Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zespół Szkół Muzycznych na Głogowskiej będzie jeszcze rok. Potem przeniesie się na Św. Marcin? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zespół Szkół Muzycznych na Głogowskiej będzie jeszcze rok. Potem przeniesie się na Św. Marcin?
29-04-2020 09:45   Janusz Ludwiczak
Do września 2021 r. Zespół Szkół Muzycznych ma podpisaną umowę za korzystanie z budynku przy Głogowskiej 90. Co dalej? Raczej nie powstanie nowa siedziba szkoły na Wildzie, gdyż Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie chciało przeznaczyć dodatkowych pieniędzy na budowę placówki. Pojawił się jednak plan awaryjny. Zespół Szkół Muzycznych miałby przenieść się do Collegium Martineum, czyli do budynku po Wydziale Historii UAM na roku ulic Św. Marcin i Kościuszki w centrum miasta, gdzie będzie znajdować się Muzeum Enigmy.

Nowa siedziba Zespołu Szkół Muzycznych miała powstać na terenie dawnej szkoły samochodowej przy zbiegu ulic 28 Czerwca 1956 r. nr 125 i Krzyżowej. W kwietniu 2015 r. rozstrzygnięto konkurs na prace projektowe dotyczące opracowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowego budynku. W sierpniu 2017 r. Zespół Szkół Muzycznych otrzymał pozwolenie na budowę.

W 2018 roku ogłoszono przetarg na budowę, jednak wykonawcy chcieli dwukrotnie więcej pieniędzy za realizację inwestycji niż zakładał budżet. Do przetargu stanęły dwie firmy - Agrobex z Poznania oraz Warbud z Warszawy. Najtańsza oferta opiewała na kwotę 75,4 mln zł. Tymczasem na realizację budowy nowego gmachu zaplanowano 32,6 mln zł. Przetarg został unieważniony, gdyż dodatkowych pieniędzy nie chciało dać Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Minister Piotr Gliński dodatkowe pieniądze przekazał na budowę siedziby Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Co ciekawe jak informowała "Gazeta Wyborcza Poznań" resort wydał 2,5 mln zł na zakup działki na Wildzie.

Co więc dalej z przyszłością Zespołu Szkół Muzycznych?

– Umowa z kurią przedłużona jest do września 2021 roku. Nowa siedziba na Wildzie nie powstanie – powiedział w rozmowie z portalem Lazarz.pl Wojciech Michalski, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych.

Pojawił się jednak plan awaryjny. Zespół Szkół Muzycznych miałby przenieść się do Collegium Martineum, czyli do budynku po Wydziale Historii UAM na roku ulic Św. Marcin i Kościuszki w centrum miasta, gdzie będzie znajdować się Muzeum Enigmy.

– Collegium Historicum byłoby doskonałą siedzibą, blisko Akademii Muzycznej. Jest wola rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na sprzedaż budynku lub współwłasność. Budynek nie jest w ofercie żadnego z biur nieruchomości. Pozostaje problem czy do września przyszłego roku zdążylibyśmy się przenieść na Św. Marcin. Mamy również kilka wariantów - jest plan B, C. Jest kilka nieruchomości w Poznaniu, które nadawałyby się na naszą siedzibę – wskazuje Wojciech Michalski, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych.

W budynku Collegium Martineum, w którym mieścił się Wydział Historii UAM docelowo powstanie Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego (mieszkał w willi przy ul. Matejki 32), którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. To właśnie w tym budynku kształcili się i pracowali poznańscy matematycy i kryptolodzy. Otwarcie Muzeum Enigmy, które zajmie tylko część powierzchni budynku na rogu ul. Św. Marcin i Kościuszki zaplanowano pod koniec roku.

Przypomnijmy. W lipcu 2014 roku budynek przy ul. Głogowskiej musiało opuścić VIII LO, gdyż stał się on własnością kurii. W 2007 roku nieruchomość prawomocnym wyrokiem odzyskała Archidiecezja Poznańska. Kuria domagała się od miasta 6 mln zł odszkodowania za korzystanie z pomieszczeń budynku przez okres czterech lat (2007-2011) oraz 600 tys. zł rocznego czynszu. Ostatecznie w połowie 2012 r. władze miasta i przedstawiciele kościoła podpisali umowę w sprawie dalszego korzystania przez VIII LO z budynku przy ul. Głogowskiej 92. Kuria otrzymała od miasta 4,5 miliona złotych zaległego czynszu za pięcioletnie użytkowanie budynku. Od prawomocnego wyroku w czerwcu 2012 r. do czasu wyprowadzki "Ósemki" w lipcu 2014 r. miasto płaciło kurii również comiesięczny czynsz w wysokości 53 tys. zł, czyli w sumie blisko 1,4 mln zł. Od 1 września 2015 r. w gmachu dawnego 8 LO mieści się Publiczne Gimnazjum Katolickie im. św. Stanisława Kostki i Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz. Kuria stała się również prawomocnym właścicielem sąsiedniego budynku przy ul. Głogowskiej 90, w którym mieści się Zespół Szkół Muzycznych.


Komentarze (5)

24-07-2020 14:01:28
eka z małeki
-a co nie wiedziały ...że podpisują pakt z diabłem-czyt-końkordat!!!Ja skończyłem dobrą szk.podst.-lepszą niż dziś takie tam różne....Wystarczy dobrze znać historię!!!No właśnie DOBRZE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! eka
24-07-2020 07:38:19
Poznaniak
Aj waj i co teraz? Pretensje miejta do wasalów z wiejskiej.
03-05-2020 11:52:54
Qshu
Kuria - największa firma deweloperska bez podatku
02-05-2020 19:12:30
Olo33
Qshy na tego szkodnika z Torunia to jak najbardziej ,tu też dostali szkołę czarni puszczą ją za miliony w gruz i powstanie kolejny biurowiec w Poznaniu ,albo apartamentowiec
29-04-2020 11:20:58
Qshy
A Pan Minister na Ojca Rydzyka czy inne ideologiczne kwestie chętnie daje pieniądze. Tutaj chodzi o edukację naszych dzieci - to nie jest żadna ideologiczna kwestia. Szkoda, że dobro naszych dzieci przegrywa z pazernością i krótkowzrocznością naszych władz państwowych.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

22

sie

tymczasowe targowisko Rynek Łazarski (boisko Zespołu Szkół Muzycznych)
Ekotargowisko - warsztaty tworzenia doniczek z materiałów recyklingowych. Uczestnicy spotkania będą mogli zabrać do domu wykonaną doniczkę wraz z nasionami, by stworzyć swój własny zielnik

do 23-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Instal Moto Expo" - Zjazd pojazdów branżowych

11:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: