Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Można już wypożyczać miejskie rowery. W ubiegłym roku na Łazarzu skorzystano z ich 100 tys. razy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Można już wypożyczać miejskie rowery. W ubiegłym roku na Łazarzu skorzystano z ich 100 tys. razy
01-03-2020 16:27   Janusz Ludwiczak
Od niedzieli działa Poznański Rower Miejski. W tym roku rozbudowany został system rowerów bezstacyjnych 4. generacji tzw. 4G. Nowa strefa parkowania rowerów czwartej generacji pojawiła się przy ul. Kolejowej.

W sumie w całym mieście do dyspozycji jest blisko tysiąc jednośladów i 113 stacji Poznańskiego Roweru Miejskiego oraz 40 stref wypożyczeń 4G z 562 rowerami.

Na Łazarzu wypożyczalnie miejskich jednośladów znajdują się m.in. w pobliżu Parku Wilsona (na rogu Głogowskiej i Berwińskiego), przy skrzyżowaniu Głogowskiej i Hetmańskiej, na ul. Jarochowskiego (przy Potworowskiego), na Matejki (przy 2 LO), na Rondzie Jeziorańskiego, w pobliżu campusu Uniwersytetu Medycznego - na rogu Bukowskiej i Przybyszewskiego, na Grunwaldzkiej przy Targach czy na Jarochowskiego przy skrzyżowaniu z Wyspiańskiego.

W ubiegłym roku na ul. Kasprzaka przy skrzyżowaniu z Sczanieckiej pojawiła się strefa parkowania rowerów czwartej generacji. W tym roku na Łazarzu pojawiła się kolejna - na ulicy Kolejowej, przy skrzyżowaniu z Karwowskiego.

W ubiegłym roku, od 1 marca do końca września skorzystano już w sumie 100 158 razy, z czego 9 327 z rowerów czwartej generacji i 380 razy z rowerów elektrycznych. Najpopularniejsza była stacja przy rondzie Jeziorańskiego.


Dane: Zarząd Transportu Miejskiego


Jak korzystać?

Wystarczy podejść do terminala, nacisnąć "Wypożycz", podać numer telefonu komórkowego oraz PIN i postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie. Rower PRM 3G można wypożyczyć także poprzez aplikację mobilną lub kontakt z Biurem Obsługi Klienta.

Warunkiem korzystania z systemu jest rejestracja, akceptacja regulaminu oraz dokonanie opłaty inicjalnej i utrzymanie minimalnego stanu konta w wysokości 20 zł w momencie wypożyczenia (rejestracja i stan konta są wspólne dla systemów 3G i 4G). Użytkownicy, którzy mają już konto w systemie założone w poprzednich latach, mogą z niego korzystać. Powinni jednak pamiętać o konieczności uzupełnienia jego stanu do 20 zł.

Wybrany rower zostanie zwolniony automatycznie. Jeżeli jest zabezpieczony linką - można go odblokować za pomocą otrzymanego kodu do zamka szyfrowego.

Na jedno konto można wypożyczyć jednocześnie maksymalnie 4 jednoślady. Dla każdego roweru system osobno nalicza czas wypożyczenia, dlatego nie trzeba oddawać wszystkich w tym samym momencie. Wypożyczenie rozpoczyna się w chwili zwolnienia elektrozamka.

Aby zwrócić rower miejski 3G nie trzeba nawet podchodzić do terminala. Wystarczy wprowadzić rower do elektrozamka. Sygnał dźwiękowy potwierdzi prawidłowy zwrot.

Jeśli na stacji nie ma wolnego miejsca, można przypiąć rower zamkiem szyfrowym do ucha wybranego stojaka lub innego roweru i przetasować cyfry. W takim przypadku trzeba podejść do terminala, nacisnąć "Zwrot" i postępować zgodnie ze wskazówkami na wyświetlaczu (zwrot może nastąpić również poprzez aplikację mobilną).

Najważniejsze zasady dotyczące systemu rowerów miejskich 4. generacji

Zasady korzystania z systemu są identyczne, jak w przypadku rowerów 3. generacji. Należy zarejestrować się, zaakceptować regulamin oraz dokonać opłaty inicjalnej i utrzymać minimalny stan konta w wysokości 20 zł w momencie wypożyczenia. Użytkownicy, posiadajacy już konto, dalej mogą z niego korzystać. Powinni jednak pamiętać o konieczności uzupełnienia jego stanu.

Z rowerów 4. generacji można korzystać na terenie Miasta Poznania z wyłączeniem miejsc niedozwolonych (miejsca/obszary, w których klient nie może poruszać się rowerem miejskim; m.in. zbiorniki wodne, rzeki, obszary piaszczyste czy inne miejsca, w których rower może ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu).

Na terenie Poznania wyznaczonych jest 120 stref PRM 4G (w tym 80 przy stacjach roweru PRM 3. generacji) - to miejsca wypożyczania oraz zwrotu pojazdów, które są oznakowane symbolem PRM. W strefach PRM 4G jest możliwy zwrot jednośladu 4G bez dodatkowych opłat. Jedną ze stref jest strefa Centrum, obejmująca teren ograniczony I ramą komunikacyjną (z wyłączeniem płyty Starego Rynku).

Rower PRM 4G można wypożyczyć w strefie lub poza strefą PRM 4G - poprzez komputer pokładowy (także z wykorzystaniem do identyfikacji karty PEKA), aplikację mobilną oraz kontakt z Biurem Obsługi Klienta. Wypożyczenie rozpoczynać się będzie w momencie zwolnienia blokady fork lock znajdującej się na przednim widelcu ramy. Zwrot z kolei odbywa się poprzez ręczne zapięcie blokady fork lock. Rower powinien zostać unieruchomiony w taki sposób, aby przednie koło było w linii prostej z ramą, a sam pojazd stał stabilnie.

Jednoślad należy zaparkować zgodnie z przepisami, nie utrudniając przy tym ruchu drogowego, rowerowego ani pieszego. Roweru nie należy opierać o drzewa oraz zabytkowe elementy architektury (np. pomniki).

Rowery PRM 4G można rezerwować (użytkownik może zarezerwować jednocześnie do 4 pojazdów) poprzez aplikację mobilną i stronę internetową. Rezerwacja jest możliwa na maksymalnie 15 minut. Czas rezerwacji jest wliczany do czasu wypożyczenia. Przewidziano także funkcję "Postój", która dopuszcza możliwość zaparkowania roweru PRM 4G podczas trwającego wypożyczenia. Funkcja jest dostępna z poziomu komputera pokładowego, czas trwania postoju (maksymalnie 60 minut) jest zaliczany do czasu wypożyczenia.

Za pozostawienie roweru 4G na terenie miasta, jednak poza wyznaczoną strefą zwrotu, przewidziana została dodatkowa opłata - 5 zł. Jednocześnie za przyprowadzenie pojazdu spoza strefy do strefy PRM 4G lub w rejon stacji PRM 3G użytkownik otrzyma na swoje konto klienta 2 zł.

Poza standardowymi rowerami PRM 4G do dyspozycji użytkowników będą również pojazdy elektryczne. Tak, jak w przypadku innych rowerów miejskich w Poznaniu, wypożyczenie "elektryka" na czas do 20 minut będzie bezpłatne. Za wypożyczenie trwające 21-60 minut pobierana zostanie oplata 3 zł, druga i każda kolejna rozpoczęta godzina to koszt 5 zł za godzinę.

W przypadku rowerów elektrycznych nie obowiązuje promocyjna taryfa związania z biletem okresowym na karcie PEKA.

Ile to kosztuje?

Wypożyczenie roweru (3G lub 4G) na czas do 20 minut jest bezpłatne. Za wypożyczenie trwające 21-60 minut pobrana zostanie opłata w wysokości 2 zł, druga i każda kolejna rozpoczęta godzina to koszt 4 zł za godzinę.

W przypadku posiadania ważnego biletu okresowego na karcie PEKA obowiązuje taryfa promocyjna - darmowe jest wypożyczenie trwające do 30 minut, pierwsza godzina kosztuje 1 zł, druga rozpoczęta godzina 2 zł, a każda następna - 4 zł.

Z promocyjnej taryfy może skorzystać każdy użytkownik identyfikujący się przy terminalu/komputerze pokładowym za pomocą imiennej karty PEKA i posiadający na karcie zapisany oraz ważny w momencie wypożyczenia roweru dowolny bilet okresowy (trasowany lub sieciowy) niezależnie od strefy, w której ten bilet obowiązuje.

Źródło: Urząd Miasta Poznania/ZTM


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020
ODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Memento" - targi funeralne

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

01

wrz

do 03-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: