Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

ZTM apeluje do pasażerów: "każdy kto nie musi się przemieszczać, by pozostał w domu" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
ZTM apeluje do pasażerów: "każdy kto nie musi się przemieszczać, by pozostał w domu"
25-03-2020 00:24   Janusz Ludwiczak
Od środy liczba pasażerów w autobusach i tramwajach nie będzie mogła przekraczać połowy liczby miejsc siedzących. Zarząd Transportu Miejskiego prosi pasażerów, którzy muszą korzystać z tramwajów i autobusów, by stosowali się do wprowadzonych przez administracje rządową przepisów. W pojazdach zajęte będzie mogło być co drugie miejsce. Oznacza to, że w autobusie, w którym jest 50 miejsc siedzących zajętych będzie mogło być jedynie 25.

Jak już informowaliśmy od środy wprowadzone zostaną ograniczenia związane z poruszaniem się poza domem. Dotyczy to również komunikacji zbiorowej.

– Wprowadzamy nowe ograniczenia przemieszczania się i w zgromadzeniach. W autobusach i tramwajach nie tylko nie może być tłoku, ale muszą być one bezpieczne dla tych osób, które muszą dojechać do swoich zakładów pracy, do aptek, do sklepów. Tylko miejsca siedzące podzielone na dwa. Zostawmy środki komunikacji publicznej dla tych, co muszą udać się do swojego zakładu pracy, apteki, sklepu lub dla tych, co nie mogą zaoferować pracy zdalnej – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

W pojazdach komunikacji publicznej zajęte będzie mogło być co drugie miejsce. Oznacza to, że w najnowszych tramwajach Moderus Gamma, które mają 56 miejsc siedzących będzie mogło jechać 28 osób, zaś Solaris Tramino, który ma 48 miejsc siedzących pomieści 24 osoby. Z kolei przegubowe autobusy zabiorą tylko 20 pasażerów.

– Decyzje rządu w zakresie transportu publicznego i nowych obostrzeń są totalnie oderwane od rzeczywistości i stwarzają większe zagrożenie dla ludzi. Apeluję o ich cofnięcie!!! Ludzie będą teraz tłoczyć się na przystankach, bo nie będą mogli wejść do tramwaju czy autobusu w imię jakichś nieżyciowych limitów i tym samym dotrzeć do pracy. Nikt nie jest w stanie tego zweryfikować ani spełnić. Przecież nawet w normalnych okolicznościach nie mielibyśmy tylu motorniczych i kierowców by to obsłużyć (a co dopiero teraz, gdy część ludzi jeszcze jest na l4, kwarantannach, opiekach nad dziećmi). To co możemy zrobić to jedynie dorzucić jeszcze kilka kursów w godzinach szczytu i dłuższe pojazdy plus roztropność pasażerów. Na koniec taka refleksja. Jak chce się rzeczywiście walczyć z koronawirusem, to trzeba to robić konsekwentnie. Nie może być tak iż wprowadza się oderwane od realiów obostrzenia, a jednocześnie chce się organizować wybory prezydenckie, szkolić ludzi, powoływać komisje etc. Coś tu nie gra. Chyba że ktoś za wszelką cenę dąży do tych wyborów. Dlaczego? To pytanie retoryczne. W autobusie, w którym jest 50 miejsc siedzących zajętych będzie mogło być jedynie 25 – wskazuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) apelują do pasażerów o stosowanie się do restrykcji rządu.

– Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu nie ma możliwości istotnego zwiększenia liczby kursów – ponieważ powody stojące za dotychczasowymi decyzjami odnośnie sukcesywnie ograniczanej komunikacji miejskiej nadal pozostają aktualne – apelujemy do pasażerów o stosowanie się do obostrzenia dotyczącego zajmowania wyłącznie połowy miejsc siedzących. Warto podkreślić, że nawet powrót do funkcjonowania transportu bez żadnych ograniczeń – w rytmie zwykłego rozkładu dnia roboczego – nie pozwoliłby zapewnić warunków podróży wskazanych przez Ministerstwo Zdrowia. Dlatego apelujemy do pasażerów, żeby każdy kto nie musi się przemieszczać – pozostał w domu. Pasażerów, którzy będą korzystali z transportu publicznego prosimy stosowanie się do wprowadzonych zakazów, tym bardziej, że ZTM i MPK nie mają możliwości aby bezpośrednio pilnować respektowania tego ograniczenia. Prosimy pasażerów o odpowiedzialne korzystanie z transportu publicznego – jeśli połowa miejsc siedzących będzie zajęta, apelujemy o pozostanie na przystanku i oczekiwanie na kolejny kurs – apeluje Zarząd Transportu Miejskiego.

Od poniedziałku tramwaje i autobusy w dni robocze kursują tak jak w soboty. Ponadto nie kursują tramwaje linii nr 3, 11, 14 i 15 oraz zawieszono linie autobusowe nr 145, 159 i 193. Tym samym ulicą Głogowską i Grunwaldzką kursują tylko dwie linie tramwajowe, każda z nich co 20 minut. Natomiast z Dworca Zachodniego wzdłuż trasy PeSTki na Winogrady i Piątkowo uruchomiona została linia tramwajowa nr 19.

Rzadziej kursują tramwaje i autobusy w wielu miastach, jednak po wprowadzeniu weekendowych rozkładów przywracany jest roboczy rozkład jazdy. Tak zrobiono m.in. w Szczecinie i Bydgoszczy oraz na kilku linii tramwajowych i autobusowych we Wrocławiu. Z kolei w Gdańsku część kursów połowy linii tramwajowych oraz paru autobusowych w szczycie porannym wykonywanych będzie równocześnie przez dwa pojazdy.

– Nawet jeśli mielibyśmy wozić powietrze i wrócić do normalnego rozkładu jazdy to nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Sporej ilości pracowników MPK nie ma fizycznie w pracy – część osób jest chora, część opiekuje się dziećmi, część jest na kwarantannie. Fizycznie nie mamy ludzi. To jest sytuacja nadzwyczajna. O 80% spadła ilość pasażerów. Sam korzystam z transportu zbiorowego. Boli mnie to, że tramwaje muszą jeździć rzadziej – powiedział na antenie Telewizji WTK wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

MPK jednak przyguje tramwaje i motorniczych rezerwowych. Pojazdy mają być wysyłane na trasy, gdzie problemy będą największe.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
09

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

10

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
„Śpiewamy przy ognisku”- Koncert z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki".

11

lip

do 12-07-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Rodzinny

12

lip

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie - II tura
w godz. 7:00-21:00

13

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Lato z zumbą W Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy mailowe: zap

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: