Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poseł F. Sterczewski pisze list do prezydenta Poznania ws. budowy pływalni w Parku Kasprowicza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Poseł F. Sterczewski pisze list do prezydenta Poznania ws. budowy pływalni w Parku Kasprowicza
06-02-2020 17:31   Janusz Ludwiczak
Poseł Franciszek Sterczewski i zarazem łazarski radny Franciszek Sterczewski napisał list do prezydenta Poznania, w którym zarzuca miastu, że Rada Osiedla Św. Łazarz była zwodzona.

Jak już informowaliśmy Rada Osiedla Św. Łazarz proponowałaby, by kryta pływalnia powstała na terenie parkingu przy ul. Reymonta.

– Rada Osiedla św. Łazarz popiera budowę pływalni krytej w Parku Kasprowicza. Uważamy, że najlepszym miejscem na basen jest należąca do POSIR działka bezpośrednio przy ul. Reymonta, na której obecnie znajduje się parking na 60 aut. Sprzeciwiamy się budowie parkingu, basenu i budynku administracyjnego w środku terenów zielonych, które powinny zostać przeznaczone na powiększenie Parku Kasprowicza – tłumaczy Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Święty Łazarz.

Miasto wybuduje jednak pływalnię na terenie, na którym miało powstać lodowisko.– Fachowcy powinni sprawdzić czy pływalnia nie naruszy elementy pasa drogowego. Wzdłuż ul. Reymonta ma powstać droga rowerowa. Należy zweryfikować przepisy budowlane i zweryfikować projektowaną pływalnię od pasa drogowego – uważa Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.

Miejscy radni z Łazarza obawiają się, że postulat Rady Osiedla Św. Łazarz może przyczynić się do opóźnieniu w budowie krytej pływalni.

– Na tym terenie miało powstać kryte lodowisko. Pływalnię możemy trochę przesunąć, ale musi powstać – zaznacza Lidia Dudziak, przewodnicząca Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta Poznania.

– Budowa krytej pływalni to inwestycja oczekiwana przez mieszkańców nie tylko Łazarza, ale i Grunwaldu. Lokalizacja basenu na terenie działki po niezrealizowanej budowie lodowiska krytego jest optymalna, z uwagi na bliskość pływalni letniej oraz dobre połączenia komunikacyjne. Lokalizacja pływalni krytej powinna uwzględniać charakter Parku Kasprowicza. Jej budowa jest okazją do uporządkowania okolicznościowego terenu i oddania go mieszkańcom Łazarza. Obecnie, z uwagi na wieloletnie zaniedbania, ta część parku jest poprzecinana płotami, nie stanowi spójnej całości w odróżnieniu od terenu znajdującego się bliżej ul. Jarochowskiego, jest rzadziej odwiedzana przez mieszkańców Łazarza – pisze Filip Olszak, radny Miasta Poznania w interpelacji do Prezydenta Poznania.

– Zwracam się o uwzględnienie w projekcie umiejscowienie pływalni na terenie działki po niezrealizowanym lodowisku w taki sposób, by w największej liczbie pozostawić istniejące dorodne, duże, kilkudziesięcioletnie drzewa, rosnące na obwodzie działki – zaznacza radny Filip Olszak.

Poseł i zarazem łazarski radny Franciszek Sterczewski zarzuca miasto, że rada osiedla przez ostatni rok była zwodzona. Jego zdaniem kryta pływalnia nie może powstać na terenie, na którym miało powstać lodowisko.

– Co może poseł? Otóż, może właśnie zadawać pytania i szukać właściwych odpowiedzi. Zaniepokoiła mnie informacja o lokalizacji pływalni w środku Parku Kasprowicza, oraz tryb w jakim zapada decyzja na ten ważny dla Poznania temat. Dlatego napisałem list do Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka z pytaniem: czy na pewno klamka zapadła? Czy nie lepiej budować tak by nie wycinać drzew? Czy na serio „nie da się inaczej”? Liczę na merytoryczne wyjaśnienie i argumenty dla których lokalizacja proponowana przez Urząd Miasta jest lepsza niż ta którą proponuje Rada Osiedla Św. Łazarz Wszyscy chcemy zarówno pływalni, jak i tętniącego życiem parku. A dopytuję, bo wierzę, że wilk może być syty i owca cała – tłumaczy Franciszek Sterczewski, poseł na Sejm i członek Rady Osiedla Św. Łazarz.

Oto pełna treść listu:

Szanowny Panie Prezydencie, zwracam się do Pana w sprawie planowanej przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji budowy pływalni na terenie parku Kasprowicza.

Od kwietnia zeszłego roku z ramienia Rady Osiedla św. Łazarz uczestniczyłem w rozmowach z wiceprezydentem Bartoszem Gussem oraz przedstawicielami Rady Miasta Poznania, Wydziału Architektury Urzędu Miasta Poznania i POSiR na temat tej inwestycji. Przez cały ten czas Miasto twierdziło, że projekt jest w fazie koncepcyjnej i deklarowało otwartość na zmiany.

Jednak podczas ostatniego spotkania, które odbyło się 24 stycznia br. okazało się, że w rzeczywistości projekt budowlany znajduje się w zaawanasowanej fazie, a rozmowa ze stroną społeczną jest możliwa tylko na temat szczegółów. Czy to oznacza, że przez prawie rok byliśmy zwodzeni?

Nie mam wątpliwości, że kryta pływalnia na Łazarzu jest potrzebna. Wątpliwości budzi jednak jej lokalizacja, która niszczy zielone tereny, nieuwzględnienie koncepcji zgłaszanej przez Radę Osiedla św. Łazarz, a przede wszystkim stawianie lokalnej społeczności przed faktami dokonanymi. Niezrozumienie budzi także proponowana skala – w tej okolicy potrzeby mieszkańców i mieszkanek spełniałaby pływalnia wielkości tej, którą Miasto wybudowało jesienią ubiegłego roku na osiedlu Piastowskim.

W związku z tym przedstawiona przez Miasto wizja nie przekonuje mnie. Park Kasprowicza obok Rynku Łazarskiego jest najważniejszą przestrzenią publiczną Łazarza. W najbliższym czasie czekają go zmiany w związku z potrzebą przebudowy hali Arena. Lokalna społeczność oczekuje zarówno budowy basenu, jak i powiększenia ogólnodostępnych terenów zielonych. Zmiany te powinny być spójne z planami dotyczącymi Areny i realizowane na podstawie wypracowanej i konsultowanej z mieszkańcami i mieszkankami koncepcji.

Rada Osiedla św. Łazarz zaproponowała budowę krytej pływalni kilkadziesiąt metrów dalej, w pierzei od ul. Reymonta. Lokalizacja ta jest optymalna z punktu widzenia ochrony przyrody oraz urbanistyki, a także zapewnia możliwość poszerzenia parku o niedostępne dziś tereny. Ta propozycja również umożliwi zabezpieczenie znajdujących się na tym obszarze fundamentów budynku, na czym zależy Miastu.

Uważam, że kwestia ochrony przyrody i poszanowania wspólnej przestrzeni powinna być w dzisiejszych czasach priorytetem dla wszystkich, którym zależy na dobru Poznania. W ostatnim czasie wojewoda przekazał Poznaniowi tereny przy ulicy Taborowej, na których działała kiedyś pływalnia – być może w tej sytuacji należałoby rozważyć przywrócenie obiektom Olimpii dawnej funkcji, co mogłoby współgrać z planowym stworzeniem Centrum Sportów Walki.

Jako aktywista, radny dzielnicowy i poseł RP proszę Pana Prezydenta o ponowne rozpatrzenie tej sprawy. Póki jest jeszcze czas, można zmienić decyzję i zamówić nowy projekt pływalni, który byłby dostosowany do wielkości i kształtu działki znajdującej się od ul. Reymonta. Zachęcam do wsłuchania się w głos społeczników i społeczniczek z Łazarza, a także deklaruję gotowość do spotkania w dogodnym dla Pana terminie.

Co ciekawe Franciszek Sterczewski startował w wyborach parlamentarnych z listy Platformy Obywatelskiej.

Koncepcja krytej pływalni w Parku Kasprowicza została przygotowana w grudniu na zlecenie Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. Projekt zakłada wybudowanie obiektu, w którym ma znaleźć się basen pływacki o wymiarach 25x16 m z 8 torami oraz basen rekreacyjny o wymiarach 2x5x9 m, który miałby pełnić również funkcję nauki pływania. W kompleksie zaplanowano również sauny i mini strefa fitness. Pływalnia miałaby posiadać również część związaną z administracją, w której znalazłby się biura, sala konferencyjna, sekretariat oraz niezbędne zaplecze socjalne i sanitarne.

Obiekt ma zająć obszar 10 tys. m kw., z czego sam budynek pływalni miałby mieć blisko 2,5 tys. m².

ZOBACZ TAKŻE: Pływalnia zamiast w Parku Kasprowicza powstanie na terenie parkingu przy Reymonta?

ZOBACZ TAKŻE: Była pływalnia będzie centrum sztuki walki. Wojewoda przekazał miastu Olimpię

ZOBACZ TAKŻE: To już pewne. Tor wrotkarski nie powstanie w Parku Kasprowicza. A co z krytą pływalnią?

ZOBACZ TAKŻE: "2019 ostatnim rokiem parku Kasprowicza?" {► WIDEO}

ZOBACZ TAKŻE: Utopiono 1,5 miliona złotych w budowie lodowiska w Parku Kasprowicza

ZOBACZ TAKŻE: Poseł Franciszek Sterczewski jednak zarabiał – pojawiło się nowe oświadczenie majątkowe


Komentarze (14)

10-02-2020 23:01:12
czytelnik
Zastanawiam się gdzie byli obrońcy drzew jak wycinano dorodne drzewa na Grunwaldzkiej przy Olimpii na drogę rowerową, nie było protestów bo to był szczytny cel?A wycinka drzew na terenie przy Głogowskiej /Śniadeckich pod budowę apartamentowców , czemu tego tertenu nie broniono, nie palono zniczy.
10-02-2020 19:15:35
M.
@e-raf, każdego zdrowego drzewa jest mi po ludzku żal. Rozumiem też, że czasami drzewa przegrywają z deweloperami. Natomiast szlag mnie trafia, kiedy patrzę ile drzew w Poznaniu jest porażonych przez jemiołę. Spójrz na starodrzew np. na terenie starego Zoo, które jak najbardziej należy do miasta. Na Arenie wzdłuż kortów wszystkie drzewa są już porażone. One wszystkie padną w ciągu kilku lat, a na dodatek ta jemioła za chwilę opanuje kolejnych żywicieli. Do tego potężne wycinki w lasach miejskich. W ciągu ostatnich lat Poznań zmniejszył swój drzewostan o 7%, a ta liczba uwzględnia wyłącznie rośliny we władaniu miasta.
09-02-2020 10:09:11
e-raf
@M: Dzięki za odpowiedź. Jest - że tak powiem - bezlitosna, ale realistyczna i na temat. A propos ekipy Jaśkowiak i spółka. Pewnie wyczytaliście wczorajszą informację na portalu e-Poznań: na rogu ulic Zwierzynieckiej i Gajowej ma powstać jakaś kolejna komercyjna "plomba". Obecnie stoi tu ponad 100-letni kasztanowiec. Przedstawione wizualizacje obiektu nie pozostawiają złudzeń - dla drzewa nie ma już nadziei - piszą na Facebooku organizatorzy akcji "Pożegnanie Kasztanowca" z Rady Osiedla Jeżyce. Jak widać ta "prodemokratyczna" i "proekologiczna" ekipa rządząca ma problemy ze zrozumieniem potrzeb mieszkańców miasta. Gdzie się podział heroizm p. prezydenta w sprawie obrony demokracji i innych szczytnych wartości?! Kończy się tam, gdzie zaczyna się duża kasa!!! Gdy spojrzę np. na teren osiedla na Marcelinie (okolice Bułgarskiej i Wałbrzyskiej) to prostu włos się jeży: blok na bloku, blokiem popychany...! A parę lat wcześniej były tam jeszcze wolne przestrzenie pomiędzy zbudowanymi na początku domami!!! Jak widać: marne to pocieszenie, że ekipa p. Jaśkowiaka NIE liczy się nie tylko z głosem mieszkańców Łazarza czy Jeżyc...
09-02-2020 03:14:29
paramido
Lobby deweloperskie rządzi w każdym większym mieście. Ten park trzeba ogarnąć tak, żeby było miejsce na bloki. Już nasz prezydent i urzędniki ogarną tak, żeby zabetonować ile się da...
08-02-2020 21:41:28
.
Demokratycznie w tym miejscu miał powstać tor wrotkarski. Demokracja dla wybranych? Gorzej niż ścieki.
07-02-2020 23:27:37
kris
Najpierw niech (p)oseł Sterczewski nauczy się wypełniać oświadczenia majątkowe, a potem mówi o błędach miasta. Brawa dla miasta - tak trzymać. Kryta pływalnia musi powstać, a rada osiedla robi wszystko, by mieszkańcy nie mieli krytego basenu. Z resztą podobnie było z torem wrotkarskim
07-02-2020 21:08:56
toms
Obawiam się, że przez takie pyskówki marnych radnych miasto zrezygnuje z planów budowy pływalni krytej w Parku Kasprowicza
07-02-2020 20:50:35
poznaniAnka
Mieszkańcy chcą krytego basenu. Zlikwidowano Olimpię. A teraz broni się dzicz??? Wystające fundamenty, zagrażające bezpieczeństwu, śmietnik - to mają być tereny zielone??? Proponuję, by pan Sterczewski i cała pseudorada wzięli się w końcu do porządnej roboty i naprawdę ważnymi problemami dla Łazarza i mieszkańców - większości mieszkańców. Gdzie był pan Sterczewski, Janowski i inni gdy w 2006 r. rozpoczynano budowę lodowiska???
07-02-2020 18:56:50
Łazarzanin
Szkoda, że miasto nie podchodzi do drzew w przypadku inwestycji realizowanych przez własne jednostki w taki sposób jak do przedsięwzięć prywatnych. Kiedy w grę wchodzą działki prywatne broni drzew jak niepodległości. Co zresztą często jest właściwym działaniem. W tamtym miejscu naprawdę szkoda tych drzew, a basen wydaje się zresztą trochę przewymiarowany... Do tego POSiR przy okazji basenu wydaje się lokować w tym miejscu swoją siedzibę/biurowiec??? Ratujmy te drzewa tym bardziej, że po likwidacji SURMY i zapewne w niedalekiej przyszłości, również stadionu Energetyka, za chwilę przestrzeń wokoło będzie już pełna betonu. Panie Prezydencie, wsłuchuj się w głos mieszkańców jeśli zależy Ci na ich głosie. Jeśli jest to możliwe, zmień lokalizację w sposób proponowany przez Radę Osiedla i znaczną część mieszkańców Łazarza.
07-02-2020 13:59:23
pyra
Miasto traktuje mieszkancow jak swoich poddanych. Miasto zapomnialo, ze pracuje dla NAS MIESZKANCOW i powinno sie liczyc z nami przedewszystkim ! Czy wracamy do czasow kiedy nam narzucano odgorne decyzje i nie pytano o nic ? Na to wyglada ale teraz jest to 100 razy gorzej bo dzieje sie w demokracji, ktorej w tym przypadku szukac ze swieczka.
07-02-2020 11:01:11
Qshu
Super inicjatywa. Basen jest bardzo potrzebny naszej dzielnicy i jego budowa jest konieczna. Drzewa sa równie jeśli nawet nie bardziej potrzebne. Walczmy drodzy o obie kwestie. Nie musimy rezygnować z pięknych, starych drzew skoro basen da się przenieść. Powiedzmy głośnie NIE bylejakości w przestrzeni naszego pięknego miasta.
07-02-2020 10:20:31
M.
@e-raf, teren po Energetyku nie należy do miasta. Uprzedzając kolejne pytanie - żeby coś odkupić, właściciel musi chcieć to sprzedać. W tym konkretnym przypadku, właściciel nie jest zainteresowany sprzedażą. Można się spodziewać, że po zabudowie terenów Surmy, zgłosi się do UM o zgodę na postawienie "kameralnego osiedla".
06-02-2020 23:45:52
Anna13
Uważam że pływalnia jest bardzo potrzebna bo na Łazarzu prócz bezsensownych ścieżek rowerowych to nic się nie buduję. No teraz to jeszcze ten rynek łazarski do przebudowy pożal się Boże. Stare drzewa na arenie i jeden wielki bajzel pełno krzaczorow to się radnym bardzo podoba. Śmieszne a aeelepsze chaszcze niż basen i fajnie teren zagospodarowany. No cóż poznań zszedł na psy nic się nie dzieje w tym mieście a arena to brak słów stoi odłogiem zamiast tętnic życiem. Ogólnie porażka
06-02-2020 21:55:51
e-raf
Przy okazji listu p. Sterczewskiego do prezydenta Jaśkowiaka chciałbym powtórzyć moje zadane już ostatnio pytanie: co z terenem po dawnym boisku "Energetyka", który kolejny już rok stoi pusty i zarasta? Przecież byłoby to świetne miejsce na duży, porządny kompleks sportowy albo w dużej części załatwiałoby problem lokalizacji takiego kompleksu. Teren idealny do wykorzystania w tym celu, nie zabiera żadnej zieleni, dojazd od ul. Reymonta wygodny i bezpośredni. Cała nasza debata na ten temat jest jakby w cieniu opuszczonego boiska po "Energetyku", wszyscy zainteresowani sprawą zachodzą w głowę, co zrobić, żeby "wilk był syty i owca cała" - jak to trafnie ujął w swym liście poseł Sterczewski, ale nikt z nas (łącznie z p. Sterczewskim) nie ma pojęcia, co ma być z tym dużym terenem po boisku. Informacje w tej sprawie zapewne posiada prezydent Jaśkowiak, a teren ten najprawdopodobniej jest w rękach jakiegoś developera. Cokolwiek w sprawie tego terenu mogłoby ruszyć tylko miasto. Tylko niestety nie kwapi się do tego, bo mocniejsze, czyli finansowe argumenty są po stronie developera, a miasto nie chce na tych transakcjach tracić. Walczymy - i słusznie - o tereny zielone w mieście. W związku z tym chciałbym się od miasta dowiedzieć i zapytać, czy za jakiś czas na terenie dawnego boiska powstaną kolejne w mieście bloki czy apartamentowce i kto na tym zarobi. Proszę posła Sterczewskiego o zadanie tego
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

lip

18:00
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Odpust parafialny

28

lip

do 31-07-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

07

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

14

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

15

sie

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert z cyklu "Poznańskie Muzykalia" - z utworami Elvisa Presleya

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: