Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarz, który nigdy nie powstał - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarz, który nigdy nie powstał
05-01-2020 01:06   Janusz Ludwiczak
Lodowisko w Parku Kasprowicza, hotel Qubus przy Dworcu Zachodnim, nowe centrum targowe w miejscu Adrii, teatr akrobatyczny w dawnej parowozowni przy Kolejowej czy Metropolis – to inwestycje, które nie powstały i raczej nie powstaną na Łazarzu.

Hucznie zapowiadane inwestycje, planowane od lat, które nie powstały i nie raczej nie zostaną zrealizowane. "Łazarz, który nigdy nie powstał" – to temat przewodni naszego "Kalendarza łazarskiego 2020", w którym znalazły się inwestycje, jakie miały powstać na Łazarzu. Omówmy je więc szerzej.

Wilson Park

Na działce przy zbiegu ulic Głogowskiej i Śniadeckich, tuż obok Parku Wilsona, na której mieścił się browar Huggera warszawski inwestor Globe Trade Center w 2014 r. planował wybudować biurowce. Nieruchomość ta została jednak sprzedana cztery lata temu spółce Garvest, która wybudowała m.in. biurowiec Bałtyk tuż przy rondzie Kaponiera. Na działce tej ma powstać osiedle mieszkaniowe, w którym znajdzie się ok. 100 luksusowych apartamentów z widokiem na Park Wilsona. Cena za metr kwadratowy lokalu ma wahać się od 8 do 10 tysięcy złotych. Kompleks ma zaprojektować Pracownia Architektoniczna JEMS z Warszawy. Wiadomo już, że wszystkie budynki zostaną połączone podziemnym parkingiem dla przyszłych mieszkańców osiedla. Póki co w tym miejscu nic się nie dzieje.

A to nie jedyna inwestycja firmy Garvest. W 2013 r. AWF za 6 milionów złotych sprzedała budynek Hali Betonowej. Nowy właściciel planował tutaj utworzyć obiekt konferencyjno-restauracyjny z możliwością organizowania wystaw, a także hotel.

Lodowisko w Parku Kasprowicza

W 2004 roku w Parku Kasprowicza miało powstać kryte lodowisko z trybunami na 1,5 tys. widzów. Fundacja Rozwoju Sportu Szkolnego, która otrzymała od miasta fundusze, utopiła 1,5 miliona złotych.

Lodowisko w Parku Kasprowicza miało kosztować 15 milionów złotych. Pod koniec października 2002 roku prezydent Poznania podpisał porozumienie pomiędzy Miastem Poznań a Fundacją Rozwoju Sportu Szkolnego na dofinansowanie budowy lodowiska w Parku Kasprowicza. Zgodnie z umową miasto na budowę lodowiska przeznaczyło 1,5 miliona złotych, które przekazano inwestorowi. Natomiast 3 miliony złotych miał dołożyć samorząd województwa. Pozostałą kwotę inwestor miał otrzymać z kredytów.

Obiekt miał być wielofunkcyjny z możliwością zamiany lodowiska na halę sportową, w której mogłyby odbywać się zawody siatki, koszykówki, piłki ręcznej czy tenisa. W budynku miały znaleźć się trybuny na 1,5 tys. osób.

Lodowiska nie udało się wybudować, gdyż okazało się, że miało dojść do próby wyłudzenia kredytu bankowego przez zarząd Fundacji Rozwoju Sportu Szkolnego. Prokuratura Rejonowa Poznań Stare Miasto przez prawie dwa lata wyjaśniała sprawę. Powołano biegłych. Organizacji zarzucano również sfałszowanie dokumentacji wyceny. Gdzie zniknęło miejskie 1,5 mln zł - tego nie udało się wyjaśnić.

– Prokuratura Rejonowa Poznań-Stare Miasto prowadziła postępowania w sprawie Fundacji Rozwoju Sportu Szkolnego pod sygn. Ds. 2764/04 (w 2004 r.) o przestępstwo z art. 286 k.k. zakończone postanowieniem o umorzeniu postępowania i pod sygn. 1 Ds. 546/06 (w 2006r) o przestępstwo z art. 300 k.k. zakończona umorzeniem postępowania – wyjaśniała nam prokurator Magdalena Mazur-Prus, ówczesna rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Najprawdopodobniej sprawa została umorzona ze względu na brak dowodów, brak popełnienia przestępstwa lub niewykrycie sprawcy.

Hotel Qubus przy Dworcu Zachodnim

W 2006 roku inwestor przedstawił plany wybudowania czterogwiazdkowego hotelu, który miał stanąć w pobliżu Dworca Zachodniego, tuż przy wjeździe na trasę PeSTki, naprzeciwko Targów. Hotel Qubus miał powstać na Euro 2012, jednak na planach się skończyło. Zakładały one, że przy ul. Głogowskiej 25 stanie sześciopiętrowy hotel, w którym znajdą się 122 pokoje, a także sale konferencyjne, restauracje i pokoje biznesowe oraz trzypoziomowy parking podziemny. Obiekt miał mieć 26,5 tys. m kw. powierzchni.

Osiedle mieszkaniowe przy Potworowskiego

Na działce przy ul. Potworowskiego 6, gdzie znajdowała się kotłownia, na przełomie 2006 i 2007 roku rozpoczęła się budowa siedmiokondygnacyjnego budynku mieszkalno-usługowego. Inwestorowi udało się jedynie wybudować dwa poziomy, w których miały znaleźć się garaże. Od kilku lat budowa stoi w miejscu.

Jesienią 2006 roku Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Dom Mus otrzymało pozwolenie na rozbiórkę starej kotłowni i budowę budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Potworowskiego 6 (dz.170/17). W obiekcie planowane były kawalerki i mieszkania dwu- i trzypokojowe o powierzchni od 27 do 74 metrów kwadratowych, w cenie 7200 zł/m2 brutto. Deweloper oferował również wykupienie miejsc postojowych w podziemnym garażu w cenie 40 000zł brutto. Sprzedażą mieszkań zajmowało się początkowo biuro Quaranta.

Początkowo inwestycja szła zgodnie z planem. Wybudowano pierwsze dwie kondygnacje podziemne, w których miały znaleźć się miejsca postojowe dla samochodów, skrytki lokatorskie oraz piwnice.

W 2007 roku zmienił się inwestor. Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Dom Mus ogłosiło upadłość likwidacyjną , a budowę przejęło Przedsiębiorstwo Obsługi Inwestycji Bud-Consulting. Równocześnie sprzedażą lokali zajęło się biuro nieruchomości Immobilien.

W tym samym roku inwestor wystąpił z wnioskiem o wycinkę drzew. Pojawiły się również problemy z własnością działki. Inwestor chciał uzyskać także pozwolenie na budowę drogi dojazdowej.

"Przedsiębiorstwo Obsługi Inwestycji Bud-Consulting, jako użytkownik wieczysty nieruchomości położonej przy ul. Potworowskiego 6 wystąpił do miasta o ustanowienie służebności gruntowej przejazdu i przechodu na rzecz nieruchomości. Nieruchomość nie posiada odpowiedniego dostępu do drogi publicznej ze względu na ukształtowanie terenu, tj. znaczną, niemożliwą do niwelacji różnicę poziomu terenu. Aktualny dojazd do niej przebiega przez działkę 170/15, będącą własnością Miasta Poznania, przez obszar o powierzchni 313m2.
Ustanowienie służebności gruntowej jest uzasadnione, bowiem nieruchomość będąca w użytkowaniu wieczystym wnioskodawcy uzyska w ten sposób dostęp do drogi publicznej"
– czytamy w uzasadnieniu do zarządzenia Prezydenta Miasta Poznania z dnia 23.08.2006 r.

– W maju 2008 roku została wydana decyzja o zmianie pozwolenia na budowę obejmująca zmiany konstrukcji fundamentów, zmiany rzędnej posadzki parteru, zmiany układu ścian działowych i metrażu pomieszczeń oraz wykonania podjazdu dla osób niepełnosprawnych. W grudniu 2008 roku do Powiatowego Inspektor Nadzoru Budowlanego przekazane zostało, wg. właściwości, pismo z dn.12.12.2008r. wniesione przez Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe DOM-MUS sp. z o.o. – informowała Małgorzata Szymczak z Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania.

Wygląda na to, że inwestor starał się o ustanowienie służebności na przejazd i wycinkę drzew. Jednak na przełomie 2008 i 2009 roku budowa stanęła. Nie ma również śladu po inwestorze, gdyż firma została zlikwidowana.

Hotel i wieżowiec przy Głogowskiej/Hetmańskiej

W czerwcu 2011 roku wyburzono zabytkową willę, znajdującą się przy skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej, w której znajdował się salon sukien ślubnych. Z kolei pod koniec 2014 r. do rozbiórki poszła willa z 1900 roku, mieszcząca się przy ul. Hetmańskiej 47.

Na Euro 2012 spółka Giant na terenie półhektarowej działki planowała postawić hotel. Wcześniej planowany był tutaj biurowiec. Na planach jednak się skończyło.

Na początku ubiegłego roku grunt o powierzchni 5 055 m² przy skrzyżowaniu Głogowskiej/Hetmańskiej został wystawiony na sprzedaż za 25 milionów złotych.

Centrum Targowe w miejscu Adrii

31 grudnia 2008 roku odbyła się ostatnia impreza w Adrii. Po 50 latach zakończyła się historia legendarnego i kultowego miejsca dancingów i imprez organizowanych w Poznaniu. Swoje występy i koncerty grali tutaj m.in. zespół Vox, Hanna Banaszak, Anna Jantar, Zbigniew Górny czy Bohdan Smoleń.

W miejscu Adrii Międzynarodowe Targi Poznańskie planowały wybudować nowe Centrum Tagowe, jednak przez 11 lat inwestycji tej nie zrealizowano.

– Targi Poznańskie mają długofalowy program inwestycyjny. W pierwszej kolejności zbudujemy wszystkie łączniki między pawilonami i parking wielopoziomowy. W dalszych planach mamy odnowę i rozbudowę pawilonu 4. Po zakończeniu tych inwestycji w infrastrukturę związanych z ekspozycją chcemy na terenie po Adrii i w Gmachu Administracyjnym naprzeciwko Dworca Zachodniego ulokować centrum hotelowe dla wystawców i gości odwiedzających MTP. W planach inwestycyjnych mamy również budowę biurowca, który zlokalizowany będzie przy obecnym wejściu centrum WTC od ulicy Grunwaldzkiej. Tam znajdzie się nowe Centrum Targowe, a także powstaną biura na wynajem – tłumaczył nam w 2018 r. Tomasz Kobierski, wiceprezes MTP.

Centrum Sportów Wrotkarskich w Parku Kasprowicza

Tor wrotkarski miał powstać w Parku Kasprowicza, na terenie, na którym planowano budowę krytego lodowiska. Inwestycja miała być zrealizowana w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016. Projekt, który uzyskał 6 024 głosów poparcia szacowany był przez autorów na 1,8 mln zł. Okazało się, że 1,5 mln zł przeznaczone na inwestycje wystarczyło jedynie na uporządkowanie terenu, usunięcie fundamentów niedokończonego lodowiska i przygotowanie placu budowy, a także opracowanie projektu i dokumentacji.

Miasto wycofało się jednak z budowy toru wrotkarskiego w Parku Kasprowicza.

– Za planowaną zmianą lokalizacji toru wrotkarskiego przemawia kilka kwestii. Są to między innymi wysokie koszty tej inwestycji w Parku Kasprowicza. Kwota zagwarantowana w PBO umożliwiłaby jedynie uporządkowanie terenu pod budowę toru. Należy również brać pod uwagę uwarunkowania z zakresu ochrony środowiska. Teren planowanej inwestycji jest bardzo zielony i silnie zadrzewiony, a budowa toru oznaczałaby wycinkę wielu drzew. Nie można również zapominać o tym, że studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania wprowadza w Parku Kasprowicza limit zabudowy do 10 proc. Niemożliwe byłoby więc zadaszenie toru, a to oznacza, że byłby on obiektem sezonowym – tłumaczył Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Tor wrotkarski powstanie w innej lokalizacji.

Wieżowce mieszkalne na terenie dawnego stadionu Energetyka

W kwietniu 2010 r. doszło do pożaru na terenie dawnego stadionu Energetyka, który gasiło 9 jednostek straży pożarnej. Spłonęła część drewnianej trybuny, jednak drugą połowę udało się uratować. W pożarze nikt nie ucierpiał. Wartość strat oszacowano na 100 tysięcy złotych. Pozostałą część trybun, która nie spłonęła trzeba było wyburzyć. Policjantom zajmującym się problematyką nieletnich i prewencji kryminalnej z komisariatu grunwaldzkiego udało się zatrzymać podpalaczy, którymi okazali się trzej nastolatkowie: dwaj chłopcy w wieku 13 lat i 10-letnia dziewczynka.

Stadion Energetyka przy ulicy Reymonta był wpisany do rejestru zabytków. Powstał w 1929 roku na Powszechną Wystawę Krajową - "PeWuKę". Obecnie teren byłego stadionu Energetyka jest niezabudowany. Właściciel nieruchomości chciał w tym miejscu postawić pięć 16-piętrowych wieżowców mieszkalnych.

Teatr akrobatyczny w dawnej parowozowni przy Kolejowej

Pod koniec 2015 roku PKP Cargo wydzierżawiło Teatrowi "Z głową w chmurach" dawną parowozownię przy ul. Kolejowej 23. Miała tutaj powstać "Scena Parowozownia", w której odbywałyby się spektakle i pokazy akrobatyczne. W 2016 r. Teatr "Z głową w chmurach" zorganizował spektakl, podczas którego pokazał możliwości wykorzystania tego miejsca. Jednak przy Kolejowej nie powstanie "Scena Parowozownia".

– Z uwagi na brak możliwości pozyskania dotacji na działalność związana z teatrem akrobatycznym zmuszeni byliśmy zrezygnować z dzierżawy obiektu. Podjęliśmy wiele działań, włożyliśmy trochę środków własnych, odbyliśmy setki spotkań i otrzymaliśmy obietnice... Obecnie siedzibę teatru i szkoły mamy w galerii handlowej Malta (takie czasy) – mówił portalowi lazarz.pl Tomasz Rodak, założyciel i szef Teatru "Z głową w chmurach".

Okazało się również, że parowozownia przy Kolejowej 23 nie należy już do PKP Cargo.

– Obiekty przy ul. Kolejowej 23 nie są już własnością PKP Carco, gdyż na podstawie stosownego porozumienia zostały przekazane PKP S.A.– tłumaczy Krzysztof Losz, rzecznik prasowy PKP Cargo S.A.

Tramwaj na Szylinga, Grochowskiej i Arciszewskiego

W 1992 roku pojawił się projekt wybudowania trasy tramwajowej w ciągu ulicy Szylinga. Według urbanistów miał to być najbardziej efektywny odcinek nowoprojektowanych tras tramwajowych, który szybko, by się zwrócił. Tramwaj w ulicy Szylinga miał zlikwidować newralgiczny węzeł przy Bałtyku - przy ul.Roosevelta. Dzięki temu tramwaje nie musiałyby niepotrzebnie stawać na światłach przy Hotelu Sheraton.

– Poprowadzenie linii tramwajowej przez Szylinga do Grunwaldzkiej byłoby celowe z kilku powodów. Odpadłyby marszruty między przystankami na Kaponierze i przy ul. Bukowskiej, bo można byłoby zlikwidować tę część torowiska, która wiedzie przez Bukowską, zwiększyłaby się atrakcyjność tej śródmiejskiej w końcu dzielnicy, taka inwestycja byłaby również uzasadniona ekonomicznie - budowa nowego torowiska kosztowałaby tyle samo, ile remont torów wiodących przez ul. Bukowską i Kraszewskiego – mówił w 2004 roku dr Andrzej Krych z Politechniki Poznańskiej.

Trasa tramwajowa miała prowadzić od Grunwaldzkiej przez Szylinga i Kraszewskiego do istniejącej linii, gdzie dalej bimby miały jechać ulicą Zwierzyniecką na Kaponierę.

Ostatecznie z planów budowy trasy tramwajowej na Szylinga zrezygnowano, a projekt wykreślono nawet ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta Poznania.

Miasto planował również wybudować trasę tramwajową w ciągu ulicy Grochowskiej oraz Arciszewskiego na os. Kopernika. Plany te są ciągle aktualne, jednak nie wiadomo czy i kiedy zostaną zrealizowane.

Metropolis

Na działce przy zbiegu ulic Hetmańskiej, Dmowskiego, Krauthofera i Góreckiej miało powstać centrum handlowe z wielosalowym kinem. Inwestor, kielecka firma Echo Investment wycofała się z tego projektu, tłumacząc, że będzie on nieopłacalny. Następnie deklarował, że powstaną tutaj biurowce. Obecnie na terenie tym nic nie powstanie.

O planach zagospodarowania działki przy zbiegu ulic Hetmańskiej, Dmowskiego, Krauthofera i Góreckiej mówi się od połowy lat 90. Początkowo miało stanąć tutaj centrum handlowe Hetman, jednak amerykański inwestor, firma Polimeni wycofała się, a projekt sprzedała kieleckiemu Echo Investment. Centrum handlowo-rozrywkowe Metropolis miało zostać otwarte w 2008 roku, jednak na przeszkodzie stanęły m.in. problemy ze sprawami gruntowymi i właścicielami działek.

W połowie 2014 r. inwestor poinformował, że planowane centrum handlowo-rozrywkowo-usługowe Metropolis, które pierwotnie miało mieć 73 300 metrów kwadratowych powierzchni zostanie zmniejszone o ponad połowę, do 33 tys. m2 pow. Na pozostałej powierzchni inwestor planował zlokalizować park biurowy.

Rok później Echo Investment wycofał się jednak z planu wybudowania centrum handlowego Metropolis, w którym oprócz kilkunastu sklepów i hipermarketu miało powstać 6-salowe kino.

– Obecnie trwają prace nad nową koncepcją zagospodarowania tego terenu, a założona funkcja to zespół biurowy. Decyzja o zmianie przeznaczenia jest wynikiem analiz i obserwacji rynku. Szczegóły projektu i harmonogram dalszych prac zostaną przedstawione w drugiej połowie bieżącego roku – mówił nam w 2015 r. Wojciech Gepner, rzecznik inwestora, firmy Echo Investment.

Okazuje się jednak, że przez najbliższe lata w tej części Łazarza nic nie powstanie.

– Działka na razie znajduje się w naszym banku ziemi. Prowadzimy stale jej analizy, ale nie mamy wobec niej żadnego konkretnego planu – tłumaczy portalowi lazarz.pl Emil Górecki z Echo Investment S.A.

Dodajmy, że w marcu ubiegłego roku Rada Miasta Poznania uchwaliła plan miejscowy dla tego terenu, który obejmuje obszar o powierzchni 1,44 ha. Przewiduje on przeznaczenie terenu po zlikwidowanych ogródkach działkowych na tereny o funkcjach usługowych.


Wiz: materiały prasowe (1-14), Garvest (2), ACC Biuro Architektoniczne/Urząd Miasta Poznania (3), Qubus (4), Quaranta (5), CDF Architekci (6), PKP (7), Studio ADS/MTP (8), Miejska Pracownia Urbanistyczna (9), Centrum Sportów Wrotkarskich/Urząd Miasta Poznania (10), Urząd Miasta Poznania (11), Teatr z głową w chmurach (12), Urząd Miasta Poznania (13), Polimeni/Echo Investment (14)

ZOBACZ TAKŻE: "Łazarz, który nigdy nie powstał" – Kalendarz łazarski 2020

ZOBACZ TAKŻE: Inwestycje (aktualności)

ZOBACZ TAKŻE: Inwestycje (archiwum)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

lip

21:45
Rynek Łazarski
"Best of Animator" - pokaz filmu "Ruben Brandt, kolekcjoner" (reż. Milorad Krstić, Węgry 2018) w ramach Łazarskiego Przeglądu Filmowego

09

sie

16:30
Park Wilsona
XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE - Warsztaty haftu koralikowego

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert inauguracyjny "Biesiada Ludowa" - XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE 2024

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: