Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wierni zostali w domach – dyspensa od uczestniczenia we mszy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wierni zostali w domach – dyspensa od uczestniczenia we mszy
18-03-2020 07:18   Janusz Ludwiczak
W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w świątyniach na nabożeństwach może przebywać do 50 osób. W obawie przed koronowirusem arcybiskup udzielił dyspensy wiernym od obowiązku udziału w niedzielnej mszy św. W niedzielnej eucharystii w łazarskich świątyniach uczestniczyło ok. 10-20 osób. Niektóre parafie na żywo transmitowały eucharystię przez internet.

W piątek wprowadzono stan epidemiczny. Liczbę uczestników zgromadzeń ograniczono do 50 osób. Dotyczy to również kościołów.

– W obliczu światowej pandemii najważniejsze słowa to bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Musimy wykonać wszystkie możliwe kroki, żeby bezpieczeństwo zdrowotne Polaków było utrzymane. Zgodnie z ustawą, jest to stan pozwalający nakładać dodatkowe ograniczenia, które są niezbędne by powstrzymać rozprzestrzenię się wirusa – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański w związku z zagrożeniem koronawirusem udzielił do 29 marca dyspensy od obowiązku niedzielnego udziału we mszy św. Wiernym zalecany był udział w nabożeństwach za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych.

Większość wiernych pozostała w domach. W łazarskich świątyniach w mszach świętych uczestniczyło ok. 10-20 osób. Kapłani nie mieli więc problemu z nie wpuszczaniem wiernych, gdyż zgodnie z rozporządzeniem w świątyni może przebywać maksymalnie 50 osób.

W niedzielę o godz. 11:00 mszę świętą na żywo transmitowała Parafia Chrystusa Sługi. W samej świątyni przebywało niespełna 10 osób.

Na zakończenie niedzielnych mszy św. odśpiewywana była suplikacja, czyli pieśń błagalna, śpiewana w okresie klęsk żywiołowych oraz nieszczęść, której słowa brzmią m.in.
"Od powietrza, głodu, ognia i wojny
Wybaw nas Panie!
Od nagłej i niespodzianej śmierci
Zachowaj nas Panie!"

To nie jedyne zalecenia. Z kropielnic usunięta została woda święcona, w konfesjonałach pojawiła się folia ochronna.

Do końca marca odwołane zostały niedzielne nabożeństwa Gorzkich Żali oraz piątkowe Drogi Krzyżowe. Nie odbywają się również spotkania grup duszpasterskich, dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania czy spotkania o charakterze formacyjnym, jak spowiedź dla dzieci pierwszokomunijnych. Odwołano również rekolekcje wielkopostne.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
18

wrz

do 19-09-2020
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

19

wrz

do 20-09-2020
Palmiarnia Park Wilsona
"Weekend dla Ziemi"
- warsztaty edukacyjne, wystawy, konkursy, gra terenowa z "Odkrywcą-Zdobywcą"

11:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
The September Concert. "Dom bajek pełen muzyki"- spotkanie literackie dla dzieci.

17:00
Skwer Eki z Małeki (Małeckiego/Łukaszewicza/Graniczna)
"Coś się kończy, coś się zaczyna"
- Koncert Happy Jazz Band, warsztaty tańca swingowego

20

wrz

10:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo z okazji 100-lecia Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: