Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Radni dołożyli 6,9 mln zł. W przyszłym roku ruszy przebudowa Rynku Łazarskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Radni dołożyli 6,9 mln zł. W przyszłym roku ruszy przebudowa Rynku Łazarskiego
04-12-2019 00:34   Janusz Ludwiczak
Podczas wtorkowej sesji poznańscy radni zgodzili się na dołożenie 6,9 mln zł. Środki te trafią na przebudowę Rynku Łazarskiego, która będzie kosztować blisko 42,4 mln zł i rozpocznie się na początku przyszłego roku. Na czas prowadzonych prac budowlanych targowisko zostanie przeniesione na teren boiska Zespołu Szkół Muzycznych przy Głogowskiej.

Jak już informowaliśmy w połowie września miasto ogłosiło trzeci już przetarg na przebudowę Rynku Łazarskiego, do którego stanęły trzy firmy. Ich oferty opiewały na kwotę od 42 393 055,48 do 53 742 706,74 zł. Tymczasem miasto na przebudowę Rynku Łazarskiego zamierzało przeznaczyć 35 mln zł. Oznacza to, że najtańsza oferta przekraczała budżet o 7 393 055,48 zł.

Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę o dokonaniu zmian w tegorocznym budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej, przekazując tym samym dodatkowe 6,9 mln zł na przebudowę Rynku Łazarskiego.

Czy kwota ta nie okaże się za mała?

– Biuro Kszatłacenia Projektów i Rewitalizacji Miasta Poznania ma zarezerwowane dodatkowo 1 mln zł na ten cel – wyjaśni radny Filip Olszak.

– Jest to dostosowanie limitu do wysokości rozstrzygnięcia przetargowego – dodaje radny Łukasz Mikuła.

Oznacza to, że będzie można teraz rozstrzygnąć przetarg, który zapewne wygra najtańsza ofertą, a tą złożyła firma Skanska na kwotę 42 393 055,48 zł.

– Przebudowa Rynku Łazarskiego jest długo oczekiwanym przedsięwzięciem rewitalizacyjnym dla mieszkańców Łazarza i kupców. Inwestycja jest gotowa do realizacji, a dzięki skróceniu czasu przebudowy modernizacja Rynku Łazarskiego zakończy się latem 2021 roku – przekonuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Wydane zostały już warunki zabudowy oraz pozwolenia na budowę. Gotowy jest również projekt budowlany i wykonawczy, a miasto podpisało już umowę z Kurią Metropolitarną na dzierżawę terenu pod tymczasowe targowisko, które znajdzie się na boisku Zespołu Szkół Muzycznych i zespołu szkół katolickich przy Głogowskiej.

Przebudowa Rynku Łazarskiego zakłada, że targowisko ma zostać zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi mają zyskać szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń.

Z kolei na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka ma pojawi się strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami. Projektanci przewidzieli również postawienie rzeźby "Eki z Małeki". Ponadto nasadzonych zostanie ponad 70 drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

ZOBACZ TAKŻE: ZDM: "Jesteśmy zdeterminowani, by tą inwestycję zrobić" – przebudowa Kolejowej ruszy w 2021 r.?

ZOBACZ TAKŻE: Rynek Łazarski miał być przebudowany już w 1940 roku

ZOBACZ TAKŻE: Powstał w 1894 roku. Nosił nazwę Humboldtplatz. W ciągu dnia plac obstawiony był wozami konnymi


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

paź

do 04-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Caravans Salon Poland 2020" - Targi kamperów i przyczep kempingowych oraz wyposażenia
"Boatex" - Targi Sprzętu Pływającego i Sportów Wodnych

03

paź

11:00
Łazarz
Spacer tropem Łazarskich bambrów
To historia pisana nazwiskami familii, których korzenie sięgają pierwszych rodzin przybyłych z okolic Bambergu do podpoznańskich wsi. W Świętym Łazarzu gospodarzył

21

paź

do 23-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Poleco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska Targi
"Eco-Trends" - targi ekologiczne

23

paź

do 25-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

03

lis

do 06-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje Technologie Maszyny
"3D Solutions" - Targi Druku i Skanu Trójwymiarowego
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: