Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

POZnan* know-how to be tolerant?Radny Tomasz Lewandowski i były ks. Węcławski wzięli udział w Marszu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
POZnan* know-how to be tolerant?Radny Tomasz Lewandowski i były ks. Węcławski wzięli udział w Marszu
17-11-2009 00:12   Janusz Ludwiczak
W sobotę już po raz kolejny ulicami Poznania przeszedł Marsz Równości, w którym udział wzięło około 350 osób, którzy protestowali przeciwko dyskryminacji różnych grup społecznych - osób innego koloru skóry, wyznania, orientacji seksualnej, niepełnosprawnych, głuchych i głuchoniemych.

Marsz Równości wyruszył o godz. 14 z Placu Mickiewicza. Jego trasa była nieco dłuższa niż w latach ubiegłych i prowadziła ulicami Św. Marcin, Podgórną, Wrocławską przez Stary Rynek i dalej ulicą 23 Lutego i alejami Marcinkowskiego, gdzie po półtorej godzinie demonstranci zakończyli pochód na Placu Wolności.

Marsz zabezpieczało ponad stu policjantów, w tym patrole konne i z psami. Mimo to, ich interwencja nie była potrzebna, gdyż nie było agresywnych przeciwników marszu. Jedynie na Placu Wolności demonstrację próbowało zablokować około 30 osób, krzyczących: "jeb... pedały".

Wśród uczestników maszerował m.in. Radny Miasta Poznania z lewicy - Tomasz Lewandowski oraz Tomasz Polak (były ks. Tomasz Węcławski), który pojawił się na manifestacji wraz z żoną.

"Poznań know-how To Be Tolerant (Poznań wie jak być tolerancyjny)", "Każdy inni, wszyscy równi", "Solidarni przeciw dyskryminacji", "Miłuj bliźniego swego", "Geje i lesbijki też płacą podatki" - takie m.in. transparenty nieśli uczestnicy Marszu Równości.

Uczestnikami marszu byli nie tylko mniejszości seksualne, ale niepełnosprawni, niewidomi i osoby różnych, wykluczonych grup społecznych.

W demonstracji przemaszerowali także rowerzyści, niosąc transparent "Stop cyklofobii". Chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko wydaniu zakazu przez Prezydenta Ryszarda Grobelnego na Poznańską Masę Krytyczną, która miała się odbyć w ostatni piątek października.

Manifestacja przebiegła w tym roku bardzo spokojnie. Policja nie zatrzymała ani jednej osoby. Tegoroczny Marsz Równości zupełnie się różnił, od tego w 2004 roku, kiedy to został zatrzymany przez kontrdemonstrantów, którzy rzucali kamieniami, jajkami, petardami i butelkami. Marsz musiał zawrócić. Także rok później nie było spokojnie. Zakazu marszu wydał prezydent Poznania Ryszard Grobelny w obawie przed zagrożeniem dla mieszkańców, gdyż marsz miał iść z pod Starego Browaru ulicą Półwiejską. Mimo zakazu marszu doszło do demonstracji i kontramanifestacji. Na ulicy Półwiejskiej obie grupy obrzuciły się wyzwiskami. Pseudokibice, chuligani i członkowie Młodzieży Wszechpolskiej krzyczeli: "Pedały do gazu" i "Zrobimy z wami, co Hitler zrobił z Żydami". Interweniowała wtedy policja, która odgrodziła uczestników marszu od jego przeciwników. Sprawa marszu z 2005 roku wywołała poruszenie w Polsce i na świecie oraz trafiła do Amnesty International. Od 2006 roku w połowie listopada marsz równości spokojnie maszeruje z Placu Mickiewicza na Plac Wolności wywołując sporo kontrowersji.

Marsz Równości został zorganizowany z okazji przypadającego w poniedziałek Międzynarodowego Dnia Tolerancji, ustalonego przez Unesco oraz w ramach 6.Dni Równości i Tolerancji, które odbyły się w dniach 10-15 listopada. W ramach wydarzeń przygotowano festiwal filmowy w Kinie Rialto, warsztaty języka migowego, debaty i projekt "Niewidoczny" polegający na zamontowaniu w kilku miejscach Poznania tabliczek informacyjnych pisanych językiem Braille`a.

W sobotę ulicami Poznania przeszedł Marsz Równości, zaś w poniedziałek przypadł Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Czy Poznań jest miastem tolerancyjnym? Czy przeszkadzają nam osoby o innych wyznaniu, kolorze skóry, pochodzeniu etnicznym, geje i lesbijki, niepełnosprawni?
Czy jesteśmy tolerancyjni? Co sądzą Państwo o Marszu Równości? Czekamy na Państwa opinie, wypowiedzi i komentarze.


R E K L A M A

Komentarze (7)

20-11-2009 10:44:37
madzia
Zgadzam się z "przem". Niestety Polacy nie są tolerancyjni!
19-11-2009 21:16:58
przem
Uważam, ze znacząca większość Polaków absolutnie nie jest tolerancyjna. Nie jest tolerancyjny ani Poznań, ani inne większe lub mniejsze miasto, nie mówiąc o małych miejscowościach, czy wsiach. Polską "tolerancję" można powiedzieć wymusza Policja, ochraniająca marsz i jego uczestników. Gdyby nie jej udział i to tak liczebny, wtedy zobaczylibyśmy prawdziwy obraz polskiej tolerancji... Nie wiem, czy marsz wówczas wyruszyłby z placu i ile byłby w stanie przejść metrów, o ile wcześniej jego uczestnicy nie zostaliby z placu wypędzeni. Podczas parad na "zachodzie" znacznie mniej liczebna policja pełni funkcję organizacyjna, nie ochronną, bo nie musi.
18-11-2009 15:15:46
REDAKCJA
Faktycznie wkradł się błąd, który już poprawiłem. Chodziło oczywiście o Tomasza Polaka. Dziękuje za zwrócenie uwagi. Pozdrawiam.
18-11-2009 15:04:29
nowak
chyba Polak, a nie Nowak...?
17-11-2009 12:04:46
max
Gdybyśmy byli tolerancyjni, takie marsze by nam nie przeszkadzały i nie byłyby potrzebne. Madziu a coś w tym jest: gej najlepszym przyjacielem kobiety.
17-11-2009 11:42:36
pyruś
Mhhh... Dlaczego oni tak uparli się na Plac Mickiewicza i Święty Marcin. Niech jeszcze zablokują nam Rondo Kaponiera, Most Dworcowy i dalej niech idą sobie przez Śródkę na Stary Rynek. Jestem przeciwny blokowaniu miasta przez maratony, marsze, parady.
17-11-2009 10:22:45
madzia
Ja tam jestem tolerancyjna. Mam kilku znajomych gejów, to są ludzie bardzo sympatyczni, spokojni, z którymi można się zaprzyjaźnić. Nie przeszkadzają mi też ani murzyni - przepraszam czarnoskórzy, Żydzi i obcokrajowcy, w końcu mamy jedną wspólną Europę. I bardzo dobrze, że dyrektor Teatru Wielkiego usuną swojego następne po słowach: "Jesteś pier... Żydem".
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

wrz

do 26-09-2021
Park Wilsona
Poznań Wood Festival - festiwal rzeźby
W programie: - warsztaty malowania w drewnie
- warsztaty rzeźby w glinie>br> - licytacje drewnianych rzeźb
- konkurs główny

24

wrz

do 26-09-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Tour Salon" - Targi Regionów i Produktów Turystycznych
Targi kamperów i przyczep kempingowych oraz wyposażenia
Targ mieszkań i domów (25-26.09.)
9. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert Dominiki Dobrosielskiej "Moje serce to jest muzyk"
(w przypadku deszczu koncert odbędzie się w sali domu kultury Klub "Krąg")

26

wrz

Koszary Kultury ul. Matejki 62
Babi Targ
w godz. 12:00-15:00

27

wrz

13:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Zdrowy kręgosłup" - gimnastyka dla grupy 60+
"Zumba gold" - gimnastyka dla grupy 60+

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: