Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rząd przedłużył obostrzenia. Będzie trzeba nosić maseczkę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rząd przedłużył obostrzenia. Będzie trzeba nosić maseczkę
09-04-2020 20:47   Janusz Ludwiczak
Do 19 kwietnia przedłużone zostały ograniczenia w poruszaniu się: w kościołach może przebywać do 5 wiernych, nadal zamknięte będą restauracje, a w pojazdach komunikacji zbiorowej będzie mogło być zajęte co drugie miejsce. Do 26 kwietnia zamknięte będą szkoły. Egzaminy maturalne i 8-klasisty odbędą się dopiero w drugiej połowie czerwca. Z kolei od czwartku, 16 kwietnia każdy będzie musiał nosić maseczkę, chustę czy szalik, by zakryć usta i nos.

– Na razie działania sprawdzają się. Gdybyśmy nie wprowadzili rygorów mielibyśmy 40, a nawet 50 tysięcy zachorowań. Wielu z nas jest zmęczonych kwarantanną, ale bez tych obostrzeń wirus jeszcze bardziej rozprzestrzeniałby się – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier zaapelował, by tegoroczne święta wielkanocne spędzi w domu.

– Mamy prośbę, by zostać w domu, w gronie osób tak jak mieszkamy. To bardzo ważne, aby nie doprowadzić do nagłego wzrostu zachorowań – apelował premier Mateusz Morawiecki.

– Gdyby nie kwarantanna mielibyśmy 50 tysięcy chorych i taką sytuację jak w Hiszpanii, Włoszech, Francji, gdzie medycy muszą decydować komu pomóc. Postarajmy się, by święta te, by świętami życia – zaznaczył Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Rząd przedłużył ograniczenia związane z koronawirusem.

O tydzień, do 19 kwietnia przedłużone zostały dotychczasowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Obowiązują:
• zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
• ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w Święta Wielkiej Nocy.
• ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
• zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe – zajęte może być co drugie miejsce, a liczba przewożonych osób musi odpowiadać połowie miejsc siedzących w pojeździe
• zamknięte są restauracje, zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne
• zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich
• limit osób przebywających w sklepie – do 3 osób na 1 kasę. Na targowiskach – 3 klientów na 1 punkt handlowy. W placówkach pocztowych – 2 osoby na 1 okienko
• w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe będą mogły przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia (w pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla seniorów)
• wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach
• w weekendy zamknięte będą wielkopowierzchniowe sklepy budowlane
• obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości

Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.

Do 26 kwietnia zamknięte będą szkoły, przedszkola, żłobki, uczelnie. Egzaminy maturalne i ósmoklasisty mają się odbyć w terminie późniejszym, dopiero w drugiej połowie czerwca.

– Wiem, że nie zawsze to jest łatwe, ale okazuje się, że byliśmy w stanie to zrobić. Postępujemy podobnie, jak inne państwa na świecie. W naborze do szkół i na uczelnie nastąpią niewielkie przesunięcia, ale jesteśmy do tego przygotowani – przekonuje Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Od czwartku, 16 kwietnia obowiązkowe będzie zasłanianie ust i nosa. Oznacza to, że każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, chustę czy szalik. Obowiązek ten dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Z kolei po świętach rząd przedstawi plan dotyczący funkcjonowania gospodarki i poprawy do nowej rzeczywistości. Jak zaznaczył premier "będzie on uporządkowany i przedyskutowany z ekspertami od zdrowia i gospodarki".


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (2)

11-04-2020 18:16:04
Pyra
Do eki z maleki. Daj juz spokoj. Ciagle te Twoje polityczne wstawki. Naprawde zycze spokoju i wez na wstrzymanie w tej non stop krytyce, jak nie KK to PiS. I nie mow mi ze nie stac Cie na maseczki. Poprostu przestan z tym hejtem.
10-04-2020 16:08:00
eka z małeki
-przedłużając obostrzenia warto żeby rządzący pomyśleli o powszechnej dostępności maseczek,no i normalnej ich cenie!!!Bo już samo to zamknie ludzi w domach,to jest nieludzkie!!!Nie chcę pisać,ale się wstydzę co by mogli sobie przedłużyć i to może poprawiło by im proces myślenia choć mocno w to wątpięęęęęęęęęęęęęęęę!!!!!!! eka

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
29

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
In memoriam Sat- Poz- Łazarski Wieczór Zaduszkowy poświęcony pamięci Zygmunta Dreżewskiego i innym zacnym mieszkańcomODWOŁANE

03

lis

do 06-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje Technologie Maszyny
"3D Solutions" - Targi Druku i Skanu Trójwymiarowego
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
ODWOŁANE

08

lis

11:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
XX Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej - koncert festiwalowy: motyw Stabat Mater w kompozycjach Bacha, Pergolesiego i Koszewskiego
Ze względu na ograniczenia związane z „czerwoną strefą” w konc

17

lis

do 20-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Stone" - targi kamieniarskie
"Glass" - targi szkła
ODWOŁANE

18

lis

do 20-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Instalacyjne
Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa
"Poznań Drone Expo"
ODWOŁANE

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: