Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Miasto zamyka szkoły i instytucje kulturalne na najbliższe dwa tygodnie! - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Miasto zamyka szkoły i instytucje kulturalne na najbliższe dwa tygodnie!
10-03-2020 10:44   Janusz Ludwiczak
– Dmuchamy na zimne, ale najważniejsza jest profilaktyka. Przykład Włoch pokazuje, że wirus bardzo często przenosił się poprzez dzieci, które przechodzą go bezobjawowo, na osoby starsze – powiedział wiceprezydent Jędrzej Solarski. Od środy przez najbliższe dwa tygodnie zamknięte zostaną wszystkie miejskie szkoły, przedszkola i placówki kulturalne.

Informację tą podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta ogłosił wiceprezydent Jędrzej Solarski.

– Wystosujemy komunikat do wszystkich dyrektorów szkół, przedszkoli i żłobków, aby od jutra zamknęli placówki. Dlaczego to robimy? Absolutnie nie chcemy siać paniki, ale chcemy działać profilaktycznie. Przykład Włoch pokazuje, że wirus bardzo często przenosił się poprzez dzieci, które przechodzą go bezobjawowo, na osoby starsze. Dmuchamy na zimne, ale najważniejsza jest profilaktyka – powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

– Takie rozwiązanie zostanie prawdopodobnie wprowadzone w całej Polsce, ale my nie mamy na co czekać. Od jutra zamknięte będą także wszystkie miejskie instytucje podlegające prezydentowi miasta. Zamkniemy je na dwa tygodnie po to, aby przeciwdziałać roznoszeniu koronawirusa – dodał wiceprezydent Jędrzej Solarski.

Od środy zamknięte zostaną na okres dwóch tygodni wszystkie miejskie żłobki, przedszkola i szkoły podległe miastu, a także instytucje kulturalne, baseny czy ogród zoologiczny.

– Profilaktyka jest najtańsza, najprostsza, ale też najbardziej skuteczna. Stąd taka decyzja władz miasta, która została podjęta w porozumieniu z wojewodą. Z takim samym apelem zwrócimy się do przedsiębiorców na terenie naszego miasta. Po to żeby ograniczyć do minimum możliwość zarażenia się – zaznaczył wiceprezydent Jędrzej Solarski.

– Po konsultacjach z lekarzami, SANEPID oraz za wiedzą Wojewody Wielkopolskiego podjęliśmy decyzję o zaleceniu zamknięcia od jutra przez okres 14 dni wszystkich miejskich placówek oświatowych (szkoły, przedszkola, MDK, poradnie) oraz żłobków, aby profilaktycznie przeciwdziałać roznoszeniu Coronowirusa. Jakkolwiek jak podkreślają specjaliści, dzieci są najmniej narażone na te zachorowania lub przechodzą je bezobjawowo, to niestety mogą przenosić wirusa i zarażać osoby dorosłe, zwłaszcza starsze. Należy spodziewać się podobnej decyzji w całej Polsce, aby uniknąć takich sytuacji jak np. we Włoszech. Chcemy w Poznaniu zadziałać prewencyjnie, by minimalizować przypadki zachorowań, których niestety należy liczyć się iż przybędzie. Przyjęta przez Parlament specustawa o koronowirusie reguluje zasady zasiłków opiekuńczych dla rodziców. Wszystkie niezbędne informacje będą znajdować się na stronach Miasta. Specjalne instrukcje pójdą jeszcze dziś z Wydziału Oświaty do wszystkich placówek oświatowych – dodaje odpowiedzialny za oświatę wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Prezydent Poznania powołał zespół do spraw monitorowania związanych z wirusem zagrożeń. W stanie podwyższonej gotowości są miejskie szpitale. Dodatkowe środki ostrożności zostały też wprowadzone w życie w miejskich jednostkach. O bezpieczeństwo pasażerów dba też poznańskie MPK - aż do odwołania na każdym przystanku, na którym przeprowadzana jest wymiana pasażerów, autobusy i tramwaje otwierają wszystkie drzwi, aby ograniczyć kontakt pasażerów z przyciskami i jednocześnie jak najbardziej przewietrzyć pojazd. Codziennie myte są (z użyciem środka dezynfekującego) poręcze, biletomaty, kasowniki i inne elementy wyposażenia pojazdów, najczęściej dotykane przez pasażerów. Środek dezynfekujący jest używany także podczas usuwania zanieczyszczeń np. po gumach do żucia czy napojach.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki poinformował, że odwołane zostaną wszystkie imprezy masowe w kraju.

Zajęcia w placówkach oświatowych w Poznaniu będą odwołane do 24 marca włącznie.

– W niedzielę, 8 marca, weszła w życie ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Daje ona prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przysługującego rodzicom w przypadku zamknięcia szkół i przedszkoli z powodu epidemii. Zasiłek jest przyznawany maksymalnie na 14 dni i na takich zasadach, jak zasiłek opiekuńczy, jaki rodzice mogą dostać w przypadku nagłego zamknięcia szkoły – wyjaśnia wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Badania nowego patogenu wskazują, że osoby starsze są bardziej narażone na chorobę wywoływaną koronawirusem. Dlatego zastępca prezydenta zaapelował do poznańskich seniorów o – na ile to możliwe – pozostawanie w domu.

- Jeśli to możliwe, organizujmy pomoc sąsiedzką dla seniorów. Pracujemy już z organizacjami pozarządowymi, które mogłyby pomóc najstarszym mieszkańcom miasta w robieniu zakupów. Projekt jest obecnie w przygotowaniu. Będziemy na bieżąco informować poznaniaków i poznanianki o wszystkich poczynaniach - zaznacza wiceprezydent Jędrzej Solarski.


Jak już informowaliśmy w poniedziałek na oddział zakaźny Szpitala Miejskiego przy ul. Szwajcarskiej trafiła ok. 50-letnia kobieta z objawami koronawirusa. Chora wcześniej zgłosiła się do szpitala w Puszczykowie. Jej stan jest poważny. 17 osób, które miały kontakt z chorą, obecnie są poddane kwarantannie domowej. Kwarantanną objęto także personel medyczny szpitala w Puszczykowie.

Obecnie w Wielkopolsce z powodu podejrzenia COVID-19 objętych nadzorem epidemiologicznym jest 398 osób, w kwarantannie znajduje się 7 osób, hospitalizowanych jest ogółem 13 osób.

W całej Polsce wykryto do tej pory 18 przypadków zakażonych na koronawirusa. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia w Polsce hospitalizowanych jest 467 osób, ponad tysiąc znajduje się pod kwarantanną, a ponad 7 tys. osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Odwołane zostały zaplanowane na ten weekend Targi Mieszkań i Domów. Odbędą się one w przedostatni weekend maja (w dniach 23 i 24.05.2020).


Szerzenie się zakażeń wirusem koronawirusa COVID-19 zdiagnozowano w połowie grudnia ubiegłego roku. Głównym miejscem zachorowań było miasto Wuhan w środkowych Chinach, przy czym w połowie stycznia wirus rozprzestrzenił się już w całych Chinach. 13 stycznia potwierdzono też pierwszy przypadek zachorowania poza granicami tego państwa – w Tajlandii. 24 stycznia zdiagnozowano pierwszy przypadek choroby w Europie (we Francji). W drugiej połowie lutego ogniska zakażeń z setkami chorych wybuchły w Korei Południowej, we Włoszech oraz w Iranie. Obecnie, na dzień 9 marca liczba zakażonych na całym świecie sięgnęła 109 695, z czego zmarło 3 811.

– Jak zapobiegać zakażeniu? Często myj ręce, używając mydła i wody. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają. Jeśli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirus i masz objawy choroby lub miałeś kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego – apeluje Główny Inspektor Sanitarny, NFZ i Ministerstwo Zdrowia.


R E K L A M A

Komentarze (3)

10-03-2020 14:22:50
Amicus
@NELA: W kwestii mszy masz wybór. Uczestnictwo w zajęciach szkolnych wynika natomiast z OBOWIĄZKU szkolnego - stąd ta znacząca różnica.
10-03-2020 10:38:55
NELA
A CO Z MSZAMI W KOŚCIOŁACH?
10-03-2020 09:49:55
Zebrania z rodzicami - impreza zamknięta
Na dziś wyznaczony jest termin zebrań w liceum mojego dziecka. Gdy by nawet tylko połowa rodziców pokazała się w szkole , w zamkniętym pomieszczeniu, w zamkniętych klasach znajdować się będzie około 700 dorosłych przejeżdżających z Lubonia, Komornik, Swarzędza, Puszczykowa, Poznania, Swarzędza, Suchego Lasu, Dopiewa … itp. Dlaczego zabrania się organizacji imprez zamkniętych a zebrania odbywają się jak by tam różni ludzie, pracujący w różnych miejscach ( u mojego dziecka w szpitalach, urzędzie skarbowym, na stacji benzynowej, w hotelu, uczelni UM … ) byli poza ryzykiem zachorowania. Tu nie chodzi o sianie paniki ale o zwykły rozsądek. Może czas zastanowić się i w dobie e dziennika odpuścić zbiorowe podpisywanie list obecności. Zdrowie nie ma ceny !
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

cze

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Czerwiec z zumbą" w Ogrodzie Łazarz- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala!
- zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

28

cze

do 30-06-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Czerwiec z zumbą" w Ogrodzie Łazarz- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala!
- zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

30

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Węgry" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
- zapisy w sekretariacie Klubu Krąg lub mailowe: zapisy.klub

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: