Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rynek Łazarski przechodzi do historii - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rynek Łazarski przechodzi do historii
20-04-2020 07:20   Janusz Ludwiczak
Rozbierane są stare stragany i namioty, burzone są budki. Na Rynku Łazarskim trwają prace związane z przebudową targowiska.

Prace związane z przebudową Rynku Łazarskiego rozpoczęły się już w lutym. Roboty początkowo prowadzone były na Skwerze im. Kazimierza Nowaka, tzw. Lejku Łazarskim. Rozebrano starą nawierzchnię, rosnące tam drzewa i krzewy zostały przesadzone m.in. do parku Kasprowicza.

W ubiegłym tygodniu kupcy przenieśli się na tymczasowe targowisko, które powstało na boisku Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Głogowskiej 90. Więcej o tym w artykule: Rynek Łazarski przeniósł się na Głogowską.

Do historii przechodzi dotychczasowy Rynek Łazarski. Rozbierane są stare stragany i namioty, burzone są budki.

Wraz z rozpoczęciem remontu płyty Rynku Łazarskiego zmieniła się organizacja ruchu. Wprowadzony został ruch jednokierunkowy dookoła rynku z możliwością wjazdu tylko dla mieszkańców, dostaw do sklepów i służb (policja, pogotowie, straż). Przez cały czas trwania robót budowlanych zostanie zapewnione dojście piesze do kamienic usytuowanych wokół Rynku Łazarskiego.

Przebudowa Rynku Łazarskiego zakłada, że targowisko ma zostać zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi zyskają szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń.

Z kolei na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka pojawi się strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami. Projektanci przewidzieli również postawienie rzeźby "Eki z Małeki". Ponadto nasadzonych zostanie ponad 70 drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Przebudowa Rynku Łazarski ma zakończyć się jesienią przyszłego roku. Inwestycja, którą zrealizuje spółka Skanska będzie kosztować ponad 42,3 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE: Ma 90 metrów długości i mógł pomieścić nawet 200 osób – odkryto schron pod Rynkiem Łazarskim

ZOBACZ TAKŻE: Tak mógłby wyglądać Rynek Łazarski

ZOBACZ TAKŻE: Rynek Łazarski miał być przebudowany już w 1940 roku

ZOBACZ TAKŻE: Powstał w 1894 roku. Nosił nazwę Humboldtplatz. W ciągu dnia plac obstawiony był wozami konnymi


Komentarze (6)

24-04-2020 14:00:25
eka z małeki
-byłem 24,nie jest tak żle,po prostu wszyscy musimy dostosować się do nowego,tymczasowego i nie będzie kapało.Wszyscy co byli są,widziałem też nowych... eka
20-04-2020 18:10:09
pyra
Ameryki na Lazarzu nigdy nie bedzie, niestety.
20-04-2020 15:57:56
Mieszkanka rynku
Czy ten schemat jest aktualny? Bo z tego co się dzieje na budowie to nie ma przejazdu od strony Lodowej. Nie mówiąc już o przejściach dla pieszych. Każdy chodzi jak chce.
20-04-2020 15:13:23
poznaniAnka
Obawiam się, że to już nie będzie ten sam rynek, pytanie ile kupców tu wróci...
20-04-2020 14:50:38
Ostatni normalny
Będzie Ameryka na Łazarzu :) W takich warunkach to nawet ciepły Żubr będzie żulom wchodził jak najlepsze kraftowe cudo :)
20-04-2020 11:51:43
ja
Co z bunkrami pod rynkiem i pod skwerem ?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
18

wrz

do 19-09-2020
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

19

wrz

do 20-09-2020
Palmiarnia Park Wilsona
"Weekend dla Ziemi"
- warsztaty edukacyjne, wystawy, konkursy, gra terenowa z "Odkrywcą-Zdobywcą"

11:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
The September Concert. "Dom bajek pełen muzyki"- spotkanie literackie dla dzieci.

17:00
Skwer Eki z Małeki (Małeckiego/Łukaszewicza/Graniczna)
"Coś się kończy, coś się zaczyna"
- Koncert Happy Jazz Band, warsztaty tańca swingowego

20

wrz

10:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo z okazji 100-lecia Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: