Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ponad 60 tys. książek – przy Lodowej otwarto największą w mieście filię Biblioteki Raczyńskich - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ponad 60 tys. książek – przy Lodowej otwarto największą w mieście filię Biblioteki Raczyńskich
04-03-2020 17:31   Janusz Ludwiczak
Po trwającym roku remoncie otwarto Bibliotekę Raczyńskich przy ul. Lodowej 4. Jest to druga co do wielkości wypożyczalnia książek w Poznaniu, której księgozbiór liczy ponad 60 tys. tomów.

Filia nr 4 Biblioteki Raczyńskich przy ul. Lodowej 4 została zamknięta pod koniec marca ubiegłego roku z powodu gruntownego remontu, polegającego na wymianie wszystkich instalacji, wymianie okien i przebudowie pomieszczeń. W ramach inwestycji wybudowano windę dla osób niepełnosprawnych i starszych oraz z problemami ruchowymi. Obiekt wyposażony został w klimatyzację.

– Obserwując ruch w placówkach widzimy, że znacznie chętniej mieszkańcy korzystają z nowoczesnych przestrzeni, które oferują ciekawe zbiory, ale także mają rozbudowaną ofertę zajęć edukacyjnych i kulturalnych – zauważa Anna Gruszecka, dyrektorka Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Uroczystego otwarcia biblioteki przy Lodowej dokonał prezydent Poznania.

– Bardzo się cieszę, że kolejna filia przeszła taką przemianę, stając się miejscem przyjaznym i atrakcyjnym dla czytelników. Biblioteki osiedlowe są bardzo ważne dla lokalnych społeczności. Poznaniacy przychodzą tam nie tylko po to, by wypożyczyć książki. To także miejsca spotkań i rozmów. Jestem przekonany, że filię w nowej odsłonie mieszkańcy będą odwiedzać jeszcze chętniej – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Filia nr 4 Biblioteki Raczyńskich powstała 70 lat temu, w 1950 roku, a od 1963 roku mieści się w lokalu przy ul. Lodowej.

– Do dyspozycji użytkowników jest też wygodna czytelnia. W pomieszczeniach bez problemu będzie można organizować spotkania autorskie lub warsztaty. Myśląc o nowej aranżacji postanowiono zachować elementy, które tworzyły niezaprzeczalny klimat tej placówki: odrestaurowano m.in. biurka, część regałów oraz wyjątkowe ekspozytory do prasy – wylicza Katarzyna Wojtaszak, rzecznik prasowy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Remont czwartej filii Biblioteki Raczyńskich kosztował ponad 2,5 mln zł.

– Największą część tej kwoty (ponad 2 miliony) przeznaczono na roboty budowlane i instalacyjne. Dzięki działaniom Biblioteki Raczyńskich i pracom w Filii 4 nie tylko lokal biblioteczny, ale cały budynek został podłączony do miejskiego cieplika, jako pierwszy spośród niskich budynków Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald. Poza tym do filii zakupiono nowe meble (wbudowane i wolnostojące) oraz regały – podsumowuje Katarzyna Wojtaszak z Biblioteki Raczyńskich.

Zbiory Filii 4 przy Lodowej 4 liczą ponad 60 tysięcy książek i jest to największy księgozbiór spośród wszystkich filii Biblioteki Raczyńskich. Na czytelników czeka też ok. 600 audiobooków, ponad 3 tys. filmów, a także 40 tytułów czasopism.

Biblioteka przy Lodowej czynna będzie w poniedziałki, środy i piątki od 13:00 do 19:00, a we wtorki i czwartki w godz. 9:00-14:30. Telefon do filii pozostaje bez zmian: 61 866 24 52.


Komentarze (3)

11-03-2020 19:46:31
Głos z Małeckiego
@Bez nicka - remont w całości został sfinansowany z dotacji miasta Poznania, wystarczy poszukać w sieci. Gliński nie miał z tym nic wspólnego.
11-03-2020 18:29:35
Bez nicka
Hah, Prezydent Miasta zachowuje się jak by w tym miał duży udział. Minister Kultury prof. Gliński obiecał przywrócić do życia biblioteki, zwłaszcza te mniejsze i jak widać dotrzymał slowa:)
04-03-2020 21:09:50
Sicilpol
Cieszę się bardzo, książek nie zastąpi nam nic
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"In Memoriam - VI łazarski wieczór zaduszkowy

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

03

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Wietnam" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: