Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kierowcy zapłacą 3,50 zł za godzinę parkowania przy Targach i dworcu, 7 zł w centrum - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kierowcy zapłacą 3,50 zł za godzinę parkowania przy Targach i dworcu, 7 zł w centrum
10-01-2020 09:30   Janusz Ludwiczak
Kierowców czekają niedługo podwyżki za pozostawienie samochodu w strefie płatnego parkowania. Postój w centrum miasta ma kosztować 7 złotych, a w rejonie Targów i dworca 3,50 zł/godz. Niebawem strefa płatnego parkowania ma zostać rozszerzona praktycznie na cały Łazarz - aż do ulicy Hetmańskiej, Reymonta, Przybyszewskiego i Bukowskiej.

W Poznaniu przybywa zarejestrowanych samochodów. W 2018 r. było ich 389 tysięcy, czyli 783 auta na tysiąc mieszkańców. Dla porównania w 2010 auto miał co drugi poznaniak (514 aut na 1000 mieszkańców). Jak przekonuje miasto podwyżka ma sprawić, że łatwiej będzie zaparkować, a do centrum lepiej będzie dojechać tramwajem.

I tak od 1 kwietnia za postój w centrum kierowcy zapłaciliby 7 złotych za pierwszą godzinę (obecnie jest to 3 zł), 7,40 zł – za drugą godzinę (obecnie 3,60 zł) i 7,90 zł za trzecią (4,30 zł). Równocześnie wprowadzona ma zostać Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania, kierowcy za postój mieliby płacić w dni robocze w godz. od 8:00 do 20:00 oraz w soboty od 8:00 do 18:00. Z kolei opłata za postój na Jeżycach wynosiłaby odpowiednio 5, 6 i 6,90 zł.

– Ustawodawca uzależnia wysokość stawki w Strefie Płatnego Parkowania od wysokości płacy minimalnej. W tej chwili zgodnie z ustawą maksymalna stawka za pierwszą godzinę w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania mogłaby wynosić 11,7 zł. Biorąc pod uwagę, że w ustawie zapisana jest też konieczność podwyższania tej kwoty w kolejnych godzinach parkowania, to w trzeciej godzinie stawka mogłaby sięgać nawet 16 zł. Zdecydowaliśmy się na znacznie mniejsze opłaty, aby nasz cel - czyli poprawienie jakości przestrzeni i powietrza w Poznaniu - można było osiągnąć przy jak najmniejszym obciążeniu dla mieszkańców – podkreśla Krzysztof Olejniczak, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

– Stawki w Strefie Płatnego Parkowania nie zmieniały się co najmniej od kilkunastu lat. Opłata na poziomie 7 zł jest optymalna, pozwoli na większą rotację samochodów, a więc kierowcy będą mogli łatwiej znaleźć miejsce parkingowe. Wierzę, że dzięki temu zaczną też zostawiać swoje samochody na parkingach kubaturowych, bo stawka godzinowa będzie do tego zachęcać – dodaje Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM.

Od czerwca wzrosnąć mają opłaty za postój w strefie płatnego parkowania, znajdującej się w rejonie Targów i dworca Poznań Główny, czyli na ul. Śniadeckich, Orzeszkowej, Konopnickiej, Grunwaldzkiej (od Matejki do Roosevelta), Święcickiego i części Głogowskiej (od Mostu Dworcowego do Śniadeckich) oraz Zachodniej.

Z kolei z początkiem października strefa płatnego parkowania ma zostać rozszerzona praktycznie na cały Łazarz. Obejmie ona obszar w obrębie ulic: Bukowska – tory kolejowe – Hetmańska – Reymonta – rondo Jeziorańskiego – Przybyszewskiego, czyli praktycznie cały Łazarz z wyjątkiem ulic na południe od II ramy komunikacyjnej, tj. ul. Hetmańskiej. Strefy (póki co) nie będzie więc m.in. na ulicach: Rogalińskiego, Cybulskiego, Biedrzyckiego, Nehringa, Winklera czy Palacza).

Wiadomo już, że za pierwszą godzinę parkowania kierowcy zapłacą 3,50 zł, za dwie – 4,20 zł, a za trzy – 4,90 zł.

Z kolei mieszkańcy będą mogli wykupić abonament w kwocie 30 zł (choć pierwotnie miało to być 10 zł). Abonament za kolejny pojazd ma kosztować 150 zł.

– Osoby prowadzące działalność gospodarczą i posiadające tytuł prawny do lokalu w strefie będą mogły wykupić abonament na 25 dni z upustem aż 50%. Do tej pory bonifikata wynosiła tylko 25% – tłumaczy Krzysztof Olejniczak, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

W jakim ostatecznie zakresie zmieni się poznańska strefa płatnego parkowania, zadecydują radni podczas najbliższej sesji Rady Miasta Poznania, która odbędzie się 21 stycznia.

Kierunki ruchu [pobierz PDF]

Kierunki ruchu – [pobierz PDF]

Ulica Bogusławskiego [pobierz PDF]

Ulica Bukowska [pobierz PDF]

Ulica Chociszewskiego [pobierz PDF]

Ulica Dmowskiego [pobierz PDF]

Ulica Głogowska (od Hetmańskiej do Berwińskiego) [pobierz PDF]

Ulica Głogowska (od Berwińskiego do Zachodniej) [pobierz PDF]

Ulica Głogowska (od Zachodniej do Mostu Dworcoweego) [pobierz PDF]

Ulica Grunwaldzka (od Reymonta/Przybyszewskiego do Ułańskiej) [pobierz PDF]

Ulica Grunwaldzka (od Ułańskiej do Stolarskiej) [pobierz PDF]

Ulica Iłłakowiczówny [pobierz PDF]

Ulica Jarochowskiego [pobierz PDF]

Ulica Kasprzaka [pobierz PDF]

Ulica Kolejowa [pobierz PDF]

Ulica Konopnickiej [pobierz PDF]

Ulica Limanowskiego [pobierz PDF]

Ulica Lodowa [pobierz PDF]

Ulica Łukaszewicza (od Potockiej do Stablewskiego) [pobierz PDF]

Ulica Łukaszewicza (od Stablewskiego do Granicznej) [pobierz PDF]

Ulica Małeckiego [pobierz PDF]

Ulica Marcelińska [pobierz PDF]

Ulica Matejki (od Grottgera do Grunwaldzkiej) [pobierz PDF]

Ulica Matejki (od Niegolewskich do Grottgera) [pobierz PDF]

Ulica Niegolewskich [pobierz PDF]

Ulica Orzeszkowej [pobierz PDF]

Ulica Polna [pobierz PDF]

Ulica Rokietnicka [pobierz PDF]

Ulica Śniadeckich (od Grunwaldzkiej do Orzeszkowej) [pobierz PDF]

Ulica Śniadeckich (od Orzeszkowej do Głogowskiej) [pobierz PDF]

Ulica Stolarska [pobierz PDF]

Ulica Święcickiego [pobierz PDF]

Ulica Szylinga [pobierz PDF]

Ulica Ułańska (od Wyspiańskiego do Grottgera) [pobierz PDF]

Ulica Ułańska (od Grottgera do Grunwaldzkiej [pobierz PDF]

Ulica Wojskowa [pobierz PDF]

Ulica Wyspiańskiego (od Reymonta do Ułańskiej) [pobierz PDF]

Ulica Wyspiańskiego (od Ułańskiej do Głogowskiej) [pobierz PDF]

Legenda [pobierz PDF]

Informacje dodatkowe [pobierz PDF]


Komentarze (8)

14-01-2020 13:09:41
kierowca
@Ania: Życzę Ci, obyś nigdy nie mogła korzystać z auta, taksówki, ubera, itd, nawet jak będziesz stara. Jasne, winni są tylko i wyłącznie kierowcy. Następna ekoświruska.
14-01-2020 12:47:06
Ania
Mało! Moim zdaniem kierowcy śmiercionośnych śmierdzieli (samochodów) powinni płacić min 100 zł za godzinę to może by wreszcie wpadło do ich głowy, co robią społeczeństwu!
12-01-2020 21:15:28
dziadek
Ludziska nie dziwcie się że opłaty do tego skąd takie wysokie Zastanawiacie się czy będzie więcej miejsc postojowych odpowiem od razu nie A urzędasy muszą z czegoś żyć A radnych sami wybieraliście
11-01-2020 11:09:38
pyra
Szkoda gadac. Mieszkancy Poznania powinni miec ulgi a nie podwyzki ! Widac jak UM Poznan ma gdzies mieszkancow a dokladnie ma w du.... i tylko chce naszych pieniedzy. Uzywam komunikacji miejskiej ale nie da sie wszedzie i do wszystkiego. Na rower sie w 100% takze nie przesiade. Wybraliscie ekipe, ktora teraz bedzie sie zaslaniala smogiem, ze musi tak zrobic aby ograniczyc ruch samochodow ale za kazdym razem ekipa ta wycina dorosle drzewa, zielen. Sami mieszkaja za Poznaniem i maja w du....nas, wazne sa tylko programy rowerowe i wydawanie pieniedzy na projekty, ktore nigdy nie powstaly. Zgadzam sie z podwyzka cen na parkomaty ale NIE podwyzka dla mieszkancow Poznania.
11-01-2020 08:51:59
Tomek
Wreszcie ktoś wziął się za problem samochodowy. Tylko podwyżka może ograniczyć ruch samochodów w mieście. Jeszcze rozszerzenie strefy i jej uszczelnienie.
10-01-2020 23:48:42
Aga
Kpina z mieszkańców Poznania płacących podatki w tym mieście. Wynika z tego, że jestem ukarana za to, że jako mieszkanka tego miasta posiadam samochód. 330 zł przy wpłacie jednorazowej za rok plus drugi samochód 150zl na miesiąc. Zgroza! Ja poznanianka z dziada pradziada będę musiała przyznać rację mężowi, że faktycznie trzeba się wyprowadzić i zmienić rejestrację na Pz. Skandal taka podwyżka!!!
10-01-2020 21:51:27
kajka
Nie rozumiem dlaczego mam płacic 360zł na rok jak i tak nie mam gdzie parkowac, i ciekawe skad taka wielka podwyzka? to jest kpina i tyle. i jeszcze jedno - maja dwa pojazdy- jeden na męża drugi mój to bede płacic miesiecznie 30+150 ? dobrze zrozumiałam?
10-01-2020 13:38:03
Mieszkaniec
Mieszkańcy mają płacić 30zł na miesiąc, a czy ktoś im gwarantuje,że będą mogli zaparkować? Człowiek płaci /obecnie 10zł/ przyjeżdża pod dom i 40 minut szuka wolnego miejsca aby zaparkować... Ciekawe czy się coś poprawi. Ja w to wątpię.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"In Memoriam - VI łazarski wieczór zaduszkowy

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

03

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Wietnam" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: