyżowaniem z Głogowską zderzyły się dwa tramwaje.
Dosłownie sześć minut później, o godz. 19:32, zaledwie kilka metrów dalej - na środku skrzyżowania, w skręcający z ulicy Hetmańskiej w Głogowską tramwaj linii nr 7 (który miał jechać objazdem) wjechał samochód osobowy. Poszkodowany został kierowca Volkswagena i pasażer auta.
W sumie w wyniku dwóch wypadków rannych zostało 6 osób. Na miejscu interweniowało 5 zastępów straży pożarnej, policja, pogotowie i nadzór ruchu MPK. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia Policja i MPK. Zabezpieczone zostały m.in. tachografy z tramwajów.

29 maja 2018 – Tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2018" na zakończenie 29. Dni Łazarza otrzymał Hieronim Stawujak, wieloletni trener hokeja na trawie, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 26.

29 maja 2019 – Po ciężkiej i długiej chorobie w wieku 62 lat zmarł Tomasz Mikszo, znawca historii Targów i archiwista MTP. Nie tylko doskonale znał historię Targów, ale z wielką pasją i zaangażowaniem organizował targowe wycieczki. Był inicjatorem obchodów wielu jubileuszy, m.in. 90. rocznicy Powszechnej Wystawy Krajowej. Ostatnio był współautorem książki "Pewuka. Cud nad Wartą".

30 maja 2013 – ulicami Stablewskiego i Kasprzaka, w strugach ulewnego deszczu przeszła procesja Bożego Ciała z najstarszej, bo liczącej 100 lat parafii Matki Boskiej Bolesnej do najmłodszej łazarskiej parafii Chrystusa Sługi.

31 maja 2006 - po raz pierwszy ulicami dzielnicy przeszła Parada Łazarska, która odbywa się co roku w ramach Dni Łazarza.

31 maja 2009 – po raz pierwszy w Parku Kasprowicza rozegrano Otwarty Bieg Łazarski "Arena". Od tego czasu roku z okazji Dni Łazarza odbywają się biegi dla dzieci, a także na dystans 2,5 i 5 km alejkami Parku Kasprowicza i dookoła Areny. W pierwszej edycji wzięło udział 50 osób, w kolejnej 100, w następnej ponad 200.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

lip

do 31-07-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

07

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

14

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

15

sie

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert z cyklu "Poznańskie Muzykalia" - z utworami Elvisa Presleya

21

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: