Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kryta pływalnia powstanie w Parku Kasprowicza, a nie przy Reymonta {◎WIZUALIZACJE} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kryta pływalnia powstanie w Parku Kasprowicza, a nie przy Reymonta {◎WIZUALIZACJE}
04-02-2020 00:54   Janusz Ludwiczak
Rada Osiedla Św. Łazarz stanowczo odrzuciła koncepcję przygotowaną dla POSiR i chce, by basen znalazł się na terenie parkingu przy ul. Reymonta. Miasto jednak wybuduje obiekt na terenie, na którym miało powstać lodowisko.

W grudniu na zlecenie Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji opracowana została koncepcja pływalni. Projekt zakłada wybudowanie obiektu, w którym ma znaleźć się basen pływacki o wymiarach 25x16 m z 8 torami oraz basen rekreacyjny o wymiarach 2x5x9 m, który miałby pełnić również funkcję nauki pływania. W kompleksie zaplanowano również sauny i mini strefa fitness. Pływalnia miałaby posiadać również część związaną z administracją, w której znalazłby się biura, sala konferencyjna, sekretariat oraz niezbędne zaplecze socjalne i sanitarne.

Obiekt ma zająć obszar 10 tys. m kw., z czego sam budynek pływalni miałby mieć blisko 2,5 tys. m².

Rada Osiedla Św. Łazarz negatywnie zaopiniowała przedstawioną przez POSiR koncepcję i chciała, by kryta pływalnia powstała nie na terenie Parku Kasprowicza, a jak najbliżej ulicy Reymonta, na terenie, na którym znajduje się parking.

Więcej o tym informowaliśmy miesiąc temu w artykule: Pływalnia zamiast w Parku Kasprowicza powstanie na terenie parkingu przy Reymonta?

Miasto jednak wybuduje obiekt na terenie, na którym miało powstać lodowisko.

– Bardzo nam przykro, że przegraliśmy szansę na powiększenie parku i zyskanie nowych terenów zielono-rekreacyjnych, których tak na Łazarzu brakuje. Basen w zaproponowanej przez nas lokalizacji satysfakcjonowałby każdą ze stron, lecz po prostu jest już za późno i miasto chce odebrać skończony projekt. Szkoda, że gdy w maju pytaliśmy o stan prac nad basenem PIM lakonicznie odpowiedział, że nie może udzielić żadnych informacji – komentuje Rada Osiedla Św. Łazarz.


Komentarze (17)

06-02-2020 22:54:14
Anna
Mimo sprzeciwu mieszkańców i głosu przyrodników, na siłę, po linii najmniejszego oporu. Tak decydują najwyraźniej władze Poznania. Wszędzie trąbienie o kryzysie klimatycznym, ale Wam nie szkoda wyciąć tylu drzew? Ludzie, opamiętajcie się w końcu. Mieszkam tuż obok, nie chcę tych wycinek drzew!
05-02-2020 12:47:03
Do e-raf
Teren prywatny i pewno czeka tylko na zabudowę, jak się zmieni studium. Zgodzę się, że tam mogłyby powstać te obiekty sportowe i jeszcze miejsca parkingowe, taki duplikat centra tenisowego Arena. Mają kryty obiekt, parking obok na zaporę. Jednak problemem jest pat. Miasto pewno nie jest zainteresowane wykupem, bo właściciel strzeli taką kwotą, że nie będzie mieć to sensu. Podatek za grunt dla inwestora to pikuś, więc czeka. Najszybsza droga to zdobycie danych inwestora, spotkanie jeśli by chciał i ruszenie tyłka przez tych pseudo ekologów. Zrobić zrzutkę na wykup, pokazać projekt zainteresowanych grup, dogadać się z miastem i heja z tematem. Innej możliwości nie ma, bo teraz to już pozamiatane. Basen będzie, szkoda toru dla dzieci, nikt nic z tym już nie zrobi.
05-02-2020 07:45:00
kolejny mieszkaniec
Bardzo się cieszę że w końcu basen będzie. Dobrze że będzie blisko basenu letniego dzięki temu będzie można połączyć w lecie oba obiekty. Mam nadzieję że zieleni w koło też nie zabraknie. Projekt jednak nie jest zbyt ambitny zwykły basen + mini basenik dla relaksu bez żadnych atrakcji. Myślę że jakieś zjeżdżalnie, rwąca rzeka itp były by świetnym pomysłem dla dzieciaków. W końcu to jedyny basen w tej części Poznania. Bez tych atrakcji wiele osób i tak będzie z dziećmi zmuszonych jeździć gdzieś indziej, gdzie dzieciaki nie będą się nudzić. Podsumowując Lepszy taki niż żaden, ale szkoda że tak ubogo jeśli chodzi o basen rekreacyjny.
04-02-2020 23:03:21
e-raf
W całym tym ferworze dyskusji i sprzecznych stanowisk/opinii chciałem zadać podstawowe pytanie: co z terenem po dawnym boisku "Energetyka", który kolejny już rok stoi pusty i zarasta. Przecież było(by) na historyczny już dziś w tym miejscu tor wrotkarski i inne urządzenia sportowe. Teren do wykorzystania, żadnej zieleni nie zabiera, dojazd od ul. Reymonta wygodny i bezpośredni. W miejscu, gdzie kiedyś projektowano lodowisko i pozostał usypany kopiec ziemi można by urządzić skalniaczek i stary drzewostan znajdujący się obok otoczyć opieką i uporządkować. Wszyscy byliby zadowoleni i mieliby swoje miejsce. A co do terenu po dawnym boisku "Energetyka" to pewnie odpowiedź jest jasna: jakiś developer trzyma już tam swoją "łapę"... Stąd i moje pytanie zadane na początku pewnie totalnie naiwne... Czy musimy obracać się nieustannie między skrajnościami? Czy po prostu nie może być jakiegoś rozsądnego, kompromisowego rozwiązania?!!!
04-02-2020 20:23:44
Kalopertol
Szczęśliwie się wyprowadzam z tej dzielnicy, niegdyś pięknej, dzisiaj coraz bardziej zabetonowanej. Parku Kasprowicza zaraz nie będzie - od wyspiańskiego asfalt, likwidacja torów łuczniczych, zamiast nich parkingi, od Reymonta/Chociszewskiego niezrównoważona zabudowa, wciskanie obiektów sportowych na teren, który powinien być oczyszczony i zabezpieczony i powinien pozostać zielony. Ale wy, entuzjaści betonu, popływacie sobie wkrótce w ukropie na waszym baseniku, w roztopionym asfalcie, a zimą sztachniecie się smogiem i będziecie mogli, tak odurzeni, pochwalić swoich dobrodziejów z placu kolegiackiego. PS szpital onkologiczny sukcesywnie się rozbudowuje, więc miejsca starczy
04-02-2020 15:18:03
Mieszkaniwc Łazarza
Bardzo dobra decyzja nareszcie Łazarz będzie miał swój basen .Dlaczego RO wszystko utrudnia wszyscy z mojego fyrtla się cieszą i nie mogą się doczekać i szczerze mówiąc poprzednia RO była bardziej widoczna, obecnie wszyscy mówicie tylko o radnym pośle i niczym innym pozdrawiam i Brawo miasto !!!!
04-02-2020 15:12:22
z łazarskiego
Miasto słucha głosu mieszkańców i oni chcą aby powstał basen kryty na Łazarzu.Gdzie byli pseudospołecznicy gdy mieszkańcy walczyli o zachowanie parku przed zabudową.Byli daleko od Poznania na terenach zielonych.To straszne że grupka "mieszkańców" nie szanuje woli tych co mieszkają tutaj od wielu lat.Czekamy na ten basen , i nie powstanie on w parku tylko na terenie po niedokończonej budowie lodowiska.Moja wiekowa sąsiadka mówi że ona już nie doczeka budowy basenu a czeka na niego od kilkunastu lat, jest on potrzebny wielu starszym osobom na rehabilitację.
04-02-2020 13:43:36
Qshu
@ Kris - czytaj proszę ze zrozumieniem. Ja jestem zdecydowanie za budowa basenu ale na parkingu a nie kosztem drzew. Ten teren może przecież powiększyć istniejący już park. Będzie i basen i większy park - komu może to przeszkadzać? No może poza starą radą bo sie na to zgodziła. Dziwnie cicho teraz u Pani Łazarz i Filipa Olszaka ;)
04-02-2020 12:23:23
Kris
Szanywny jam, Qshu: mieszkańcy chcą basenu na Łazarzu jak najszybciej i miasto właśnie ich słucha
04-02-2020 12:05:33
Smutna
Dramat...kolejna betonoza i upór urzędników. Brawo RO za walkę. Często chodzę na spacery w miejsce, gdzie miasto chce wybudować basen (tor wrotkarski nie znalazł się tam, bo ludzie się obudzili, że lepiej zachować na jak najwięcej zieleni) - teren wymaga rewitalizacji, ale to piękne miejsce z potencjałem! Wystarczy spiłować wystające pręty, a betonowe konstrukcje można zaadaptować na miejsca do siedzenia. A ile tam ptaków!
04-02-2020 11:37:05
toms
@Ariranha: Basen letni ma już 50 m długości. A po co chcesz budować kolejny basen, który będzie dostępny tylko latem, przez 3 miesiące w roku? Po za tym Olimpia jest nieczynna od ponad roku i będzie zlikwidowana.
04-02-2020 11:36:50
Mieszkaniec
Mieszkańcy wybrali w tym miejscu tor wrotkarski. Tak dla przypomnienia zapominalskim. Nie obok, nie gdzie indziej, tylko w tej rupieciarni.
04-02-2020 11:22:35
Ariranha
Po pierwsze jakie tereny zielone? Czy ktoś z was tam był? Ja tam bywałem i powiem jest tam skrajnie niebezpiecznie. Stary zdezelowany beton, wystające pręty zbrojeniowe. Do tego miejsce gdzie ludzie idą na "pifko", blancika. Ja uważam, że powinniśmy się jak najszybciej pozbyć się tego niebezpiecznego miejsca i zastąpić je czymś pożytecznym. Bo wszystko jest pięknie, ładnie do puki ktoś tam sobie krzywdy nie zrobi, wtedy będzie krzyk i lament, dlaczego miasto tego nie zlikwidowało. Ja sam uważam, że lepszym pomysłem byłoby powiększenie obecnej pływalni letniej i stworzenie tam basenu o wymiarach olimpijskich. Gdyż kryty basen mamy przecież niedaleko na Olimpii.
04-02-2020 11:11:31
toms
@Qshu: Głosu mieszkańców? Mówisz o grupce pseudoradnych i ludzi, którzy obrobią dzicz w środku miasta i robią wszystko, by kryta pływalnia nie powstała? Dlaczego nie byli w 2006 r. kiedy budowano lodowisko???? Nie ma już Olimpii, nie powstał tor wrotkarski, teraz broni się wystające fundamenty i śmietnik na skraju parku Kasprowicza. Miasto podjęło bardzo dobrą decyzję.
04-02-2020 09:58:56
Qshu
To jest po prostu skandal. Dlaczego Miasto nie słucha głosu mieszkańców? Poznań szczyci się, że jest miastem obywatelskim a tutaj taka sytuacja. Drodzy sąsiedzi - walczmy o każdy dodatkowy skrawek parku. Dla baseny oczywiście tak ale na parkingu a nie kosztem drzew.
04-02-2020 08:45:04
jam
Po prostu skandal... nie ważne jak, nie ważne gdzie... ważne aby było klepnięte. Nie liczą się z nikim a to czego chcą mieszkańcy widać nie ma najmniejszego znaczenia.
04-02-2020 08:33:53
Mieszkaniec
W końcu jakieś pozytywne wieści :)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

lip

18:00
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Odpust parafialny

28

lip

do 31-07-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

07

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

14

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

15

sie

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert z cyklu "Poznańskie Muzykalia" - z utworami Elvisa Presleya

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: