Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Sanepid kazał zamknąć targowiska, minister rolnictwa apeluje by ich nie zamykać - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Sanepid kazał zamknąć targowiska, minister rolnictwa apeluje by ich nie zamykać
26-03-2020 23:14   Janusz Ludwiczak
Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny nakazał bezwzględne zamknięcie targowisk i ryneczków.
Tymczasem w środę o niezamykanie targowisk i bazarów zaapelował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Sytuację można określić jako "Targ nieporozumień". Przypomnijmy. W poniedziałek miasto otrzymało od wielkopolskiego Państwowego Inspektora Sanitarnego natychmiastowy nakaz zamknięcia targowisk.

– Mamy nakaz natychmiastowego zamknięcia rynków i ryneczków. Proszę podporządkowywać się decyzjom rządzących. Nawet jeśli ja się z tym nie zgadzam, będę się stosować do tych decyzji – mówił podczas poniedziałkowej konferencji Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Następnie okazało się, że targowiska będą mogły działać do soboty.

– Udało się przekonać pana inspektora do złagodzenia nakazu. Uzyskałem zgodę, aby rynki mogły działać do soboty włącznie. Prosiłem o to, ponieważ wiem, jak ciężko jest obecnie kupcom. Dzięki temu będą mogli sprzedać już zakupiony towar i nie poniosą straty z tym związanej – tłumaczył we wtorek prezydent Jacek Jaśkowiak.

Jak czytamy w decyzji Wielkopolskiego Państwowego Inspektora Sanitarnego:
"Wielkopolski Państwowy Inspektor Sanitarny nawiązując do występującej obecnie w Polsce sytuacji epidemiologicznej wynikającej z zagrożenia koronawirusem SARS CoV-02 zalecił, aby wszystkie targowiska z terenu Poznania i Wielkopolski, na których odbywa się sprzedaż środków spożywczych z punktów otwartych (stragany, kramy) zostały zamknięte.

"Biorąc pod uwagę, iż: gromadzenie się ludzi powyżej 50 osób (często na małej powierzchni placu targowiska) może utrudniać zachowanie bezpiecznej odległości zarówno między klientami oraz klientami, a obsługą punktu sprzedaży; w dużym stopniu klientami realizującymi zakupy na targowisku są osoby starsze [...]; targowiska zlokalizowane (m.in. w Poznaniu) są najczęściej w pobliżu przystanków autobusowych, ulic czy jezdni, na których odbywa się ruch pieszych czy podróżujących komunikacją miejską, co stwarza warunki do szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa na inne osoby; sprzedaż na otwartych stoiskach gdzie zachodzą potencjalne warunki do cyrkulacji powietrza i przemieszczania się drobnoustrojów między klientami i sprzedającymi, ale także w kierunku żywności nieopakowanej, która podlega sprzedaży podjęto działania celem zminimalizowania ryzyka zakażeń" – tłumaczy w swojej decyzji Andrzej Trybusz, wojewódzki inspektor sanitarny.

Tymczasem w środę minister rolnictwa zaapelował do samorządów o niezamykanie targowisk.

– W trosce o umożliwienie konsumentom dostępu do dobrej, polskiej żywności, zachowanie bytu rolników i sprzedawców apeluję do samorządów o niezamykanie targowisk i bazarów. Uważajmy na siebie i innych, ale też wspierajmy się – zaapelował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak zaznaczył minister rolnictwa wdrożone w życie przepisy, ograniczające przebywanie poza miejscem zamieszkania, dopuszczają możliwość robienia zakupów spożywczych i dotarcie do pracy.

– Targowiska i bazary to miejsca pracy wielu osób i ich rodzin. To miejsca, na które docierają produkty od rolników, którzy mają ograniczony dziś zbyt z powodu zamknięcia barów, restauracji czy stołówek. Dajmy szansę nam wszystkim: produkującym, sprzedającym i konsumentom. Przestrzegajmy jednak podstawowych zasad, które znajdują się na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego – podkreśla minister rolnictwa Jan Ardanowski.

Miasto rozważało nawet już realizację planu b dla kupców, którzy mieliby przenieść się do hali nr 2 Międzynarodowych Targów Poznańskich.

– Wojewódzki inspektor sanitarny zgodził się na to, aby osoby handlujące mogły funkcjonować w przestrzeni zamkniętej. W związku z tym, rozmawiałem z Tomaszem Kobierskim, prezesem Międzynarodowych Targów Poznańskich, który powiedział, że jest możliwość udostępnienia do tego celu hali nr 2 na MTP. Będę konsultował z zarządem spółki Targowiska, na ile to jest technicznie i organizacyjnie możliwe – wyjaśniał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

– MTP i spółka Targowiska prowadzą rozmowy z kupcami. Wiemy już, że cześć kupców z wielką ostrożnością podchodzi do tego bo z jednej strony boją się - decyzje rządu są tak zaskakujące. To jest decyzja bardzo trudna dla kupców, my w tym zakresie staramy się stworzyć im te warunki które są możliwe w obecnych okolicznościach – powiedział prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Czy to oznacza, że targowiska będą mogły być otwarte dalej? Obecnie analizowane są szczegółowo wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Kwiatek dla Ewy" - koncert rozrywkowy dla Aktywnych 60+ w wykonaniu Piotra Jurkiewicza i Eugeniusza Cołty
Wstęp pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązujących

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: