Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tak mógłby wyglądać Rynek Łazarski - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tak mógłby wyglądać Rynek Łazarski
15-01-2020 00:11   Janusz Ludwiczak
W poniedziałek miasto podpisało umowę z wykonawcą na przebudowę Rynku Łazarskiego. Projekt zakłada, że targowisko zostanie zadaszone i będzie w kształcie koła. Z kolei na tzw. "Lejku", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka powstanie fontanna, ławki, plac zabaw dla dzieci i strefa wypoczynkowa. Jednak swoje koncepcje przebudowy przygotowało aż 25 pracownik projektowych, prezentujemy je.

Jak już informowaliśmy pod koniec marca Skanska, która wygrała przetarg rozpocznie przebudowę Rynku Łazarskiego. Inwestycja będzie kosztować ponad 42 miliony złotych (42 393 055,48 zł) i będzie realizowana według projektu Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata.

Przebudowa Rynku Łazarskiego zakłada, że targowisko ma zostać zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi zyskają szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń.
Z kolei na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka pojawi się strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami. Projektanci przewidzieli również postawienie rzeźby "Eki z Małeki". Ponadto nasadzonych zostanie ponad 70 drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Zanim miasto zdecydowało jak będzie wyglądać nowy Rynek Łazarski pod koniec 2016 roku ogłoszony został konkurs na przygotowanie koncepcji przebudowy. W sumie swoje projekty nadesłało 25 pracowni projektowych, z czego do finału zakwalifikowało się pięć z nich.

Prezentujemy pozostałe projekty:


Komentarze (2)

10-03-2020 18:56:44
Bazyli
Tak, poprzednia komentująca osoba M. ma rację. Wybrano beton. Obejrzeliśmy właśnie z rodziną wszystkie ZIELONE projekty i żal, że to nie te wybrano!!! Dlaczego nie pozwolono mieszkańcom Łazarza i Poznania głosować?! Dziś w obliczu katastrofy klimatycznej oceniono najwyżej projekt z minimalną ilością drzew, trawników, kwiatów! - Nieprawdopodobne. Tak jakby osoby decyzyjne totalnie zignorowały, że rynek ten ma funkcjonować w dobie globalnego ocieplenia w mieście, które walczyć powinno ze smogiem. Były piękne projekty z zielenią dokoła, są na szczęście mądrzy urbaniści i projektanci. Kto zatwierdził to, co będzie za 1,5 roku!? Nie pociesza nas fakt przesadzenie niektórych tylko drzew na Arenę. Wiele drzew wyrżnięto bez uzasadnienia (bliżej ulicy Kącik), nie darowano im faktu, że są drzewami.
15-01-2020 08:52:58
M.
wygląda na to, że osoby decyzyjne najwyżej oceniły beton. Chyba też wybrano rozwiązanie najdroższe i jednocześnie najbardziej ograniczające funkcję handlową. Szkoda.
Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: