Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W dni robocze tramwaje i autobusy jeżdżą jak w soboty. Zawieszono kolejne linie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W dni robocze tramwaje i autobusy jeżdżą jak w soboty. Zawieszono kolejne linie
23-03-2020 23:53   Janusz Ludwiczak
Od poniedziałku ZTM wprowadził "specjalny rozkład jazdy". Komunikacja w dni robocze jeździ teraz tak jak w soboty. Ponadto nie kursują tramwaje linii nr 3, 11, 14 i 15 oraz zawieszono linie autobusowe nr 145, 159 i 193. Tym samym ulicą Głogowską i Grunwaldzką kursują tylko dwie linie tramwajowe, każda z nich co 20 minut.

– Zmiany te wynikają z konieczności dostosowania komunikacji do znacząco zmniejszonej mobilności mieszkańców oraz coraz bardziej ograniczonych możliwości obsługi. Dużo mniejsza mobilność przekłada się na znacznie niższą frekwencję na liniach. Oceniamy, że aktualnie z możliwości podróży środkami publicznego transportu zbiorowego korzysta mniej niż 20 proc. naszych pasażerów. Należy mieć także na uwadze wysoki i stale rosnący poziom absencji wśród prowadzących pojazdy komunikacji miejskiej – wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego.

I tak od poniedziałku tramwaje i autobusy kursują tak jak w soboty. Nie kursuje zatem "trójka", ponadto zawieszone jest funkcjonowanie linii tramwajowych nr 11, 14 i 15 oraz autobusów linii nr 145, 159 i 193.

ZTM zawiesił również połączenia w innych częściach miasta. I tak nie kursują również tramwaje linii nr 2 i 4 oraz autobusy linii nr 121, 144, 149, 150, 157, 170 i 194, nocne nr 231, 232, 235, 241, 250, 253 oraz kilka podmiejskich (nr 341, 388, 392, 394, 396, 397, 435, 616, 690, 886 i 889).

Ponadto uruchomiona została "dziewiętnastka". Tramwaje linii nr 19 kursują z Dworca Zachodniego trasą PeSTki na Os. Sobieskiego co 20 minut (w niedzielę do godz. 10:00 co pół godziny).

– Po wprowadzeniu ograniczeń na liniach miejskich liczba kilometrów realizowanych przez tramwaje i autobusy zmniejszy się łącznie o ok. 43 proc., przy szacowanym spadku liczby pasażerów o ok. 80 proc. – przekonywał w piątek ZTM.

Tymczasem w poniedziałek tramwaje były przepełnione. Ulicą Głogowską kursują teraz tylko dwie linie – nr 5 i 8. Podobnie jest na Grunwaldzkiej (tylko "6" i "13").

– Miałem dziś obowiązek poruszania się komunikacją miejską. Na stronie MPK prezentowany jest rozkład tramwajów co 12 min, niestety faktycznie na przystanku okazało się że przejazdy funkcjonują co 20 min. To w połączeniu z zawieszeniem na trasie ul. Głogowskiej linii 3, 11 i 14 daje efekt jak na załączonych zdjęciach. Przyznacie Państwo, że nie ma to nic wspólnego z tym, o czym mówił minister Szumowski - o "narodowej kwarantannie". W pojazdach nie można zachować zalecanej nie tylko 1.5 m odległości, ale i z 50 cm jest kłopot. Rozumiem, że zmniejszenie liczebności pojazdów jest ekonomiczne dla MPK i ZTM, ale w żaden sposób nie jest to zdrowe dla społeczeństwa – zaalarmował portal epoznan.pl Krzysztof, czytelnik i pasażer.

Do sytuacji odniósł się w poniedziałek prezydent Poznania.

– Na dwóch liniach, zwłaszcza tam, gdzie kursuje "Pestka", zdarzyły się incydentalne sytuacje, że to napełnienie było wyższe, niż zakładaliśmy. Śledzimy na bieżąco stopień napełnienia tramwajów, dostajemy dane z ZTM. Mamy też wyraźny spadek przychodów z biletów i on też pokazuje nam, że to napełnienie jest niewielkie, co do zasady nie przekracza 30 osób w tramwaju, w którym normalnie może podróżować 200-220 pasażerówZ jednej strony, nie chcemy wozić powietrza i marnotrawić środków, z drugiej - obserwujemy na bieżąco sytuację i tak będziemy tym sterować, by nigdzie zbyt duża liczba pasażerów nie musiała jechać w jednym pojeździe – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Od wtorku ZTM wprowadza jednak dodatkowe kursy na liniach nr 12 i 16. I tak kursująca przez Łazarz "dwunastka" wykonywać będzie dwa dodatkowe kursy między godz. 7 a 8. Oznacza to, że w porannym szczycie z Dworca Zachodniego na Winogrady i Piątkowo oraz do centrum i na Rataje tramwaje linii nr 12 będą kursować co ok. 10 minut.

– Zdajemy sobie sprawę, że zmiany ograniczyły możliwość dojazdu bezpośredniego, dlatego prosimy o zrozumienie sytuacji i apelujemy o wykonywanie przejazdów łączonych z wykorzystaniem przesiadek. Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że sytuacja jest wyjątkowa i nie ma precedensu we współczesnej historii komunikacji – podsumowuje Bartosz Trzebiatowski z Zarządu Transportu Miejskiego.

ZTM informuje również o możliwości zwrotu biletów okresowych. Zwrot za niewykorzystaną "sieciówkę" można otrzymać w momencie, kiedy nie rozpoczął się jeszcze termin obowiązywania biletu lub część kwoty – w momencie, kiedy termin obowiązywania biletu już się rozpoczął. Więcej szczegółów na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego.


Map: ZTM

Przypomnijmy, że w związku z remontem torowiska na ulicy Dowbora-Muśnickiego i przy węźle Kórnicka tramwaje linii nr 5 i 13 zamiast przez most Św. Rocha kursują objazdem przez Strzelecką, most Królowej Jadwigi i rondo Rataje. Tak będzie do końca kwietnia.

Ponadto również w ten weekend z uwagi na budowę przejazdów rowerowych w ramach realizacji trasy rowerowej wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej niemożliwy będzie przejazd tramwajów na odcinku od ronda Jeziorańskiego do pętli Junikowo.

"Jedynka" zostanie wydłużona z ronda Jeziorańskiego przez Grunwaldzką, rondo Kaponiera, Roosevelta i trasę PST na Piątkowo. Z kolei tramwaje linii nr 6 i 13 będą objeżdżać Łazarz, dojeżdżając tylko do ronda Jeziorańskiego. "Szóstka" pojedzie przez Reymonta, Hetmańską i Głogowską, a "trzynastka" w kierunku przeciwnym, czyli przez Roosevelta, Głogowską, Hetmańską i Reymonta. Wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej, na odcinku Rondo Jeziorańskiego - Junikowo kursować będą autobusy zastępcze "za tramwaj" linii T1, które na przystanki mają podjeżdżać co 5-8 minut.

Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej:

Komunikację z Łazarzem zapewniają tramwaje linii nr 1, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 13, 18 i 19 oraz autobusy linii nr 164, 179, 182; 148, 163, 169 i 177, które w dni robocze kursują według sobotniego rozkładu jazdy.

Linia nr 1 (w dniach 28 i 29 marca):
FRANOWO – ... – Hetmańska – Reymonta – rondo Jeziorańskiego – Grunwaldzka – Bukowska – Rondo Kaponiera – Roosevelta – trasa PST – OS. SOBIESKIEGO

Linia nr 3:
Kursowanie zawieszone

Linia nr 5:
GÓRCZYN – Głogowska – ... – Marcinkowskiego – Podgórna – Strzelecka – most Królowej Jadwigi – rondo Rataje – Jana Pawła II – trasa Kórnicka – ... – STOMIL

Linia nr 6 (w dniach 28 i 29 marca):
MIŁOSTOWO – ... – Matyi – Most Dworcowy – Roosevelta – Bukowska – Grunwaldzka – RONDO JEZIORAŃSKIEGO – Reymonta – Hetmańska – Głogowska – Most Dworcowy – Matyi – ... – MIŁOSTOWO

Linia nr 11:
Kursowanie zawieszone

Linia nr 13 (do 20 marca, od 23-27.03 oraz od 30 marca):
JUNIKOWO – Grunwaldzka – ... – Marcinkowskiego – Podgórna – Strzelecka – most Królowej Jadwigi – rondo Rataje – Zamenhofa – ... STAROŁĘKA

Linia nr 13 (w dniach 21, 22, 28 i 29 marca):
STAROŁĘKA – ... – Most Uniwersytecki – Rondo Kaponiera – Roosevelta – Głogowska Hetmańska – Reymonta – RONDO JEZIORAŃSKIEGO – Grunwaldzka – Bukowska – Rondo Kaponiera – Most Uniwersytecki – Św. Marcin – Marcinkowskiego – Strzelecka – most Królowej Jadwigi – rondo Rataje – Zamenhofa – ... STAROŁĘKA

Linia nr 14:
Kursowanie zawieszone

Linia nr 15:
Kursowanie zawieszone

Linia nr 19:
DWORZEC ZACHODNI – dolna trasa PST – Rondo Kaponiera (poziom -2) – trasa PST – OS. SOBIESKIEGO

Autobus "za tramwaj" – LINIA T1 (w dniach 28 i 29 marca):
RONDO JEZIORAŃSKIEGO – Grunwaldzka – JUNIKOWO
Częstotliwość kursowania w soboty oraz w niedzielę od godz. 10:00 co 5 minut, w niedzielę do godz. 10:00 co 7/8 minut

Linia autobusowa nr 145: Kursowanie zawieszone

Linia autobusowa nr 159: Kursowanie zawieszone

Linia autobusowa nr 193: Kursowanie zawieszone


R E K L A M A

Komentarze (3)

25-03-2020 14:27:00
pyra
Pan Jakowiak i Swita nie jezdzi komunikacja miejska to maja to gdzies, to chyba oczywiste.
24-03-2020 13:36:05
Ania
Po nowych obostrzeniach i dalszej redukcji ilości pojazdów powstaną tłumy ludzi na przystankach
24-03-2020 12:26:36
Sebaja
Jaśkowiaka pod sąd a narażenie mieszkańców POZNANIA na zarażenie Koronowirusem w zatłoczonych środkach komunikacji miejskiej taki prezent to hańba.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

wrz

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert "Zielono mi" w wykonaniu Klubu Szyderców Bis

22

wrz

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

24

wrz

do 26-09-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Tour Salon" - Targi Regionów i Produktów Turystycznych
Targi kamperów i przyczep kempingowych oraz wyposażenia
Targ mieszkań i domów (25-26.09.)
9. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert Dominiki Dobrosielskiej "Moje serce to jest muzyk"
(w przypadku deszczu koncert odbędzie się w sali domu kultury Klub "Krąg")

26

wrz

Koszary Kultury ul. Matejki 62
Babi Targ
w godz. 12:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: