Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W dni robocze tramwaje i autobusy jeżdżą jak w soboty. Zawieszono kolejne linie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W dni robocze tramwaje i autobusy jeżdżą jak w soboty. Zawieszono kolejne linie
23-03-2020 23:53   Janusz Ludwiczak
Od poniedziałku ZTM wprowadził "specjalny rozkład jazdy". Komunikacja w dni robocze jeździ teraz tak jak w soboty. Ponadto nie kursują tramwaje linii nr 3, 11, 14 i 15 oraz zawieszono linie autobusowe nr 145, 159 i 193. Tym samym ulicą Głogowską i Grunwaldzką kursują tylko dwie linie tramwajowe, każda z nich co 20 minut.

– Zmiany te wynikają z konieczności dostosowania komunikacji do znacząco zmniejszonej mobilności mieszkańców oraz coraz bardziej ograniczonych możliwości obsługi. Dużo mniejsza mobilność przekłada się na znacznie niższą frekwencję na liniach. Oceniamy, że aktualnie z możliwości podróży środkami publicznego transportu zbiorowego korzysta mniej niż 20 proc. naszych pasażerów. Należy mieć także na uwadze wysoki i stale rosnący poziom absencji wśród prowadzących pojazdy komunikacji miejskiej – wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego.

I tak od poniedziałku tramwaje i autobusy kursują tak jak w soboty. Nie kursuje zatem "trójka", ponadto zawieszone jest funkcjonowanie linii tramwajowych nr 11, 14 i 15 oraz autobusów linii nr 145, 159 i 193.

ZTM zawiesił również połączenia w innych częściach miasta. I tak nie kursują również tramwaje linii nr 2 i 4 oraz autobusy linii nr 121, 144, 149, 150, 157, 170 i 194, nocne nr 231, 232, 235, 241, 250, 253 oraz kilka podmiejskich (nr 341, 388, 392, 394, 396, 397, 435, 616, 690, 886 i 889).

Ponadto uruchomiona została "dziewiętnastka". Tramwaje linii nr 19 kursują z Dworca Zachodniego trasą PeSTki na Os. Sobieskiego co 20 minut (w niedzielę do godz. 10:00 co pół godziny).

– Po wprowadzeniu ograniczeń na liniach miejskich liczba kilometrów realizowanych przez tramwaje i autobusy zmniejszy się łącznie o ok. 43 proc., przy szacowanym spadku liczby pasażerów o ok. 80 proc. – przekonywał w piątek ZTM.

Tymczasem w poniedziałek tramwaje były przepełnione. Ulicą Głogowską kursują teraz tylko dwie linie – nr 5 i 8. Podobnie jest na Grunwaldzkiej (tylko "6" i "13").

– Miałem dziś obowiązek poruszania się komunikacją miejską. Na stronie MPK prezentowany jest rozkład tramwajów co 12 min, niestety faktycznie na przystanku okazało się że przejazdy funkcjonują co 20 min. To w połączeniu z zawieszeniem na trasie ul. Głogowskiej linii 3, 11 i 14 daje efekt jak na załączonych zdjęciach. Przyznacie Państwo, że nie ma to nic wspólnego z tym, o czym mówił minister Szumowski - o "narodowej kwarantannie". W pojazdach nie można zachować zalecanej nie tylko 1.5 m odległości, ale i z 50 cm jest kłopot. Rozumiem, że zmniejszenie liczebności pojazdów jest ekonomiczne dla MPK i ZTM, ale w żaden sposób nie jest to zdrowe dla społeczeństwa – zaalarmował portal epoznan.pl Krzysztof, czytelnik i pasażer.

Do sytuacji odniósł się w poniedziałek prezydent Poznania.

– Na dwóch liniach, zwłaszcza tam, gdzie kursuje "Pestka", zdarzyły się incydentalne sytuacje, że to napełnienie było wyższe, niż zakładaliśmy. Śledzimy na bieżąco stopień napełnienia tramwajów, dostajemy dane z ZTM. Mamy też wyraźny spadek przychodów z biletów i on też pokazuje nam, że to napełnienie jest niewielkie, co do zasady nie przekracza 30 osób w tramwaju, w którym normalnie może podróżować 200-220 pasażerówZ jednej strony, nie chcemy wozić powietrza i marnotrawić środków, z drugiej - obserwujemy na bieżąco sytuację i tak będziemy tym sterować, by nigdzie zbyt duża liczba pasażerów nie musiała jechać w jednym pojeździe – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Od wtorku ZTM wprowadza jednak dodatkowe kursy na liniach nr 12 i 16. I tak kursująca przez Łazarz "dwunastka" wykonywać będzie dwa dodatkowe kursy między godz. 7 a 8. Oznacza to, że w porannym szczycie z Dworca Zachodniego na Winogrady i Piątkowo oraz do centrum i na Rataje tramwaje linii nr 12 będą kursować co ok. 10 minut.

– Zdajemy sobie sprawę, że zmiany ograniczyły możliwość dojazdu bezpośredniego, dlatego prosimy o zrozumienie sytuacji i apelujemy o wykonywanie przejazdów łączonych z wykorzystaniem przesiadek. Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że sytuacja jest wyjątkowa i nie ma precedensu we współczesnej historii komunikacji – podsumowuje Bartosz Trzebiatowski z Zarządu Transportu Miejskiego.

ZTM informuje również o możliwości zwrotu biletów okresowych. Zwrot za niewykorzystaną "sieciówkę" można otrzymać w momencie, kiedy nie rozpoczął się jeszcze termin obowiązywania biletu lub część kwoty – w momencie, kiedy termin obowiązywania biletu już się rozpoczął. Więcej szczegółów na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego.


Map: ZTM

Przypomnijmy, że w związku z remontem torowiska na ulicy Dowbora-Muśnickiego i przy węźle Kórnicka tramwaje linii nr 5 i 13 zamiast przez most Św. Rocha kursują objazdem przez Strzelecką, most Królowej Jadwigi i rondo Rataje. Tak będzie do końca kwietnia.

Ponadto również w ten weekend z uwagi na budowę przejazdów rowerowych w ramach realizacji trasy rowerowej wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej niemożliwy będzie przejazd tramwajów na odcinku od ronda Jeziorańskiego do pętli Junikowo.

"Jedynka" zostanie wydłużona z ronda Jeziorańskiego przez Grunwaldzką, rondo Kaponiera, Roosevelta i trasę PST na Piątkowo. Z kolei tramwaje linii nr 6 i 13 będą objeżdżać Łazarz, dojeżdżając tylko do ronda Jeziorańskiego. "Szóstka" pojedzie przez Reymonta, Hetmańską i Głogowską, a "trzynastka" w kierunku przeciwnym, czyli przez Roosevelta, Głogowską, Hetmańską i Reymonta. Wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej, na odcinku Rondo Jeziorańskiego - Junikowo kursować będą autobusy zastępcze "za tramwaj" linii T1, które na przystanki mają podjeżdżać co 5-8 minut.

Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej:

Komunikację z Łazarzem zapewniają tramwaje linii nr 1, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 13, 18 i 19 oraz autobusy linii nr 164, 179, 182; 148, 163, 169 i 177, które w dni robocze kursują według sobotniego rozkładu jazdy.

Linia nr 1 (w dniach 28 i 29 marca):
FRANOWO – ... – Hetmańska – Reymonta – rondo Jeziorańskiego – Grunwaldzka – Bukowska – Rondo Kaponiera – Roosevelta – trasa PST – OS. SOBIESKIEGO

Linia nr 3:
Kursowanie zawieszone

Linia nr 5:
GÓRCZYN – Głogowska – ... – Marcinkowskiego – Podgórna – Strzelecka – most Królowej Jadwigi – rondo Rataje – Jana Pawła II – trasa Kórnicka – ... – STOMIL

Linia nr 6 (w dniach 28 i 29 marca):
MIŁOSTOWO – ... – Matyi – Most Dworcowy – Roosevelta – Bukowska – Grunwaldzka – RONDO JEZIORAŃSKIEGO – Reymonta – Hetmańska – Głogowska – Most Dworcowy – Matyi – ... – MIŁOSTOWO

Linia nr 11:
Kursowanie zawieszone

Linia nr 13 (do 20 marca, od 23-27.03 oraz od 30 marca):
JUNIKOWO – Grunwaldzka – ... – Marcinkowskiego – Podgórna – Strzelecka – most Królowej Jadwigi – rondo Rataje – Zamenhofa – ... STAROŁĘKA

Linia nr 13 (w dniach 21, 22, 28 i 29 marca):
STAROŁĘKA – ... – Most Uniwersytecki – Rondo Kaponiera – Roosevelta – Głogowska Hetmańska – Reymonta – RONDO JEZIORAŃSKIEGO – Grunwaldzka – Bukowska – Rondo Kaponiera – Most Uniwersytecki – Św. Marcin – Marcinkowskiego – Strzelecka – most Królowej Jadwigi – rondo Rataje – Zamenhofa – ... STAROŁĘKA

Linia nr 14:
Kursowanie zawieszone

Linia nr 15:
Kursowanie zawieszone

Linia nr 19:
DWORZEC ZACHODNI – dolna trasa PST – Rondo Kaponiera (poziom -2) – trasa PST – OS. SOBIESKIEGO

Autobus "za tramwaj" – LINIA T1 (w dniach 28 i 29 marca):
RONDO JEZIORAŃSKIEGO – Grunwaldzka – JUNIKOWO
Częstotliwość kursowania w soboty oraz w niedzielę od godz. 10:00 co 5 minut, w niedzielę do godz. 10:00 co 7/8 minut

Linia autobusowa nr 145: Kursowanie zawieszone

Linia autobusowa nr 159: Kursowanie zawieszone

Linia autobusowa nr 193: Kursowanie zawieszone


Komentarze (3)

25-03-2020 14:27:00
pyra
Pan Jakowiak i Swita nie jezdzi komunikacja miejska to maja to gdzies, to chyba oczywiste.
24-03-2020 13:36:05
Ania
Po nowych obostrzeniach i dalszej redukcji ilości pojazdów powstaną tłumy ludzi na przystankach
24-03-2020 12:26:36
Sebaja
Jaśkowiaka pod sąd a narażenie mieszkańców POZNANIA na zarażenie Koronowirusem w zatłoczonych środkach komunikacji miejskiej taki prezent to hańba.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020
ODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Memento" - targi funeralne

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

01

wrz

do 03-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: