Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wojewoda prosi władze Poznania o przywrócenie codziennego rozkładu jazdy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wojewoda prosi władze Poznania o przywrócenie codziennego rozkładu jazdy
25-03-2020 22:49   Janusz Ludwiczak
Od czwartku pojawią się dodatkowe kursy "piątki", a od poniedziałku tramwaje i autobusy będą kursować częściej. Przywrócone zostanie również kursowanie linii nr 14 i 15.

Rząd wprowadził od środy nowe obostrzenia dotyczące poruszania się. Dotyczą one również komunikacji miejskiej. W pojazdach może być zajęte tylko co drugie miejsce. Oznacza to, że w tramwaju czy autobusie, w którym jest 50 miejsc siedzących może podróżować tylko 25 osób. Więcej o tym w artykule: ZTM apeluje do pasażerów: "każdy kto nie musi się przemieszczać, by pozostał w domu".

– Decyzje rządu w zakresie transportu publicznego i nowych obostrzeń są totalnie oderwane od rzeczywistości i stwarzają większe zagrożenie dla ludzi. Apeluję o ich cofnięcie!!! Ludzie będą teraz tłoczyć się na przystankach, bo nie będą mogli wejść do tramwaju czy autobusu w imię jakichś nieżyciowych limitów i tym samym dotrzeć do pracy. Nikt nie jest w stanie tego zweryfikować ani spełnić – wskazuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Okazuje się, że ilość przewożonych pasażerów mają sprawdzać sami motorniczowie i kierowcy. Jednak nie mają oni do tego stosownych uprawnień i nie mogą odmówić przewożenia pasażerów.

– Podstawowym zadaniem, jakie wyznaczyliśmy wraz z kierownictwem policji naszym funkcjonariuszom w związku z wprowadzeniem przepisów dot. limitu przemieszczających się osób, będzie ich ścisłe egzekwowanie – zapowiedział Michał Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

– Od jutra nasze działania będą naprawdę restrykcyjne w stosunku do kierowców, których autobusy lub tramwaje będą przepełnione i gdzie nie będzie przestrzegana zasada ograniczenia ilości osób w pojazdach – zapowiedział Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji.

Nie wiadomo jak miałaby być egzekwowana liczba pasażerów zwłaszcza w drugim wagonie tramwaju.

Wojewoda wielkopolski napisał list do władz miasta, w którym apeluje o przywrócenie codziennego [czyli roboczego - przyp. red.] rozkładu jazdy.

– Na podstawie wielu sygnałów od mieszkańców Poznania proszę o przywrócenie codziennego rozkładu jazdy, który zwiększy liczbę dostępnego do pasażerów taboru, a tym samym umożliwi dostosowanie się miasta wytycznych obowiązujących w stanie epidemii – zaapelował Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

Władze Poznania przekonują, że na razie nie jest możliwe przywrócenie roboczego rozkładu jazdy.

– Nawet jeśli mielibyśmy wozić powietrze i wrócić do normalnego rozkładu jazdy to nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Sporej ilości pracowników MPK nie ma fizycznie w pracy – część osób jest chora, część opiekuje się dziećmi, część jest na kwarantannie. Fizycznie nie mamy ludzi. To jest sytuacja nadzwyczajna. O 80% spadła ilość pasażerów. Sam korzystam z transportu zbiorowego. Boli mnie to, że tramwaje muszą jeździć rzadziej – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– Nie mogę zmusić osób, które są na zwolnieniach lekarskich czy opiekują się dziećmi, by stawili się w pracy. Część osób poddawanych jest kwarantannie – zaznaczył Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

– Obecnie prawie jedna czwarta prowadzących pojazdy (25,6 proc. kierowców autobusów i 23,5 proc. motorniczych) nie pozostaje do dyspozycji pracodawcy. Powód? Zwolnienie lekarskie, urlop, opieka nad dzieckiem itd. Co wymaga podkreślenia, możliwości uruchomienia zależne są również od ciążącego na przewoźniku obowiązku zapewnienia każdemu prowadzącemu pojazd odpowiedniej liczby dni wolnych w miesiącu. Istotnym ograniczeniem są również zapisy Ustawy o czasie pracy kierowców, w stosunku do której w specustawie nie przewiduje się żadnych zmian – wyjaśnia Agnieszka Smogulecka, rzecznik MPK.

MPK na bieżąco weryfikowało potrzeby przewozowe. W środę na trasy skierowano 16 rezerwowych tramwajów.

– Pracownicy Nadzoru Ruchu od rana weryfikowali – zarówno w terenie, jak i na monitoringu – sytuację na przystankach oraz w pojazdach transportu publicznego. W wyniku tych obserwacji uruchomiono tzw. rezerwy czynne – w godzinach porannego szczytu wzmocniono dodatkowymi kursami (w niektórych przypadkach na części trasy) linie 1, 7, 9, 16 i 19. Podobnie, podczas dzisiejszego popołudniowego szczytu komunikacyjnego oraz jutro i w piątek, wszystkie rezerwy zostaną skierowane do wzmocnienia najbardziej obciążonych linii – tłumaczy Agnieszka Smogulecka z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Dodatkowe wzmocnienia wprowadza organizujący komunikację w mieście Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM). I tak w czwartek i piątek realizowane będą dodatkowe kursy m.in. na trasie linii nr 5.

Ponadto, od poniedziałku, 30 marca tramwaje w dni robocze, w godz. od 5:00 do 8:30 oraz od 14:00 do 17:00 kursować będą co 12 minut, a nie jak teraz co 20 minut.

Przywrócone zostanie całodzienne kursowanie linii nr 14, zawieszona zostanie linia nr 19. Na tory wyjedzie również "15", która kursować będzie tylko w godzinach porannych i popołudniowych szczytów komunikacyjnych.

Autobusy kursować będą nadal zgodnie z sobotnim rozkładem jazdy. Jednak w sytuacjach awaryjnych w rezerwie czekać będą możliwie dostępne pojazdy, by wzmacniać kursy, na których podróżuje najwięcej pasażerów.

Nadal zawieszone będzie kursowanie linii tramwajowych nr 3 i 11 oraz autobusów linii nr 145, 159 i 193.

– Należy pamiętać, że wprowadzenie powyższych zmian wiąże się z wykorzystaniem ostatniej rezerwowej grupy kierowców i motorniczych. Tym samym, w przypadku stwierdzenia zarażenia koronawirusem przez prowadzącego pojazd i zarządzenia kwarantanny w stosunku do części załogi, znacznie wzrasta ryzyko braku możliwości obsługi pełnej sieci komunikacyjnej – podsumowuje Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: