Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

75 lat temu Poznań został wyzwolony - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
75 lat temu Poznań został wyzwolony
23-02-2020 17:06   Janusz Ludwiczak
23 lutego 1945 r. udało się zdobyć bronioną przez hitlerowców Cytadelę. Dziś przypada 75. rocznica zakończenia walk o Poznań, czyli wyzwolenia Poznania.

W 1945 roku, na przełomie stycznia i lutego trwały ciężki walki o Poznań. Niemcy zamienili nasze miasto w twierdzę, broniąc ją przed Armią Czerwoną. Dokładnie 75 lat temu, 23 lutego 1945 r. udało się wyzwolić Poznań od okupacji hitlerowskiej zdobywając Cytadelę.

Co prawda rocznicę wyzwolenia Poznania obchodzimy 23 lutego, to sam Łazarz był już wolny 29 stycznia 1945 roku. Dwa dni wcześniej udało się Armii Czerwonej dojść do Rynku Łazarskiego, a także Wildeckiego.

Już w lutym 1945 roku kiedy trwały jeszcze walki o wyzwolenie Poznania w Szkole Podstawowej u zbiegu ulic Jarochowskiego i Wyspiańskiego prowadzone były zajęcia lekcyjne w języku... polskim.

Wyzwalanie Poznania trwało trzydzieści dwa dni. Podczas walk zniszczona została w mieście ponad połowa budynków. 75 lat temu w czasie wyzwolenia miasta poważnie została naruszona konstrukcja Wieży Górnośląskiej, znajdującej się w miejscu, gdzie obecnie mieści się Iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wieża Górnośląska zbudowana jako wieżę ciśnień powstała po niemieckiej wystawie przemysłowo-rolniczej z 1911 roku i towarzyszyła też Powszechnej Wystawie Krajowej w 1929 roku. Obiekt zaprojektował architekt Hans Poelzig, czołowy przedstawiciel niemieckiego ekspresjonizmu. Wieży nie udało się naprawić, a częściowa konstrukcja budowli wykorzystana została do obecnej Iglicy.


R E K L A M A

Fot: "Dzieje Poznania", zbiory archiwalne, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: To pierwsza szkoła, w której zabrzmiał język polski. SP33 świętowało 75. urodziny

Komentarze (1)

24-02-2020 12:29:13
pyra
Dziekuje panu Jaskowiakowi /choc go nie lubie/, ze nie pominal wielkiego udzialu Armii Czerwonej w wyzwoleniu Poznania i zlozyl nalezy hold na Cytadeli poleglym zolnierzom rosyjskim takze. Nie wnikam w dalsza historie/losy panstwa polskiego i nie zamierzam absolutnie dyskutowac.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: