Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Sanepid kazał zamknąć targowiska, minister rolnictwa apeluje by ich nie zamykać - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Sanepid kazał zamknąć targowiska, minister rolnictwa apeluje by ich nie zamykać
26-03-2020 23:14   Janusz Ludwiczak
Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny nakazał bezwzględne zamknięcie targowisk i ryneczków.
Tymczasem w środę o niezamykanie targowisk i bazarów zaapelował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Sytuację można określić jako "Targ nieporozumień". Przypomnijmy. W poniedziałek miasto otrzymało od wielkopolskiego Państwowego Inspektora Sanitarnego natychmiastowy nakaz zamknięcia targowisk.

– Mamy nakaz natychmiastowego zamknięcia rynków i ryneczków. Proszę podporządkowywać się decyzjom rządzących. Nawet jeśli ja się z tym nie zgadzam, będę się stosować do tych decyzji – mówił podczas poniedziałkowej konferencji Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Następnie okazało się, że targowiska będą mogły działać do soboty.

– Udało się przekonać pana inspektora do złagodzenia nakazu. Uzyskałem zgodę, aby rynki mogły działać do soboty włącznie. Prosiłem o to, ponieważ wiem, jak ciężko jest obecnie kupcom. Dzięki temu będą mogli sprzedać już zakupiony towar i nie poniosą straty z tym związanej – tłumaczył we wtorek prezydent Jacek Jaśkowiak.

Jak czytamy w decyzji Wielkopolskiego Państwowego Inspektora Sanitarnego:
"Wielkopolski Państwowy Inspektor Sanitarny nawiązując do występującej obecnie w Polsce sytuacji epidemiologicznej wynikającej z zagrożenia koronawirusem SARS CoV-02 zalecił, aby wszystkie targowiska z terenu Poznania i Wielkopolski, na których odbywa się sprzedaż środków spożywczych z punktów otwartych (stragany, kramy) zostały zamknięte.

"Biorąc pod uwagę, iż: gromadzenie się ludzi powyżej 50 osób (często na małej powierzchni placu targowiska) może utrudniać zachowanie bezpiecznej odległości zarówno między klientami oraz klientami, a obsługą punktu sprzedaży; w dużym stopniu klientami realizującymi zakupy na targowisku są osoby starsze [...]; targowiska zlokalizowane (m.in. w Poznaniu) są najczęściej w pobliżu przystanków autobusowych, ulic czy jezdni, na których odbywa się ruch pieszych czy podróżujących komunikacją miejską, co stwarza warunki do szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa na inne osoby; sprzedaż na otwartych stoiskach gdzie zachodzą potencjalne warunki do cyrkulacji powietrza i przemieszczania się drobnoustrojów między klientami i sprzedającymi, ale także w kierunku żywności nieopakowanej, która podlega sprzedaży podjęto działania celem zminimalizowania ryzyka zakażeń" – tłumaczy w swojej decyzji Andrzej Trybusz, wojewódzki inspektor sanitarny.

Tymczasem w środę minister rolnictwa zaapelował do samorządów o niezamykanie targowisk.

– W trosce o umożliwienie konsumentom dostępu do dobrej, polskiej żywności, zachowanie bytu rolników i sprzedawców apeluję do samorządów o niezamykanie targowisk i bazarów. Uważajmy na siebie i innych, ale też wspierajmy się – zaapelował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak zaznaczył minister rolnictwa wdrożone w życie przepisy, ograniczające przebywanie poza miejscem zamieszkania, dopuszczają możliwość robienia zakupów spożywczych i dotarcie do pracy.

– Targowiska i bazary to miejsca pracy wielu osób i ich rodzin. To miejsca, na które docierają produkty od rolników, którzy mają ograniczony dziś zbyt z powodu zamknięcia barów, restauracji czy stołówek. Dajmy szansę nam wszystkim: produkującym, sprzedającym i konsumentom. Przestrzegajmy jednak podstawowych zasad, które znajdują się na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego – podkreśla minister rolnictwa Jan Ardanowski.

Miasto rozważało nawet już realizację planu b dla kupców, którzy mieliby przenieść się do hali nr 2 Międzynarodowych Targów Poznańskich.

– Wojewódzki inspektor sanitarny zgodził się na to, aby osoby handlujące mogły funkcjonować w przestrzeni zamkniętej. W związku z tym, rozmawiałem z Tomaszem Kobierskim, prezesem Międzynarodowych Targów Poznańskich, który powiedział, że jest możliwość udostępnienia do tego celu hali nr 2 na MTP. Będę konsultował z zarządem spółki Targowiska, na ile to jest technicznie i organizacyjnie możliwe – wyjaśniał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

– MTP i spółka Targowiska prowadzą rozmowy z kupcami. Wiemy już, że cześć kupców z wielką ostrożnością podchodzi do tego bo z jednej strony boją się - decyzje rządu są tak zaskakujące. To jest decyzja bardzo trudna dla kupców, my w tym zakresie staramy się stworzyć im te warunki które są możliwe w obecnych okolicznościach – powiedział prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Czy to oznacza, że targowiska będą mogły być otwarte dalej? Obecnie analizowane są szczegółowo wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

lis

18:30
Łazarz
19 sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

27

lis

do 29-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Fit Expo: Fitness & Sport Park" - targi sportoweODWOŁANE

04

gru

do 06-12-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych
ODWOŁANE

02

lut

do 05-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Budma

11

lut

do 14-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: