Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W 105-tce może podróżować tylko 8 osób. Tramwaje pojadą częściej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W 105-tce może podróżować tylko 8 osób. Tramwaje pojadą częściej
28-03-2020 18:44   Janusz Ludwiczak
Od środy obowiązują nowe obostrzenia dotyczące poruszania się. I tak w pojazdach może być zajęte tylko co drugie miejsce, a do przegubowego Solarisa może wejść jedynie 20 osób, zaś do wagonu typu 105N, tzw. "stopiątki" jedynie 8 pasażerów. Od poniedziałku tramwaje i autobusy będą kursować częściej. Przywrócone zostanie również kursowanie linii nr 14 i 15.

Zgodnie z decyzją administracji rządowej od środy obowiązują nowe obostrzenia dotyczące poruszania się. Dotyczą one również komunikacji miejskiej. I tak w pojazdach może być zajęte tylko co drugie miejsce. Tramwajami i autobusami może podróżować jedynie kilka osób. I tak:
• do wagonu typu 105N (tzw. stopiątki) – max. 8 osób
• Tatra – max. 23 osoby
• Moderus Beta – max. 19 osób
• Tramino – max. 24 osoby
• Combino - max. 29 osób
• najnowsze tramwaje Moderus Gamma – max. 28 osób
• autobus krótki Solaris Urbino 12 – max. 15 osób
• autobus przegubowy Solaris Urbino 18 – max. 20 osób

Okazuje się, że ilość przewożonych pasażerów mają sprawdzać sami motorniczowie i kierowcy. Jednak nie mają oni do tego stosownych uprawnień i nie mogą odmówić przewożenia pasażerów.

– Podstawowym zadaniem, jakie wyznaczyliśmy wraz z kierownictwem policji naszym funkcjonariuszom w związku z wprowadzeniem przepisów dot. limitu przemieszczających się osób, będzie ich ścisłe egzekwowanie – zapowiedział Michał Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

– Nasze działania będą naprawdę restrykcyjne w stosunku do kierowców, których autobusy lub tramwaje będą przepełnione i gdzie nie będzie przestrzegana zasada ograniczenia ilości osób w pojazdach – zapowiedział Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji.

Pomysł ten wykpiły m.in. władze Poznania.

– Decyzje rządu w zakresie transportu publicznego i nowych obostrzeń są totalnie oderwane od rzeczywistości i stwarzają większe zagrożenie dla ludzi. Ludzie będą teraz tłoczyć się na przystankach, bo nie będą mogli wejść do tramwaju czy autobusu w imię jakichś nieżyciowych limitów i tym samym dotrzeć do pracy. Nikt nie jest w stanie tego zweryfikować ani spełnić. Przecież nawet w normalnych okolicznościach nie mielibyśmy tylu motorniczych i kierowców by to obsłużyć (a co dopiero teraz, gdy część ludzi jeszcze jest na l4, kwarantannach, opiekach nad dziećmi). To co możemy zrobić to jedynie dorzucić jeszcze kilka kursów w godzinach szczytu i dłuższe pojazdy plus roztropność pasażerów. Na koniec taka refleksja. Jak chce się rzeczywiście walczyć z koronawirusem, to trzeba to robić konsekwentnie. Nie może być tak iż wprowadza się oderwane od realiów obostrzenia, a jednocześnie chce się organizować wybory prezydenckie, szkolić ludzi, powoływać komisje etc. Coś tu nie gra. Chyba że ktoś za wszelką cenę dąży do tych wyborów. Dlaczego? To pytanie retoryczne. W autobusie, w którym jest 50 miejsc siedzących zajętych będzie mogło być jedynie 25 – wskazuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– W obecnym stanie wyjątkowym w Polsce - którego Rząd, chcąc na siłę przeprowadzić wybory, nie ma odwagi tak nazwać - to Pan ma szereg narzędzi, by realizować dyspozycje władz Rzeczpospolitej Polskiej. W związku z tym zwracam się do Pana z prośbą o zabezpieczenie na wszystkich przystankach komunikacji miejskiej w Poznaniu, przez podległe Panu służby: Policję, Straż Pożarną, WOT, możliwości egzekwowania idiotycznych rządowych zaleceń, będących dowodem na to, że władze RP nie wiedzą, jak funkcjonuje transport publiczny, bo z niego po prostu nie korzystają – napisał w liście do wojewody Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Póki co policjanci nie wystawili w Poznaniu mandatu żadnemu z kierowców i motorniczych.

– "Nie widzieliśmy przepełnienia" – przyznał mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

MPK na bieżąco weryfikuje potrzeby przewozowe. W środę na trasy skierowano 16 rezerwowych tramwajów. Od czwartku dodatkowe kursy uruchomiono na trasie "piątki".

– W miarę możliwości wzmacniana jest też komunikacja. Na linie zadysponowane zostały pojazdy o dużej pojemności. Pracownicy Nadzoru Ruchu MPK Poznań na bieżąco weryfikują – zarówno w terenie, jak i poprzez monitoring – sytuację na przystankach oraz w pojazdach transportu publicznego. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, ponownie uruchomiono tzw. rezerwy czynne – w godzinach porannego szczytu wzmocniono dodatkowymi kursami (w niektórych przypadkach na części trasy) linie tramwajowe 1, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 13 i 19 oraz autobusowe 146, 148, 151, 160, 164, 168, 169, 171, 173, 174, 177 oraz 322 – informuje Agnieszka Smogulecka, rzecznik MPK.

– Nadal utrzymana zostanie rezerwa, która będzie wzmacniać najbardziej obciążone linie, jednak należy pamiętać, że wprowadzenie powyższych zmian wiąże się z wykorzystaniem ostatniej rezerwowej grupy kierowców i motorniczych. Tym samym, w przypadku stwierdzenia zarażenia koronawirusem przez prowadzącego pojazd i zarządzenia kwarantanny w stosunku do części załogi, znacznie wzrasta ryzyko braku możliwości obsługi pełnej sieci komunikacyjnej. Ponownie apelujemy do pasażerów, żeby każdy kto nie musi się przemieszczać – pozostał w domu. Pasażerów, którzy będą korzystali z transportu publicznego prosimy stosowanie się do wprowadzonych zakazów, tym bardziej, że ZTM i MPK nie mają możliwości aby bezpośrednio pilnować respektowania tego ograniczenia. Prosimy pasażerów o odpowiedzialne korzystanie z transportu publicznego – jeśli połowa miejsc siedzących będzie zajęta, apelujemy o pozostanie na przystanku i oczekiwanie na kolejny kurs – dodaje Agnieszka Smogulecka z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Od poniedziałku, 30 marca tramwaje będą jeździć częściej w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. I tak bimby w godz. od 5:00 do 8:30 oraz od 14:00 do 17:00 kursować będą co 12 minut, a nie jak jest to teraz co 20 minut. Z kolei autobusy linii nr 151, 163, 164, 168, 169, 171 i 182 przez cały dzień będą jeździć co 20 minut.

Przywrócone zostanie całodzienne kursowanie linii nr 14, zawieszona zostanie linia nr 19.

Na tory wyjedzie również "15", która kursować będzie tylko w godzinach porannych i popołudniowych szczytów komunikacyjnych (czyli w godz. 5:00-8:30 i 14:00-17:00).

Nadal zawieszone będzie kursowanie linii tramwajowych nr 3 i 11 oraz autobusów linii nr 145, 159 i 193.

Przypomnijmy, że w związku z remontem torowiska na ulicy Dowbora-Muśnickiego i przy węźle Kórnicka tramwaje linii nr 5 i 13 zamiast przez most Św. Rocha kursują objazdem przez Strzelecką, most Królowej Jadwigi i rondo Rataje. Tak będzie do końca kwietnia.

Ponadto również w ten weekend z uwagi na budowę przejazdów rowerowych w ramach realizacji trasy rowerowej wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej niemożliwy jest przejazd tramwajów na odcinku od ronda Jeziorańskiego do pętli Junikowo.

"Jedynka" została wydłużona z ronda Jeziorańskiego przez Grunwaldzką, rondo Kaponiera, Roosevelta i trasę PST na Piątkowo.
Z kolei tramwaje linii nr 6 i 13 objeżdżają Łazarz, dojeżdżając tylko do ronda Jeziorańskiego. Dalej "szóstka" jedzie przez Reymonta, Hetmańską i Głogowską, a "trzynastka" w kierunku przeciwnym, czyli przez Roosevelta, Głogowską, Hetmańską i Reymonta.
Wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej, na odcinku Rondo Jeziorańskiego - Junikowo jeżdżą autobusy zastępcze "za tramwaj" linii T1, które na przystanki mają podjeżdżać co 5-8 minut.


Schemat sieci tramwajowej, obowiązujący od poniedziałku 30.03.2020 (Map: ZTM)


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: