Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Radni dołożyli 6,9 mln zł. W przyszłym roku ruszy przebudowa Rynku Łazarskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Radni dołożyli 6,9 mln zł. W przyszłym roku ruszy przebudowa Rynku Łazarskiego
04-12-2019 00:34   Janusz Ludwiczak
Podczas wtorkowej sesji poznańscy radni zgodzili się na dołożenie 6,9 mln zł. Środki te trafią na przebudowę Rynku Łazarskiego, która będzie kosztować blisko 42,4 mln zł i rozpocznie się na początku przyszłego roku. Na czas prowadzonych prac budowlanych targowisko zostanie przeniesione na teren boiska Zespołu Szkół Muzycznych przy Głogowskiej.

Jak już informowaliśmy w połowie września miasto ogłosiło trzeci już przetarg na przebudowę Rynku Łazarskiego, do którego stanęły trzy firmy. Ich oferty opiewały na kwotę od 42 393 055,48 do 53 742 706,74 zł. Tymczasem miasto na przebudowę Rynku Łazarskiego zamierzało przeznaczyć 35 mln zł. Oznacza to, że najtańsza oferta przekraczała budżet o 7 393 055,48 zł.

Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę o dokonaniu zmian w tegorocznym budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej, przekazując tym samym dodatkowe 6,9 mln zł na przebudowę Rynku Łazarskiego.

Czy kwota ta nie okaże się za mała?

– Biuro Kszatłacenia Projektów i Rewitalizacji Miasta Poznania ma zarezerwowane dodatkowo 1 mln zł na ten cel – wyjaśni radny Filip Olszak.

– Jest to dostosowanie limitu do wysokości rozstrzygnięcia przetargowego – dodaje radny Łukasz Mikuła.

Oznacza to, że będzie można teraz rozstrzygnąć przetarg, który zapewne wygra najtańsza ofertą, a tą złożyła firma Skanska na kwotę 42 393 055,48 zł.

– Przebudowa Rynku Łazarskiego jest długo oczekiwanym przedsięwzięciem rewitalizacyjnym dla mieszkańców Łazarza i kupców. Inwestycja jest gotowa do realizacji, a dzięki skróceniu czasu przebudowy modernizacja Rynku Łazarskiego zakończy się latem 2021 roku – przekonuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Wydane zostały już warunki zabudowy oraz pozwolenia na budowę. Gotowy jest również projekt budowlany i wykonawczy, a miasto podpisało już umowę z Kurią Metropolitarną na dzierżawę terenu pod tymczasowe targowisko, które znajdzie się na boisku Zespołu Szkół Muzycznych i zespołu szkół katolickich przy Głogowskiej.

Przebudowa Rynku Łazarskiego zakłada, że targowisko ma zostać zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi mają zyskać szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń.

Z kolei na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka ma pojawi się strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami. Projektanci przewidzieli również postawienie rzeźby "Eki z Małeki". Ponadto nasadzonych zostanie ponad 70 drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

ZOBACZ TAKŻE: ZDM: "Jesteśmy zdeterminowani, by tą inwestycję zrobić" – przebudowa Kolejowej ruszy w 2021 r.?

ZOBACZ TAKŻE: Rynek Łazarski miał być przebudowany już w 1940 roku

ZOBACZ TAKŻE: Powstał w 1894 roku. Nosił nazwę Humboldtplatz. W ciągu dnia plac obstawiony był wozami konnymi


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan - modlitwa centralna

25

sty

18:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan - modlitwa prawosławno-rzymskokatolicka

26

sty

13:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Koncert kolęd Chóru Męskiego Kompanii Druha Stuligrosza

01

lut

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Jubileusz 50-lecia Klubu Górskiego Grań

04

lut

do 07-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi budownictwa "Budma"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: