Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W 105-tce może podróżować tylko 8 osób. Tramwaje pojadą częściej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W 105-tce może podróżować tylko 8 osób. Tramwaje pojadą częściej
28-03-2020 18:44   Janusz Ludwiczak
Od środy obowiązują nowe obostrzenia dotyczące poruszania się. I tak w pojazdach może być zajęte tylko co drugie miejsce, a do przegubowego Solarisa może wejść jedynie 20 osób, zaś do wagonu typu 105N, tzw. "stopiątki" jedynie 8 pasażerów. Od poniedziałku tramwaje i autobusy będą kursować częściej. Przywrócone zostanie również kursowanie linii nr 14 i 15.

Zgodnie z decyzją administracji rządowej od środy obowiązują nowe obostrzenia dotyczące poruszania się. Dotyczą one również komunikacji miejskiej. I tak w pojazdach może być zajęte tylko co drugie miejsce. Tramwajami i autobusami może podróżować jedynie kilka osób. I tak:
• do wagonu typu 105N (tzw. stopiątki) – max. 8 osób
• Tatra – max. 23 osoby
• Moderus Beta – max. 19 osób
• Tramino – max. 24 osoby
• Combino - max. 29 osób
• najnowsze tramwaje Moderus Gamma – max. 28 osób
• autobus krótki Solaris Urbino 12 – max. 15 osób
• autobus przegubowy Solaris Urbino 18 – max. 20 osób

Okazuje się, że ilość przewożonych pasażerów mają sprawdzać sami motorniczowie i kierowcy. Jednak nie mają oni do tego stosownych uprawnień i nie mogą odmówić przewożenia pasażerów.

– Podstawowym zadaniem, jakie wyznaczyliśmy wraz z kierownictwem policji naszym funkcjonariuszom w związku z wprowadzeniem przepisów dot. limitu przemieszczających się osób, będzie ich ścisłe egzekwowanie – zapowiedział Michał Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

– Nasze działania będą naprawdę restrykcyjne w stosunku do kierowców, których autobusy lub tramwaje będą przepełnione i gdzie nie będzie przestrzegana zasada ograniczenia ilości osób w pojazdach – zapowiedział Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji.

Pomysł ten wykpiły m.in. władze Poznania.

– Decyzje rządu w zakresie transportu publicznego i nowych obostrzeń są totalnie oderwane od rzeczywistości i stwarzają większe zagrożenie dla ludzi. Ludzie będą teraz tłoczyć się na przystankach, bo nie będą mogli wejść do tramwaju czy autobusu w imię jakichś nieżyciowych limitów i tym samym dotrzeć do pracy. Nikt nie jest w stanie tego zweryfikować ani spełnić. Przecież nawet w normalnych okolicznościach nie mielibyśmy tylu motorniczych i kierowców by to obsłużyć (a co dopiero teraz, gdy część ludzi jeszcze jest na l4, kwarantannach, opiekach nad dziećmi). To co możemy zrobić to jedynie dorzucić jeszcze kilka kursów w godzinach szczytu i dłuższe pojazdy plus roztropność pasażerów. Na koniec taka refleksja. Jak chce się rzeczywiście walczyć z koronawirusem, to trzeba to robić konsekwentnie. Nie może być tak iż wprowadza się oderwane od realiów obostrzenia, a jednocześnie chce się organizować wybory prezydenckie, szkolić ludzi, powoływać komisje etc. Coś tu nie gra. Chyba że ktoś za wszelką cenę dąży do tych wyborów. Dlaczego? To pytanie retoryczne. W autobusie, w którym jest 50 miejsc siedzących zajętych będzie mogło być jedynie 25 – wskazuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– W obecnym stanie wyjątkowym w Polsce - którego Rząd, chcąc na siłę przeprowadzić wybory, nie ma odwagi tak nazwać - to Pan ma szereg narzędzi, by realizować dyspozycje władz Rzeczpospolitej Polskiej. W związku z tym zwracam się do Pana z prośbą o zabezpieczenie na wszystkich przystankach komunikacji miejskiej w Poznaniu, przez podległe Panu służby: Policję, Straż Pożarną, WOT, możliwości egzekwowania idiotycznych rządowych zaleceń, będących dowodem na to, że władze RP nie wiedzą, jak funkcjonuje transport publiczny, bo z niego po prostu nie korzystają – napisał w liście do wojewody Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Póki co policjanci nie wystawili w Poznaniu mandatu żadnemu z kierowców i motorniczych.

– "Nie widzieliśmy przepełnienia" – przyznał mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

MPK na bieżąco weryfikuje potrzeby przewozowe. W środę na trasy skierowano 16 rezerwowych tramwajów. Od czwartku dodatkowe kursy uruchomiono na trasie "piątki".

– W miarę możliwości wzmacniana jest też komunikacja. Na linie zadysponowane zostały pojazdy o dużej pojemności. Pracownicy Nadzoru Ruchu MPK Poznań na bieżąco weryfikują – zarówno w terenie, jak i poprzez monitoring – sytuację na przystankach oraz w pojazdach transportu publicznego. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, ponownie uruchomiono tzw. rezerwy czynne – w godzinach porannego szczytu wzmocniono dodatkowymi kursami (w niektórych przypadkach na części trasy) linie tramwajowe 1, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 13 i 19 oraz autobusowe 146, 148, 151, 160, 164, 168, 169, 171, 173, 174, 177 oraz 322 – informuje Agnieszka Smogulecka, rzecznik MPK.

– Nadal utrzymana zostanie rezerwa, która będzie wzmacniać najbardziej obciążone linie, jednak należy pamiętać, że wprowadzenie powyższych zmian wiąże się z wykorzystaniem ostatniej rezerwowej grupy kierowców i motorniczych. Tym samym, w przypadku stwierdzenia zarażenia koronawirusem przez prowadzącego pojazd i zarządzenia kwarantanny w stosunku do części załogi, znacznie wzrasta ryzyko braku możliwości obsługi pełnej sieci komunikacyjnej. Ponownie apelujemy do pasażerów, żeby każdy kto nie musi się przemieszczać – pozostał w domu. Pasażerów, którzy będą korzystali z transportu publicznego prosimy stosowanie się do wprowadzonych zakazów, tym bardziej, że ZTM i MPK nie mają możliwości aby bezpośrednio pilnować respektowania tego ograniczenia. Prosimy pasażerów o odpowiedzialne korzystanie z transportu publicznego – jeśli połowa miejsc siedzących będzie zajęta, apelujemy o pozostanie na przystanku i oczekiwanie na kolejny kurs – dodaje Agnieszka Smogulecka z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Od poniedziałku, 30 marca tramwaje będą jeździć częściej w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. I tak bimby w godz. od 5:00 do 8:30 oraz od 14:00 do 17:00 kursować będą co 12 minut, a nie jak jest to teraz co 20 minut. Z kolei autobusy linii nr 151, 163, 164, 168, 169, 171 i 182 przez cały dzień będą jeździć co 20 minut.

Przywrócone zostanie całodzienne kursowanie linii nr 14, zawieszona zostanie linia nr 19.

Na tory wyjedzie również "15", która kursować będzie tylko w godzinach porannych i popołudniowych szczytów komunikacyjnych (czyli w godz. 5:00-8:30 i 14:00-17:00).

Nadal zawieszone będzie kursowanie linii tramwajowych nr 3 i 11 oraz autobusów linii nr 145, 159 i 193.

Przypomnijmy, że w związku z remontem torowiska na ulicy Dowbora-Muśnickiego i przy węźle Kórnicka tramwaje linii nr 5 i 13 zamiast przez most Św. Rocha kursują objazdem przez Strzelecką, most Królowej Jadwigi i rondo Rataje. Tak będzie do końca kwietnia.

Ponadto również w ten weekend z uwagi na budowę przejazdów rowerowych w ramach realizacji trasy rowerowej wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej niemożliwy jest przejazd tramwajów na odcinku od ronda Jeziorańskiego do pętli Junikowo.

"Jedynka" została wydłużona z ronda Jeziorańskiego przez Grunwaldzką, rondo Kaponiera, Roosevelta i trasę PST na Piątkowo.
Z kolei tramwaje linii nr 6 i 13 objeżdżają Łazarz, dojeżdżając tylko do ronda Jeziorańskiego. Dalej "szóstka" jedzie przez Reymonta, Hetmańską i Głogowską, a "trzynastka" w kierunku przeciwnym, czyli przez Roosevelta, Głogowską, Hetmańską i Reymonta.
Wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej, na odcinku Rondo Jeziorańskiego - Junikowo jeżdżą autobusy zastępcze "za tramwaj" linii T1, które na przystanki mają podjeżdżać co 5-8 minut.


Schemat sieci tramwajowej, obowiązujący od poniedziałku 30.03.2020 (Map: ZTM)


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

wrz

do 27-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targ żywności regionalnej i ekologicznej
Targi mieszkań i domów
Jesienny targ ogrodniczy

27

wrz

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal The September Concert
- koncert "U Vivaldiego"

28

wrz

do 01-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Wrzesień z zumbą w Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

29

wrz

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Baśniowa Kraina w Ogrodzie Łazarz" - warsztaty muzyczne dla dzieci z Wujkiem Ogórkiem

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: