Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wierni zostali w domach – dyspensa od uczestniczenia we mszy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wierni zostali w domach – dyspensa od uczestniczenia we mszy
18-03-2020 07:18   Janusz Ludwiczak
W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w świątyniach na nabożeństwach może przebywać do 50 osób. W obawie przed koronowirusem arcybiskup udzielił dyspensy wiernym od obowiązku udziału w niedzielnej mszy św. W niedzielnej eucharystii w łazarskich świątyniach uczestniczyło ok. 10-20 osób. Niektóre parafie na żywo transmitowały eucharystię przez internet.

W piątek wprowadzono stan epidemiczny. Liczbę uczestników zgromadzeń ograniczono do 50 osób. Dotyczy to również kościołów.

– W obliczu światowej pandemii najważniejsze słowa to bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Musimy wykonać wszystkie możliwe kroki, żeby bezpieczeństwo zdrowotne Polaków było utrzymane. Zgodnie z ustawą, jest to stan pozwalający nakładać dodatkowe ograniczenia, które są niezbędne by powstrzymać rozprzestrzenię się wirusa – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański w związku z zagrożeniem koronawirusem udzielił do 29 marca dyspensy od obowiązku niedzielnego udziału we mszy św. Wiernym zalecany był udział w nabożeństwach za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych.

Większość wiernych pozostała w domach. W łazarskich świątyniach w mszach świętych uczestniczyło ok. 10-20 osób. Kapłani nie mieli więc problemu z nie wpuszczaniem wiernych, gdyż zgodnie z rozporządzeniem w świątyni może przebywać maksymalnie 50 osób.

W niedzielę o godz. 11:00 mszę świętą na żywo transmitowała Parafia Chrystusa Sługi. W samej świątyni przebywało niespełna 10 osób.

Na zakończenie niedzielnych mszy św. odśpiewywana była suplikacja, czyli pieśń błagalna, śpiewana w okresie klęsk żywiołowych oraz nieszczęść, której słowa brzmią m.in.
"Od powietrza, głodu, ognia i wojny
Wybaw nas Panie!
Od nagłej i niespodzianej śmierci
Zachowaj nas Panie!"

To nie jedyne zalecenia. Z kropielnic usunięta została woda święcona, w konfesjonałach pojawiła się folia ochronna.

Do końca marca odwołane zostały niedzielne nabożeństwa Gorzkich Żali oraz piątkowe Drogi Krzyżowe. Nie odbywają się również spotkania grup duszpasterskich, dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania czy spotkania o charakterze formacyjnym, jak spowiedź dla dzieci pierwszokomunijnych. Odwołano również rekolekcje wielkopostne.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

18

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: